شناسهٔ خبر: 42424 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

محدودیت زمانی وام جعاله ۲۰ میلیون تومانی لغو شد

بانک مسکن یک مقام مسئول از ابلاغیه بانک مرکزی مبنی بر نداشتن محدودیت زمانی برای وام جعاله ۲۰ میلیون تومانی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نادر قاسمی عضو هیات مدیره بانک مسکن درباره لغو محدودیت زمانی وام جعاله ۲۰ میلیون تومانی که تا انتهای شهریور ماه بود گفت: ابلاغیه بانک مرکزی درباره افزایش مبلغ وام جعاله تعمیرات مسکن از ۱۰ به ۲۰ میلیون تومان محدودیت زمانی ندارد و پرداخت این مبلغ به عهده بانک‌ها واگذار شده که در صورت داشتن منابع، می توانند وام جعاله تعمیرات مسکن را با سود ۱۸ درصد و تا سقف ۲۰ میلیون تومان پرداخت کنند و در صورتی که منابع آنها محدود باشد می‌توانند با همان سقف قبلی که ۱۰ میلیون تومان است، این تسهیلات را ارائه دهند.

وی درباره این پرسش که آیا بانک مسکن وام جعاله را صرفا از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن پرداخت می کند یا خیر؟، اظهار کرد: بانک مسکن وام جعاله را هم از طریق اوراق تسهیلات و هم بدون آن و هم به صورت ترکیبی از این دو روش به مشتریان اعطا می کند که این موضوع بستگی به منابع داخلی بانک دارد؛ در صورتی که وضع مالی بانک خوب باشد، وام جعاله را بدون اوراق تسهیلات هم پرداخت می‌کنیم.

این مقام بانکی با اشاره به تسهیلات تکلیفی که بر عهده این بانک گذاشته می شود، افزود: یکی از مشکلات بانک مسکن تسهیلات تکلیفی است که شامل وام مسکن مهر، وام بافت فرسوده، وام ازدواج، وام نوسازی مسکن روستایی و ... می شود؛ این تسهیلات سبب شده تا بخش عمده ای از منابع بانک مسکن به این تسهیلات اختصاص یابد.

وی ادامه داد: به همین دلیل سیاست بانک‌مسکن این است که ابتدائا تسهیلات تعهدی شامل تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم، صندوق پس‌انداز مسکن جوانان و صندوق مسکن ممتاز و سپس تسهیلات تکلیفی را پرداخت کند و در صورتی که از منابع بانک چیزی باقی ماند، تسهیلات جعاله تعمیرات مسکن را بدون اوراق اعطا کند.

قاسمی درباره وضعیت مالی فعلی بانک مسکن و میزان منابع آن به مهر، گفت: در سال گذشته حجم تسهیلات مشارکتی بانک‌مسکن در پی جذب خوب منابع، ۳۳۳ درصد رشد داشت که رقم بی‌سابقه‌ای بود؛ اما در سال جاری که مؤسسات غیرمجاز مالی و اعتباری سودهای کلان ۲۳ درصد و بالاتر را تبلیغ می‌کردند، بخش مهمی از منابع بانک خارج شد و مردم پول‌های خود را در این مؤسسات سپرده‌گذاری کردند که در نهایت به این وضعیت فعلی مؤسسات غیر مجاز که شاهد آن هستیم، دچار شده‌اند. البته منابع بانک برای پرداخت تسهیلات تکلیفی و تعهدی کافی است و مشکلی بابت پرداخت تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق‌های مسکن یکم و ممتاز نداریم.

گفتنی است ابلاغیه قبلی بانک‌مرکزی در خصوص افزایش سقف وام جعاله تعمیرات مسکن به ۲۰ میلیون تومان تا پایان شهریورماه امسال بود که با ابلاغیه جدید بانک‌مرکزی، این محدودیت زمانی لغو شده است.

نظر شما