شناسهٔ خبر: 42866 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

در استان گلستان انجام شد:

آشنایی بیشتر مدیران و رابطین اتوبوس‌رانی‌های گلستان با سامانه سپهتن

جلسه مدیران عامل و رابطین شرکت‌های حمل و نقل مسافر در بخش اتوبوس استان گلستان با شرکت در یک دوره آموزشی با نحوه استفاده از برنامه نرم‌افزاری و مزایا و تخلفات قابل‌کنترل سامانه پایش و نظارت هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل جاده‌ای (سپهتن) آشنا شدند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گلستان، نرگس زینتی کارشناس مسئول اداره حمل و نقل مسافر این اداره کل در حاشیه برگزاری این دوره آموزشی در گفت‌وگویی خبری گفت: سامانه پیمایش هوشمند تردد ناوگان (سپهتن) با هدف ارتقای ایمنی و نظارت دقیق بر عملکرد ناوگان حمل و نقل مسافر، از سال ۹۵ برای ناوگان اتوبوسی گلستان نصب و اجرا شده است.

زینتی با اشاره به اینکه در فاز اول اجرای این سامانه بیش از ۹۰ درصد ناوگان اتوبوس‌رانی استان به آن مجهز شده‌اند، اظهار کرد: در این سامانه، دستگاهی بر روی هر اتوبوس نصب شده که مجهز به دریافت‌کننده امواج ماهواره‌ای ردیابی بوده و ضمن برقراری ارتباط پایدار با خودرو، از این طریق موقعیت خودرو با بیشترین دقت و سرعت محاسبه می‌شود.

وی به قابلیت‌های این سامانه اشاره کرد و گفت: تخلفات رانندگی آنلاین و لحظه‌ای به راننده و مالک ناوگان به صورت پیامک ارسال می‌شود و به پلیس کمک می‌کند که حرکات راننده از طریق دوربینی که در داخل اتوبوس نصب است، به صورت لحظه‌ای، کنترل شود.

زینتی با اشاره به اینکه سامانه سپهتن به هیچ‌وجه قابل دست‌کاری نیست و کوچک‌ترین تغییر آن بلافاصله به پلیس گزارش می‌شود، ادامه داد: راننده قبل از حرکت، گواهینامه را در داخل سامانه مذکور قرار داده و بر اساس بانک اطلاعاتی موجود، مدارک و سوابق راننده، مجاز و غیرمجاز بودن، میزان کارکرد وی در رانندگی، سرعت‌ها و توقف‌های غیرضروری، تخلفات رانندگی، سوابق خودرو، معاینه فنی، مسیر و زمان حرکت، مبدأ و مقصد و ... نشان داده می‌شود.

نظر شما