شناسهٔ خبر: 44403 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

از استان كرمان به مرزهای غرب و جنوب‌غرب كشور؛

قيمت بليت اتوبوس زائران اربعین امسال افزایش نمی‌يابد/ افزایش قیمت بليت الزامی نيست

خداداد مقبلی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان اظهار داشت: طی نشستی که با انجمن‌های رانندگان و انجمن شرکت‌های مسافربری استان برگزار شد این انجمن‌ها برای رفاه حال زائران اربعین حسینی و برای ادای وظیفه شرعی خود افزایش قیمت بلیت‌های اتوبوس برای جابجایی مسافران به مقصد مرزهای شرقی برای حضور در پیاده روی اربعین حسینی را افزایش نخواهند داد و به قیمت سال ۹۶ بلیت صادر خواهد شد.

خداداد مقبلی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه امسال رشد زیادی در تعداد زائران خواهیم داشت اظهار داشت: امسال با توجه به استقبال از پیاده روی اربعین حسینی پیش‌بینی می‌شود حدود ۴۵ هزار نفر از استان کرمان در این مراسم حضور پیدا کنند. و روزانه تا پایان مراسم پیاده روی اربعین ۷۰ دستگاه از این استان به مرزهای غرب و جنوب‌غرب اعزام خواهند شد.

مقبلی با اشاره به اینکه اگر بخشنامه برای افزایش قیمت حمل و نقل زائران به مرزهای صادر شود چه اقدامی خواهند کرد گفت: بخشنامه‌ها الزامی برای افزایش قیمت ندارند و ملاک و مبناء ما توافق با انجمن‌ها حمل مسافر است.

وی افزود: سال گذشته بیش از ۱۶ هزار نفر نزدیک به ۵۷ درصد زائران اربعین از ناوگان عمومی استان جابجا شدند و امسال نیز انتظار می‌رود که بیش از ۲۵ هزار نفر نیز برای حضور در این مراسم از ناوگان عمومی برای عزیمت به مرزها شرقی استفاده کنند و مابقی زائران نیز با وسیله‌های شخصی در مرز حضور خواهند یافت.

مقبلی با بیان اینکه ناوگان حمل و نقل عمومی استان کرمان به عنوان استان معین سیستان و بلوچستان انتخاب شده است خاطر‌نشان کرد: استان کرمان توانمندی مناسبی در حمل و نقل برون‌شهری مسافر دارد و با ۵۰۹ دستگاه اتوبوس با عمر متوسط زیر ۱۵ سال به استان‌های همجوار و بخش مرکزی کشور مسافر جابجا می‌کند.

وی همچنین اضافه کرد: با توجه به حضور زائران خارجی از کشورهای پاکستان و افغانستان در پیاده روی اربعین حسینی سال گذشته ناوگان این استان نزدیک به ۴ هزار زائر خارجی را به مرزهای غربی کشور منتقل کرده است.

مقبلی اضافه کرد: ناوگان حمل و نقل استان کرمان همچنین آمادگی لازم برای برگشت همه زائران از مرزهای غربی را بعد از اتمام مراسم خواهد داشت.

وی همچنین پیشنهاد داد: به دلیل اینکه کار برگشت زائران بعد از اتمام مراسم به خوبی انجام شود ورود زائران به کشور هر استان در یک مرز قرار داده شود تا منجر به سرگردانی زائران و رانندگان نشود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه وسائل نقلیه این استان به سامانه سپهتن مجهز است، گفت: این سامانه به مرکز کنترل پلیس و پاسگاه‌های پلیس‌راه وصل است و تمام رفتار رانندگان در طول سفر کنترل و هر اتفاقی که درون اتوبوس می‌افتد رصد می‌شود و پلیس در جریان قرار خواهد گرفت اگر تخلفی از سوی راننده صورت بگیرد ضمن برخورد پلیس، به راهداری اعلام و در کمیسیون ۱۱ بررسی و بسته به تخلف، قانون اعمال می شود.

نظر شما