شناسهٔ خبر: 44324 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

پیام دکتر جان کلاس؛ مدیر اجرایی برنامه اسکان بشرملل متحد

سیاست‌های مسكن: خانه‌های متناسب با درآمد

 جان کلاس پیام دکتر جان کلاس؛ مدیر اجرایی برنامه اسکان بشرملل متحد در نخستین روز از هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسكن قرائت شد.

به گزارش خبرنگار پايگاه خبری وزارت راه وشهرسازی متن بیانیه دکتر جان کلاس؛ مدیر اجرایی برنامه اسکان بشرملل متحد به شرح شد:

هر ساله سازمان ملل متحد، اولین دوشنبه ماه اکتبر را به عنوان روز جهانی اسکان بشر گرامی می‌دارد، که با آن ماه " اکتبر شهری" ماه بزرگداشتها و حضور و مشارکت شهروندان در این رویدادها در سرتاسر جهان، آغاز می‌گردد. بزرگداشت‌های امسال به دلیل هم زمانی با اولین سالگرد تصویب دستور کار جدید شهری در کنفرانس هبیتات ۳ در کیتو اکوادور، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

دستور کار جدید شهری، دیدگاهی جدید از شهری شدن را به عنوان یک موتور اجتناب ناپذیر توسعه و یک پیش نیاز برای شکوفایی و رشد، ارج می‌نهد. نگاه جدید به علت تغییر انگاره‌ای اتفاق افتاده است که در آن شهری شدن و توسعه به طور جدایی ناپذیری با یکدیگر مرتبط هستند.

برای دستیابی به درک درست و اجرای مؤثر این دیدگاه، باید به سرعت به جنبه‌های پراهمیت استطاعت خرید مسکن بپردازیم. به همین دلیل است که " سیاست‌های مسکن: متناسب با درآمد"، به عنوان موضوع روز جهانی اسکان بشر سال ۲۰۱۷ میلادی برگزیده شده است.

تجزیه و تحلیل قابلیت استطاعت برای تأمین مسکن در طول بیست سال گذشته نشان می‌دهد که با وجود افزایش تقاضا، بخش بزرگی از مسکن به ویژه مسکن استیجاری تأمین شده در توان مالی بیشتر جمعیت جهان نبوده است. واگذاری مسکن به بازار نشان دهنده تجربه تلخ شکست در تأمین مسکن متناسب با درآمد باری همگان بوده است. همه ما به خوبی به یاد داریم که در سال ۲۰۰۸ میلادی، مسکن به جای آنکه در قلب سیاست شهری باشد، مرکز بروز بحران جهانی اقتصادی بود.

امروزه ۱.۶ میلیارد نفر از مردم در مسکن نامناسب سکونت دارند، که یک میلیارد از آن‌ها در سکونتگاه‌های غیررسمی و زاغه‌ها زندگی می‌کنند. در حالیکه میلیون‌ها نفر از خانه‌های مناسب بی‌بهره هستند، انباشت خانه‌های بدون سکنه، به تدریج رو به فزونی است. از این رو، مساله پیچیده دستیابی به توان مالی برای تأمین مسکن از اهمیت استراتژیکی در توسعه، صلح اجتماعی و برابری برخوردار است.

توجه به نیازهای مسکن فقیرترین و آسیب پذیرترین اقشار، خصوصاً زنان و جوانان و آنان که در زاغه‌ها زندگی می‌کنند باید به عنوان یك اولویت در دستور كار برنامه‌های توسعه‌ای در نظر گرفته شود.

ترویج سیاست‌های مسكن مناسب، از نظر تغییرات اقلیمی، تاب‌آوری، جابه‌جایی و مصرف انرژی نیز حیاتی است. به همین دلیل است كه می‌خواهیم در این روز اهمیت استقرار مسكن را در مركز فیزیكی شهرهایمان توام با نگاهی جامع یادآوری كنیم.

به منظور آنكه مسكن به توسعه اقتصادی-اجتماعی ملی و دستیابی به اهداف توسعه پایدار كمك كند، دستور كار جدید شهری خواستار استقرار سیاست‌های مسكن در كانون سیاست‌های ملی شهری در كنار راهبردهای مبارزه با فقر، بهبود سلامت و اشتغال است. همگام با تلاش برای ساخت شهرهایی برای همگان، اقدام فوری در دستیابی به خانه‌های متناسب با درآمد، نیازمند تعهدی جهانی به سیاست‌های مسكن موثر و فراگیر است.

برای شما روز جهانی اسكان بشری خوب آرزومندم و شما را به شركت در فعالیت‌های شهری ماه اكتبر دعوت می‌كنم.

نظر شما