شناسهٔ خبر: 43124 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

حق‌شناس خبر داد:

هنوز منابع مالی برای مسکن اجتماعی اختصاص نیافته است/ سرپرست خانوارهای کم‌درآمد، اولویت مسکن اجتماعی

جواد حق شناس معاون امورمسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی می‌گوید: تاکنون هیچگونه منابع مالی و تسهیلات بانکی برای اجرای طرح مسکن اجتماعی و حمایتی اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه اختصاص نیافته است.

«جواد حق شناس» معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره : در این طرح برای تامین سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی اقشار کم درآمد جامعه قرار است ۲۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی و ۴۲۰ میلیارد تومان یارانه دولتی پرداخت شود اما تاکنون با وجود پیگیری های بنیاد مسکن هیچ اعتباری برای این طرح در نظر گرفته نشده است.

وی اظهار داشت: برای اجرای این طرح نهادها و دستگاه های اجرایی زیادی همکاری کردند و پس از تصویب آن در کمیسیون اجتماعی و دولت اواخر سال گذشته این مصوبه برای اجرا ابلاغ شد و انتظار داشتیم در سال جاری منابع مالی آن اختصاص یابد تا بتوانیم سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکن حمایتی و اجتماعی را برای واجدین شرایط و اقشار کم درآمد جامعه در کشور فراهم کنیم.

معاون امورمسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یادآورشد: برای تخصیص اعتبارات مورد نیاز جلسات متعددی با مسئولان بانک مرکزی برگزار شده و در نهایت بانک مرکزی بانک مسکن را به عنوان بانک عامل پرداخت تسهیلات معرفی کرده است، اما بانک‌مسکن اعلام می‌کند برای پرداخت این تسهیلات منابعی ندارد و یارانه‌های موردنیاز نیز در قالب تملک دارایی‌ها و اوراق قرضه تاکنون حاصل نشده است.

به گفته حق‌شناس، از نظر بنیاد مسکن مقدمات کار برای اجرای این طرح آماده شده و با کمیته امداد و بهزیستی نیز هماهنگی لازم انجام شده است و حتی این نهادها اعلام کرده‌اند که لیست آنها آماده است اما نبود منابع مالی مورد نیاز مانع اجرای این طرح شده و حتی با وجود مکاتبه با سازمان ملی زمین و مسکن برای اختصاص زمین مورد نیاز تاکنون برای تامین مسکن استیجاری زمین اختصاص نیافته است.

معاون امورمسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه برای اجرای این طرح تعداد واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی شناسایی شده و به تازگی رئیس‌جمهوری دستوری را از طریق معاون اول به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرده است که امیدواریم مشکلات تامین منابع مالی آن برطرف شود.

حق‌شناس گفت: در این طرح ۳ دهک پایین جامعه مشمول مسکن حمایتی که توانمندی تامین مالی برای تهیه مسکن ندارند و در شهرها نیز ساکن هستند، هدف ماست و مقرر شده براساس این طرح سالیانه برای این اقشار ۱۰ هزار تسهیلات ساخت مسکن ملکی، ۲۰ هزار تسهیلات برای خرید مسکن و برای ۵ هزار واحد نیز به عنوان کمک بلاعوض به متقاضیان مسکن مهر بدون متقاضی پرداخت شود.

معاون امورمسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی افزود: در بخش مسکن اجتماعی قرار است سالیانه ۶۵ هزار دستگاه مسکن با حمایت دولت برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه آماده شود که ۱۰ هزار واحد آن از طریق ساخت مسکن استیجاری با تامین زمین توسط سازمان ملی زمین و مسکن و ۱۵ هزار واحد توسط سازندگان دارای زمین با پرداخت تسهیلات بانکی آماده خواهد شد.

حق‌شناس بیان کرد: علاوه بر این، در این طرح پرداخت کمک اجاره مسکن به اقشار کم درآمد جامعه سالیانه برای ۳۵ هزار واجدین شرایط در شهرها در نظر گرفته شده است که ۱۵ هزار نفر آن در شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر و ۲۰ هزار نفر نیز در شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر خواهد بود.

به گفته وی در این طرح باید سالیانه ۵ هزار وام قرض الحسنه ودیعه مسکن به اقشار کم درآمد جامعه اختصاص یابد.

گفتنی است، طرح مسکن اجتماعی در ابتدای روی کارآمدن دولت یازدهم مطرح شد و در ماه های پایانی فعالیت آن به تصویب نهایی رسید و جزئیات آن ابلاغ و بنیاد مسکن مسئول اجرایی این طرح شناخته شد.

مسکن اجتماعی به این دلیل گفته می شود چون این مسکن اصلاً اقتصادی نیست. خانه‌‌سازی در مدل مسکن اقتصادی است یعنی باید مسکن بسازید و بازگشت سرمایه صورت پذیرد.

اولویت مسکن اجتماعی، با افراد سرپرست خانوارهای کم درآمد است. آن‌هایی که خود و افراد تحت تکفل‌شان از تاریخ اول فروردین سال ۹۰ بدون واحد مسکونی با دوام یا وام مسکن بوده‌اند و از تاریخ ۲۲ بهمن سال ۵۷، ازهیچ یک ازامکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی یا تسهیلات یارانه‌ای خرید یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند. همچنین آنها باید حداقل در شهرمورد تقاضا، ۵سال سکونت داشته باشند.

با ابلاغ اجرای طرح مسکن حمایتی و اجتماعی توسط دولت، قرار است سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکن برای اقشار کم درآمد و دهک های پایین جامعه تامین شود.

نظر شما