شناسهٔ خبر: 42304 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان زنجان خبر داد:

نصب سامانه سپهتن برای کاهش آمار تلفات جاده‌ای در زنجان

ایرج دست نشان مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان زنجان از نصب سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان (سپهتن) در زنجان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان زنجان، ایرج دست‌نشان صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های امروز حوزه راه، ارائه راه‌حل‌های علمی و عملی برای کاهش آمار تلفات جاده‌ای است، افزود: در همین راستا سامانه سپهتن بر روی همه اتوبوس‌های برون‌شهری استان زنجان نصب شده است تا به کمک این سامانه بتوانیم گامی بلند در راستای کاهش آمار تلفات جاده‌ای برداریم.

وی با یادآوری اینکه این سامانه بر روی همه اتوبوس‌ها و تانکرهای حمل سوخت استان زنجان نصب شده است، ادامه داد: این سامانه شامل یک دستگاه و مجموعه نرم‌افزارها و ساختارهایی است که می‌تواند به صورت یکپارچه با کنترل آنلاین همه خودروهای عمومی کشور، رعایت قوانین رانندگی توسط رانندگان را تضمین کرده و نویدبخش کاهش تلفات جاده‌ای باشد.

این مسئول با بیان اینکه از مزایای سامانه سپهتن می‌توان به مواردی چون ردیابی ناوگان، مسیریابی، ثبت تخلفات سرعت و ثبت تخلفات رانندگی بیش از حد مجاز اشاره کرد، افزود: در استان زنجان، نصب این سامانه بر روی همه اتوبوس‌های برون‌شهری به تعداد ۱۸۱ دستگاه اتوبوس انجام گرفته است و هم‌اکنون نیز در حال نصب این سامانه بر روی سواری تاکسی‌ها و تانکرهای حمل سوخت هستیم.

دست‌نشان در خصوص نحوه کارکرد این سامانه یادآور شد: این سامانه هم‌اکنون در داخل اتوبوس نصب شده و اتوبوس به اولین پایگاه پلیس‌راه که می‌رسد، با استفاده از امواج رادیویی، خودش با نرم‌افزار در نظر گرفته شده در پلیس‌راه ارتباط گرفته و اطلاعات سفر اتوبوس را تخلیه می‌کند.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از مزیت‌های این سامانه این است که در حین حرکت از راننده عکس‌برداری می‌کند که باعث می‌شود از وقوع تخلفاتی مانند نبستن کمربند، خوردن و آشامیدن، سیگار کشیدن و صحبت با تلفن همراه جلوگیری شود، بیان کرد: از آبان ماه امسال خودروهایی که این سامانه را نصب نکرده باشند، امکان تردد نخواهند داشت و پلیس‌راه به شدت با آنان برخورد خواهد کرد.

نظر شما