شناسهٔ خبر: 41812 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

محمد علی افشانی:

تخلفات شهرداری را افشا می‌كنم/ قاليباف فقط ايستگاه افتتاح كرد، نه خط مترو

محمدعلی افشانی «محمد علی افشانی» استاندار فارس و یكی دیگر از ٧ گزینه شهرداری تهران كه با وجود سابقه طولانی در پست‌های اجرایی، تاكنون در كسوت گزینه شهرداری تهران كمتر در رسانه‌ها ظاهر شده است، دیروز در نشستی خبری به تشریح برنامه‌هایش برای شهر تهران پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از اعتماد افشانی كه برنامه‌اش را با محور «تهران شهر زیست‌پذیر» و «شهروند مشاركت‌پذیر» آماده كرده است، گفت: این واژه جدیدی است كه با برنامه‌ریزی دقیق با تطبیق نسبت به هزینه‌ها و درآمدها باید آن را محقق‌ سازیم. وی افزود: ابتدا باید اهداف مشخص شود و راهبردها برای رسیدن به آن اهداف نیز شناسایی و روش‌های اجرایی در آن نیز به‌صورت جزء به جزء تعیین شود.

او با اشاره به معضلات شهرداری در بخش مالی گفت: این روز‌ها هركسی با من برخورد می‌كند درباره مشكلات مالی شهرداری تهران و برنامه من برای حل این معضل می‌پرسد. نكته این سوال در این است كه همه افراد فقط مشكلات مالی شهرداری را دیده‌اند و نسبت به آن حساس شده‌اند اما مشكل مالی یكی از هزاران مشكل شهرداری تهران است. معضلات تهران بسیار زیاد بوده اما مساله اصلی تهران مشكلات زیستی است. زیست‌پذیری شاخص بهبود كیفیت زندگی در شهر است. باید كاری انجام دهیم تا مردم از زندگی در شهر لذت ببرند. موضوع «شهر زیست‌پذیر» یك موضوع بین‌المللی است كه در اكثر نقاط دنیا این برنامه در حال اجراست. مشكلات زیست‌محیطی مانند آلودگی هوا یكی از مهم‌ترین معضلات تهران است.

او در ادامه با اشاره به طرح تفصیلی و جامع تهران گفت: این یك سند بالا دستی است، با این وجود اما باید پرسید كه چند درصد طرح تفصیلی اجرا شده است؟ یكی از اصول زیست شهری حمل و نقل پایدار است. تهران در شاخص‌های زیست شهری از ۱۸۹ شهر رتبه ۱۷۹ را به خود اختصاص داده است.

اما «محمد علی افشانی» استاندار فارس و یكی دیگر از ٧ گزینه شهرداری تهران كه با وجود سابقه طولانی در پست‌های اجرایی، تاكنون در كسوت گزینه شهرداری تهران كمتر در رسانه‌ها ظاهر شده است، دیروز در نشستی خبری به تشریح برنامه‌هایش برای شهر تهران پرداخت. افشانی كه برنامه‌اش را با محور «تهران شهر زیست‌پذیر» و «شهروند مشاركت‌پذیر» آماده كرده است، گفت: این واژه جدیدی است كه با برنامه‌ریزی دقیق با تطبیق نسبت به هزینه‌ها و درآمدها باید آن را محقق‌ سازیم. وی افزود: ابتدا باید اهداف مشخص شود و راهبردها برای رسیدن به آن اهداف نیز شناسایی و روش‌های اجرایی در آن نیز به‌صورت جزء به جزء تعیین شود.

او با اشاره به معضلات شهرداری در بخش مالی گفت: این روز‌ها هركسی با من برخورد می‌كند درباره مشكلات مالی شهرداری تهران و برنامه من برای حل این معضل می‌پرسد. نكته این سوال در این است كه همه افراد فقط مشكلات مالی شهرداری را دیده‌اند و نسبت به آن حساس شده‌اند اما مشكل مالی یكی از هزاران مشكل شهرداری تهران است. معضلات تهران بسیار زیاد بوده اما مساله اصلی تهران مشكلات زیستی است. زیست‌پذیری شاخص بهبود كیفیت زندگی در شهر است. باید كاری انجام دهیم تا مردم از زندگی در شهر لذت ببرند. موضوع «شهر زیست‌پذیر» یك موضوع بین‌المللی است كه در اكثر نقاط دنیا این برنامه در حال اجرا است. مشكلات زیست‌محیطی مانند آلودگی هوا یكی از مهم‌ترین معضلات تهران است.

او در ادامه با اشاره به طرح تفصیلی و جامع تهران گفت: این یك سند بالا دستی است، با این وجود اما باید پرسید كه چند درصد طرح تفصیلی اجرا شده است؟ یكی از اصول زیست شهری حمل و نقل پایدار است. تهران در شاخص‌های زیست شهری از ۱۸۹ شهر رتبه ۱۷۹ را به خود اختصاص داده است. مهم‌ترین بخش این موضوع «ریل پایه» است. در بلگراد خیابان‌ها هم اتومبیل رو است هم ریل پایه. كاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی از دیگر برنامه‌های من برای شهر زیست‌پذیر است.

وی با ذكر اینكه برخلاف ادعاهای مطرح شده، در مدیریت ۱۲ساله آقای قالیباف توجه ویژه‌ای به مترو نشده و فقط ایستگاه افتتاح شد اما به موضوعات ریشه‌ای در مترو توجه نشده است گفت: سیاستمدارانی كه وعده بهشت می‌دهند مردم را به جهنم می‌برند. مشكلات تهران اینقدر زیاد است كه طی ۳ یا ۴ سال نمی‌توان آن را درست كرد و وعده حل مشكلات تهران در كوتاه‌مدت را نمی‌دهم.

افشانی از مشاركت اجتماعی به عنوان یكی از الزامات ضروری برای اداره شهر یاد كرد و گفت: شهرداری به مشاركت و اعتماد اجتماعی نیاز مبرم دارد. مشاركت اجتماعی و اعتماد اجتماعی زمانی برای شهرداری اتفاق می‌افتد كه شعار شهرداری شیشه‌ای، محقق شود. مردم باید بدانند كه چه تصمیمی در شهرداری گرفته می‌شود و چه قراردادهایی امضا می‌شود. یكی از برنامه‌های مورد تاكید رهبری، حاشیه‌نشینی است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی با این مضمون كه اگر شهردارشوید، آیا با تخلفات قالیباف در طول دوران مدیریت شهرداری تهران برخورد خواهید كرد و آنها را افشا می‌كنید ؟ گفت: صد درصد. سابقه كاری من در گذشته نشان می‌دهد كه درباره تخلفات، سر سوزنی تعارف با كسی ندارم و قطعا با تخلفات برخورد خواهم كرد. وی درباره تغییراتی كه در صورت شهردارشدنش در كادر مدیران شهرداری تهران رخ خواهد داد نیز گفت: من همیشه در مدیریت نگاهی رو به جلو داشته و دارم و مخالف سیاست حذفی هستم. تغییراتی در سطح مدیران خواهم داشت اما در همین سیستم شهرداری فعلی نیز كارمندانی پاكدست هستند كه باید حفظ شوند. من برای انتخاب مدیران خود دو شاخصه تخصص و پاكدستی را مدنظر خواهم داشت تا هركسی با توجه به توانایی‌های خود به مردم تهران خدمت كند.

افشانی با تاكید براینكه تهران را تنها كسانی می‌توانند بسازند كه دانش شهرسازی داشته باشند در انتقاد به ساخت پل طبقاتی صدر گفت: من به عنوان یك مهندس وقتی پل طبقاتی صدر ساخته می‌شد رنج بسیاری بردم چرا كه شاهد پایمال شدن حقوق شهروندی بودم كه به‌راحتی محیط آرام زندگی‌شان را از دست داده‌اند و چه كسی پاسخگوی حقوق شهروندی است؟!

او درباره تعامل شهرداری با دولت گفت: من ارتباط تنگاتنگی با مدیران دولتی در تمام سطوح دارم و این رابطه به تعامل میان شهرداری و دولت كمك شایانی خواهد كرد. همچنین معتقدم باید ارتباط شهرداری با كمیسیون عمران و كمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی تقویت شود تا مشكلات تهران برطرف شود. شهردار آینده تهران وظایف بسیاری دارد و باید برنامه و توانایی مدیریت داشته باشد. افشانی از «حمل و نقل» به عنوان یكی از مهم‌ترین بخش‌های برنامه خود یاد كرده و گفت: شهرداری ۵۶۰۰۰ كارمند دارد. بیش از ۴۰درصد بودجه و بیش از ۶۲درصد بودجه عمرانی وارد حمل و نقل می‌شود. اوضاع بودجه عمرانی شهرداری تهران نامساعد نیست اما متاسفانه مدیریت اشتباه سبب هدر رفتن این بودجه می‌شود.

محمدعلی افشانی، كاندیدای شهرداری تهران گفت: بودجه عمرانی و جاری شهرداری تهران بودجه كمی نیست ولی متاسفانه هزینه‌های شهرداری بسیار بالاست. جالب است كه برای تامین هزینه‌ها، وام‌های كلانی با بهره‌های سنگین گرفته شده است. ظاهرا شهرداری وقتی وام می‌گرفته می‌دانسته كه خودش آن را بازپرداخت نخواهد كرد!این كاندیدای شهرداری تهران با تاكید بر اینكه باید در شرایط بحرانی هزینه كرد بهینه را مورد توجه قرار داد، تصریح كرد: همواره باید تلاش كرد در شهرداری با هزینه بهینه بیشترین راندمان ایجاد شود بنابراین نباید گرفتاری‌های روزمره، ما را در خود آنقدر غرق كند كه از مسائل اصلی غافل شویم.

افشانی با اشاره به پروژه‌های عمرانی هزینه بر خارج از اولویت برای شهر تهران گفت: من به عنوان یك مهندس وقتی پل طبقاتی صدر ساخته می‌شد رنج بسیاری بردم چراكه شاهد پایمال شدن حقوق شهروندی بودم كه به راحتی محیط آرام زندگی‌شان را از دست داده‌اند و چه كسی پاسخگوی حقوق شهروندی است؟!

افشانی رویكرد تبعیض محور برای ایجاد نقطه تعادل در تهران را مهم دانست و گفت: من با تبعیض مخالف هستم ولی در این مورد اتفاقا معتقدم كه باید با تبعیض در خدمت‌رسانی به كاهش فاصله زندگی شهری كمك كنیم.

وی عدم تعریف درست از تعامل میان شورا و شهرداری را آسیب جدی دانست و گفت: باید رابطه میان شورا و شهرداری بازتعریف شود و شهردار باید به مردم و نمایندگان‌شان پاسخگو باشد. افشانی شفافیت و پاكدستی را محور برنامه‌های خود دانست و گفت: هر شهرداری كه در تهران بر مسند كار قرار گیرد باید در ابتدا به بررسی عملكردهای تخلفی بپردازد و اموال عمومی به شهروندان بازگردانده شود تا بتوانیم با فسادستیزی و با نهادینه ساختن شفافیت و پاكدستی، شهرداری را كارآمد‌تر از گذشته كنیم البته من هرگز اقدامات گذشتگان را زیر سوال نمی‌برم.

استاندار فارس خاطرنشان كرد: اگر از شهروندان درباره مهم‌ترین دغدغه‌های‌شان بپرسیم قطعا مساله ترافیك و آلودگی هوا مهم‌ترین دغدغه‌های آنها خواهد بود كه باید برای آن فكر اساسی و جدی كرد و این جزو مواردی است كه در متن برنامه‌ها با رویكرد تمركزی بدان می‌پردازیم.

افشانی با تاكید بر اینكه باید به مسائل شهری به صورت یكپارچه نگریست، گفت: مردم باید در جریان همه برنامه‌ها و هزینه كردهای شهرداری قرار بگیرند. وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تاكید بر اهمیت پاكدستی بین مسوولان و مدیران اظهار داشت: اموال عمومی را هر كجا باشد باید تعقیب كرد و چنانچه سوءاستفاده‌ای صورت گرفته باشد به تخلفات مربوطه رسیدگی شود.

افشانی خاطرنشان كرد: مساله دانش و تجربه تخصصی مساله مهمی است و من معتقدم باید مشاغل در همه حوزه‌ها تخصصی باشد تا بتواند نیاز جامعه را برطرف سازد. وی تصریح كرد: باید اداره شهر به شهروندان سپرده شود و برای این مهم باید به ارتقای سرمایه اجتماعی بپردازیم.

نظر شما