شناسهٔ خبر: 42853 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

رئیس اداره عمران و بهسازی شهری استان تهران اعلام کرد

وجود ۶۴۰۰ هکتار بافت ناکارامد در استان تهران/ بیش از ۱۵ درصد از سکونتگاه‌های غیر رسمی کشور در استان تهران قرار دارد

بافت فرسوده تهران رئیس اداره عمران و بهسازی شهری استان تهران اعلام کرد: ۱۰ میلیون نفر از جمعیت استان تهران در۱۰ شهر این استان، در ۶۴۰۰ هکتار از بافت‌های فرسوده شهری زندگی می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایرنا محمد عبدالملکی  با بیان اینکه ناپایداری، نفوذ ناپذیری و ریزدانگی از مهمترین ویژگی‌های بافت‌های فرسوده شهری در استان تهران است، افزود: تهران، اسلامشهر، شهر قدس، گلستان، ورامین، شهریار، پاکدشت ، ملارد ، نسیم شهر و قرچک ۱۰ شهر استان تهران هستندکه مطالعات بافت‌های فرسوده در این شهرها انجام شده است.

این مقام مسئول در حوزه عمران و بهسازی شهری استان تهران اظهارداشت: از ۷۷ هزار هکتار بافت فرسوده شهری در کشور، ۶۴۰۰ هکتار آن در استان تهران قرار دارد و در شهر تهران نیز محدوده بافت‌های فرسوده شهری ۳۷۲۰ هکتار است.

وی بیان کرد: مطالعات ما نشان می‌دهد ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در استان تهران در بافت‌های فرسوده شهری سکونت دارند که از این یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در شهر تهران هستند.

رئیس اداره عمران و بهسازی شهری استان تهران یادآور شد: درسطح کشور۵۶ هزار هکتار سکونتگاه های غیر رسمی داریم که از این ۸ هزار و ۸۰۰ هکتار در استان تهران، ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار آن در شهر تهران واقع است.

به گفته وی، در مجموع ۱۵.۵ درصد سکونتگاه‌های غیر رسمی در کشور در استان تهران قرار دارد و ۱۰ درصد سکونتگاه‌های غیر رسمی در سطح کشور در شهر تهران قرار گرفته است.

عبدالملکی با اشاره به تعداد خانوارهای استان تهران در سکونتگاه های غیر رسمی اظهارداشت: ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از مردم استان تهران که شامل ۵۶۱ هزار خانوار می شود در سکونتگاه های غیررسمی در این استان با حداقل امکانات و سرانه های شهری زندگی می کنند.

رئیس اداره عمران و بهسازی شهری استان تهران خاطرنشان کرد: مهاجرت مردم در دهه ۵۰ و۶۰ از سایر نقاط کشور برای سکونت در استان تهران، سبب شد بیشتر این افراد در سکونتگاه ها و بافت های فرسوده شهری ساکن شوند که هم اکنون از نظر کیفیت زندگی در نازلترین شرایط در شهرهای اطراف شهر تهران زندگی می‌کنند.

وی، فقر شهری، گسترش نابرابری فضای کارکردی، بحران هویت و تنزل منزلت و آسیب‌های اجتماعی، تاب آوری پایین شهری و تنزل کیفی مسایل زیست محیطی را از مهم‌ترین معضل بافت‌های فرسوده شهری در استان تهران اعلام کرد.
رئیس اداره عمران و بهسازی شهری استان تهران در پایان اظهارداشت: بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده شهری در دولت یازدهم و دوازدهم مورد توجه جدی دولت قرار گرفته و در جهت کارآمدی این بافت‌ها و هویت بخشی به آنها تاکنون در سطح استان تهران اقدامات مناسبی انجام شده است.

«عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی معتقد است: اندیشه بازآفرینی شهری راه حلی برای رفع بحران شهرهای غیرقابل زندگی است و راه حلی ترکیبی برای ارتقای کیفیت زندگی و هویت بخشی با احترام به مردم از مهم ترین سیاست های ما در بازآفرینی شهری در ایران به شمار می رود.

وی اظهار داشت: بازآفرینی شهری در چارچوب یک دستورکار قادر به بازتعریف هویتی فرآیندی و ساختاری شهر ایرانی برای خروج از چالش‌های معاصر توسعه به ویژه کاهش قابلیت زیست پذیری و تنزل کیفیت زندگی شهروندان است.

وزیر راه وشهرسازی یادآورشد: در این مسیر همه بافت‌های فرسوده شناسایی شده و ۲۷۰۰ محله بد مسکن درایران وجود دارد که در برنامه‌های ۱۰ ساله می توان مشکلات آن را برطرف کرد، البته باید بپذیریم مشکل محله های بافت فرسوده با یکدیگر متفاوت است و برای هر کدام باید برنامه ای را در پیش گرفت، لذا دنبال تقویت محله محوری در ایران هستم.

آخوندی با اشاره به اینکه تمرکز من روی بافت حاشیه ای و بافت فرسوده است، گفت: نمی‌توانیم مساله مسکن بافت های فرسوده را در بیابان ها حل کنیم بلکه باید به دنبال حل این مساله در درون بافت فرسوده باشیم و خوشحالم که رئیس جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند که دنبال رفع مساله مسکن بافت فرسوده هستیم.

در مجموع در سطح کشور بیش از ۱۴۰ هزار هکتار بافت فرسوده شهری، سکونتگاه های غیررسمی و بافت های تاریخی وجود دارد که نیازمند بهسازی و نوسازی شهری است./

نظر شما