شناسهٔ خبر: 44350 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

پنجشبنه و جمعه در سراسر کشور صورت می‌گیرد؛

جزئیات برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسی در۷ رشته/ رقابت بیش از ۱۴۵ هزار متقاضی برای ورود به حوزه ساخت و ساز

آزمون مدیرکل دفتر مقررات ملی‌و‌کنترل ساختمان با اعلام جزئیات برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسی در روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۰ و ۲۱ مهرماه به طور همزمان در سراسر کشور، گفت: برای اطمینان از صحت برگزاری آزمون‌ها، علاوه بر تامین نیروی انسانی موردنیاز از طرف مجری برگزاری و دانشگاه‌های محل برگزاری آزمون‌ها، بیش از ۸۰۰ نفر از اشخاص دارای صلاحیت، مسئولیت حفاظت و نظارت بر حسن جریان برگزاری آزمون‌ها را برعهده دارند.

حامد مانی‌فر مدیرکل دفتر مقررات ملی‌و‌کنترل ساختمان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی آخرین جزئیات برگزاری آزمون ورود به حرفه‌مهندسی را که به صورت سراسری در تهران و سایر استان‌های کشور برگزار می‌شود، تشریح کرد.

مانی‌فر گفت: در اجرای قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان، آزمون های ورود به حرفه برای متقاضیان اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی در هفت رشته معماری، عمران، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی و نقشه‌برداری، صبح و عصر روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۰ و ۲۱ مهرماه با حضور  نزدیک به ۱۴۵ هزار و ۳۲۸ نفر در سراسر کشور، برگزار می‌شود.

مدیرکل دفتر مقررات ملی‌وکنترل ساختمان ادامه داد: آزمون‌های صبح راس ساعت ۹ صبح و آزمون‌های عصر نیز راس ساعت ۱۵:۳۰ آغاز می‌شود و الزامی است تا داوطلبان یک ساعت قبل از شروع فرآیند آزمون‌ها در محل‌های آزمون حاضر باشند.

وی افزود: این دوره از آزمون‌ها در ۶۵ حوزه اصلی آزمونی مشتمل بر ۸۷ مرکز برگزاری در سراسر کشور انجام می‌شود که استان تهران با ۶ حوزه اصلی در شهرهای تهران، دماوند، اسلامشهر، شهرری، ورامین و شهریار است. همچنین، شهر تهران که با ۱۵ مرکز آزمون مجری آزمون‌ها است بیشترین حوزه‌ها و مراکز آموزشی را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

مانی‌فر تصریح کرد: برای اطمینان از صحت برگزاری آزمون‌ها، علاوه بر تامین نیروی انسانی  موردنیاز از طرف مجری برگزاری آزمون‌ها و دانشگاه‌های محل برگزاری آزمون‌ها، بیش از ۸۰۰ نفر از اشخاص دارای صلاحیت، مسئولیت حفاظت و نظارت بر حسن جریان برگزاری آزمون‌ها را برعهده دارند. همچنین بازرسان عالی برای کنترل حسن اجرای آزمون‌ها از سوی دفتر مقررات ملی ساختمان برای تمامی حوزه‌های آزمونی اصلی اعزام می‌شوند.

این مسئول وزارت راه‌و‌شهرسازی گفت: در این دوره از آزمون‌ها، ۱۴۳ هزار و ۴۴۰ نفر از داوطلبان متقاضی اخذ صلاحیت در رشته مهندسی موضوع قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان شرکت می‌کنند که از این تعداد، ۱۱۳ هزار و ۹۱۷ نفر مرد و ۲۹ هزار و ۵۲۳ نفر زن هستند. بر همین اساس، ۲۰ درصد از کل شرکت‌کنندگان را بانوان و ۸۰ درصد را آقایان به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: در این دوره، از نظر تعداد مهندسان شرکت‌کننده شاهد ۱۰ درصد رشد نسبت به اسفندماه سال گذشته که آزمون ورود به حرفه مهندسی برگزار شد مواجه هستیم.

به گفته مانی‌فر؛ رشته عمران با ۳۳هزار و ۶۹۶ نفر بیشترین تعداد شرکت کنندگان را با ۲۳.۴۹ درصد و رشته ترافیک با ۴۵۹ نفر معادل ۰.۳۱ درصد کمترین تعداد شرکت کنندگان را به خود اختصاص داده است.

مانی‌فر، افزود: بیشترین سهم بانوان از شرکت در این آزمون‌ها مربوط به آزمون نظارت رشته معماری با ۹ هزار و ۳۰۲ نفر و کمترین آن مربوط به آزمون طراحی رشته ترافیک با ۴۲ نفر بوده است. این در حالی است که اقایان در رشته عمران با ۳۱ هزار و ۷۱۴ نفر دارای بیشترین سهم از شرکت‌کنندگان و در آزمون طراحی تاسیسات مکانیکی با ۴۱۷ نفر از کمترین تعداد برخوردار هستند.

وی گفت: داوطلبان شرکت در آزمون‌های استان تهران با ۲۸ هزار و ۱۷۴ نفر بیشترین تعداد شرکت کنندگان را به خود اختصاص داده‌اند. در مقایسه با تهران، حوزه آزمونی ایرانشهر با ۳۰۱ نفر کمترین تعداد شرکت‌کننده را دارد.

نظر شما