شناسهٔ خبر: 42043 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

نجفی:

کاهش ۱۰ درصدی بودجه شهرداری تهران/ سال۹۶ از نظر مالی برای شهرداری دشوار خواهد بود

محمدعلی نجفی شهردار منتخب شورای پنجم شهر تهران با اشاره به کاهش ۱۰ درصدی بودجه امسال شهرداری گفت: سال ۹۶ از نظر مالی سال دشواری برای شهرداری خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدعلی نجفی در گفت‌و‌گوی خبری شبکه پنج سیما با اشاره به بودجه سال ۹۶ شهرداری تهران گفت: در سال ۹۶ بودجه شهرداری تهران ۱۷هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است که این رقم به نسبت سال۹۵ که ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیون تومان بوده کاهش ۱۰ درصدی را دارد.

وی افزود: بنابراین سال۹۶ از نظر مالی سال دشواری برای شهرداری تهران خواهد بود. نجفی با بیان اینکه حتماً باید به سراغ درآمدهای جدید برویم، گفت: ما باید مدیریت هزینه داشته باشیم و با هزینه کم‌تر شهر را اداره کنیم؛ قطعاً یکی از این راه‌ها ایجاد درآمد پایدار و کاهش هزینه‌های شهرداری است. وی ادامه داد: یکی از راهبردهایی که بنده برای شفاف‌سازی مطرح کرده‌ام، مشارکت شهروندان در اداره شهر است. شهروندان باید بدانند شهرداری و شهر متعلق به خودشان است و باید احساس مسئولیت کنند.

شفاف‌سازی راهکار اعتماد مردم به شهرداری است

به گفته وی برای اینکه مردم مشارکت داشته باشند باید به ما اعتماد کنند، این اعتماد از طریق شفافیت اتفاق می‌افتد و من این کار را از طریق هوشمندسازی انجام می‌دهم. نجفی اضافه کرد: من تمام معاملات بالای یک‌میلیارد شهرداری را منتشر می‌کنم تا مردم بدانند که مثلاً یک پیمانکار چه قراردادی با شهرداری بسته است.

آدم واقع‌گرایی هستم

گزینه نهایی شهرداری پایتخت در پاسخ به این سؤال که شما می‌خواهید چارچوب و ساختار را تغییر دهید، آیا به نظر این اتفاق امکانپذیر است، گفت: من آدم واقع‌گرایی‌ام و اهل شعار دادن‌های غیر قابل اجرا نیستم.

وی افزود: من چیزی که محقق می‌شود بیان می‌کنم؛ چیزهایی که گفتم باید ظرف چهار سال اجرا شوند. شهردار شانزدهم تهران با بیان اینکه نخستین اولویت برنامه من چابک‌سازی شهری است، تأکید کرد: لازم نیست بعضی از کارها را شهرداری انجام دهد. برای مثال ما کتابفروشی یا نشریاتی داریم که با هزینه زیاد تولید می‌شوند اینها در حالی است که شهرداری برای انجام آنها باید از رانت استفاده کند تا حداقل ساختمانی در اختیار آنها قرار دهد.

به گفته نجفی بسیاری از کارها اکنون به عهده شهرداری است اما می‌تواند به بخش خصوصی واگذار شود.

وی تأکید کرد: از این به بعد هرکاری که بخش خصوصی بتواند خدمت مؤثری ارائه دهد شهرداری دیگر واردش نمی‌شود و آن را به بخش خصوصی واگذار می‌کند.

معاون سابق رئیس جمهوری ادامه داد: با این اقدام قطعاً کارآیی بالا می‌رود و هزینه کاهش پیدا می‌کند؛ البته ما بدون مشارکت مردم نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم.

برچسب‌ها:

نظر شما