شناسهٔ خبر: 43636 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خبر داد؛

آغاز قیمت‌گذاری ایده‌ها در بورس/ آمادگی بازار سرمایه برای انتشار مستمر و منظم اوراق رهنی

شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در مراسم افتتاح مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن،‌از نصب تابلو در فرابورس برای قیمت گذاری ایده ها خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از بانک مسکن، شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم افتتاح مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن، گفت:‌ امروزه در جهان، نظام قیمت گذاری از تعیین ارزش برای منابع طبیعی به قیمت گذاری تکنولوژی پرداخته است. آنچه قیمت واقعی و ارزش شرکت های نسل نوین در جهان را تعیین می کند، ‌ تکنولوژی است و سرمایه گذاران برای دستیابی به مدل های پر رشد و پرسود، ‌ باید از مسیر تکنولوژی عبور کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه در بخش مسکن، طراحی ابزارهای تامین مالی، یک تخصص بالا نیاز دارد گفت: بخش مسکن در سال های اخیر توانسته تا حدودی از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی استفاده کند، اما این طرز استفاده، ناچیز بوده است.

شاپور محمدی، تاکید کرد:‌ مرکز توسعه کارآفرینی بانک مسکن می تواند در زمینه تکنولوژی های نوین ساخت و ساز و چگونگی پایین آوردن سهم زمین از قیمت تمام شده ساخت مسکن، ایده پردازی کند و راهکار ارایه دهد.

وی افزود: در بحث بازار رهن ثانویه نیز اگر چه سال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق رهن منتشر شد و امسال نیز قرار شده ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر از همین اوراق بعد از اخذ مجوز نهایی توسط بانک مسکن از بانک مرکزی، ‌ منتشر شود اما این ارقام، ریز و ناچیز محسوب می شوند و برای تامین مالی موثر بخش مسکن باید ابعاد بازار رهن ثانویه، گسترش پیدا کند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: بازار سرمایه آمادگی دارد برای انتشار منظم و مستمر اوراق رهنی، همه نوع حمایت لازم را به عمل آورد.

وی افزود: اوراق بهادار صرفا برای تامین مالی استفاده نمی شود بلکه بانک مسکن می تواند برای آنکه هزینه تامین مالی خود را کاهش دهد، از این اوراق بهره ببرد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این مراسم خبر داد:‌ تا کنون ۶۸۰ هزار نفر در کشور از اوراق تسهیلات مسکن به ارزش کل ۳۲ هزار میلیارد تومان برای خرید مسکن یا سرمایه گذاری، استفاده کرده اند و قرار است سایر بانک ها نیز از این امکان بهره مند شوند.

نظر شما