شناسهٔ خبر: 42913 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

سالاری:

کمیته‌ای برای جمع‌بندی گزارش‌های پلاسکو تشکیل شود/ ضرروت تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان

محمد سالاری عضو شورای شهر تهران ری و تجریش با اشاره به تعدد گزارش‌های موجود درباره حادثه پلاسکو خواستار تشکیل کمیته‌ای به منظور جمع‌بندی نتایج گزارش‌های دستگاه‌های مختلف در مورد این حادثه شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد سالاری، رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، ری و شمیرانات در چهارمین جلسه علنی شورای شهر در خصوص الزام مالکین ساختمان‌های قدیمی به مقاوم‌سازی مطابق مقررات جدید گفت: شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به عنوان بالاترین مرجع در حوزه شهرسازی و معماری بعد از حادثه پلاسکو مصوبه ای را تصویب و به تمام شهرداری های کشور از جمله تهران ابلاغ کرد و رییس وقت شورای شهر آن را به کمیسیون ها ارجاع دادند و نهایتا در راستای این مصوبه همکاران ما در شورا طرحی را تدوین کردند که بررسی آن در دستور کار شورای پنجم است.

وی در ادامه با اشاره به نطق پیش از دستور حبیب‌زاده در رابطه با ضرروت مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان به مشکلات اجرای این  مبحث اشاره کرد و افزود: این مبحث در دوره وزارت دکتر آخوندی ابلاغ شده است٬ اما  این ابلاغ صرفا در سطح قانون بوده است٬ در همین راستا باید  آیین نامه های اجرایی برای آن تدوین شود. این مسئله  صرفا مربوط به حوزه شهرسازی نیست و وزارت‌های کار، راه و شهرسازی، کشور و سایر سازمان ها و نهادها در این زمینه مسئولیت دارند و می‌بایست آیین‌‌نامه‌های آن تدوین شود و مسئولیت هرکدام از سازمان‌ها و نهاد ها دقیقا مشخص شود.

سالاری همچنین با اشاره به گزارش‌های مختلف ارائه شده از حادثه پلاسکو افزود: در هرکدام از این گزارش‌ها یکسری از سازمان‌ها و نهادها مسئول شناخته شده‌اند اما اینکه هرکدام در چه حوزه‌ای مسئولیت داشته‌اند نامشخص است لذا لازم است  به عنوان پارلمان شهری تهران و به عنوان محور کمیته‌ای مشترک از کمیسیون‌های مرتبط تشکیل دهیم تا نتایج کلیه گزارش‌های ارائه شده را جمع‌بندی و در نهایت به منظور رفع دغدغه‌های موجود طرحی را تدوین کنیم.

به گزارش ایلنا، وی با اشاره به اینکه عدول از مقررات شهرسازی و طرح تفصیلی کماکان در معاونت‌های شهرسازی رخ می‌دهد٬ گفت: با توجه به گسترش تخلفات شهرسازی در فرایند گذار، شهردار تهران دستورات لازم را برای جلوگیری از وقوع تخلفات شهرسازی در مناطق ۲۲ گانه صادر کند.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در سخنان پیش از دستور خود گفت: متاسفانه در این فرایند گذار شاهد تخلفات گسترده‌ای در شهرسازی مناطق از جمله انحراف از مفاد طرح تفصیلی شهر تهران و عدول از مقررات شهرسازی و معماری ملاک عمل هستیم.

وی ادامه داد: همچنان در شوراهای معماری و حوزه شهرسازی مناطق  تخلفاتی از قبیل تغییرکاربری و‌‌... در حال انجام است و حتی شنیدیم یکسری کمیته‌های درآمدی در نواحی شکل گرفته که با استفاده از قراردادن نیوجرسی مقابل ساختمان‌هایی که تخلف دارند اقدام به درآمدزایی می‌کنند و این روندی بود که ما همواره در شورای چهارم با آن مخالف بودیم.

سالاری در پایان گفت: تعدادی از این تخلفات را نیز ما در کمیسیون احصا کردیم که در اختیار هیات رییسه و اعضا شورا قرار دادیم. لذا از شهردار تهران تقاضا دارم دستورات لازم را به مناطق ۲۲ گانه برای جلوگیری از تخلفات شهرسازی مناطق صادر کنند.

نظر شما