شناسهٔ خبر: 44409 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

عبده تبریزی مطرح کرد:

شهرها تبدیل به موتور تحول توسعه کشور شوند/ چاره اندیشی برای خلق ارزش افزوده و تشکیل سرمایه در شهرها از طریق سیاست‌گذاری مناسب زمین/ برنامه‌ریزی آتی وزارت راه و شهرسازی برای توزیع املاک در استطاعت مردم

حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی در هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن ضمن تاکید بر آنکه شهرها موتور تحول توسعه کشور شوند گفت: وقتی می‌گوییم سیاستگذاری زمین شهری از یک مجموعه سیاست‌هایی صحبت می‌کنیم که وظیفه شان توزیع زمین و املاک در استطاعت مردم باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی در هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن سیاست زمین را تصریح کرد و گفت: در عرضه زمین با اینکه سازمان ملی زمین و مسکن در اول انقلاب ایجاد شد اما با توجه به آنکه یک نظام سیاست‌گذاری برای زمین وجود نداشت بیشتر وقت سازمان زمین سابق به این گذشت تا زمینی توزیع کنند و بعد به نتیجه رسیدند که توزیع زمین به تنهایی کافی نیست و به همین دلیل سازمان ملی زمین به سازمان ملی زمین و مسکن تبدیل شد.

عبده تبريزی با تاکید بر اینکه عملا ردپایی از سیاست‌گذاری زمین در وزارتخانه وجود ندارد افزود: با تبدیل شدن شهرداری‌ها به نهادهایی که جایگاه حاکمیتی خود را فراموش کردند و فکر می‌کردند که بنگاهی هستند که باید زمین را به بالاترین قیمت بفروشند و بالاترین تراکم را ایجاد کنند عملا این عادت نادرست به وزارت راه، سازمان ملی مسکن و نهادهای دیگر تسریع پیدا کرد.

اين مقام مسئول ادامه داد: وزارت راه وشهرسازی و سازمان ملی مسکن و نهادهای دیگر شروع کردند تا همانند یک بنگاه اقتصادی عمل کنند و عملا سازمان بازرسی نیز به این مسئله دچار شد و عادت کرد.

وی گفت: سازمان‌های نظامی از همان زمان به جای آنکه از قوانین تبعیت کنند، به رفتارهای رایج بها دادند و اگر یکی از این نهادها زمین را کمتر از قیمت روز عرضه می‌کرد از او ایراد می‌گرفتند، و عملا جوی در کشور ایجاد شد که گویی دولت اصلا در قبال زمین، نحوه عرضه زمین و سیاست‌هایی که در این حوزه دارد هیچگونه مسئولیتی ندارد.

عبده تبريزی افزود:این تصور ایجاد شد که دولت مسئولیتش این است که دولت زمین را به بالاترین قیمت بفروشد در عین حال شهرداری نیز مسئولیتش این است که با بالاترین تراکم موافقت کند متاسفانه ذهنیت وزارت راه این شد که وظیفه‌اش این است که زمین را بالاترین قیمت و بیشترین تراکم عرضه کند.

وی با تاکيد بر اينکه نیازمند تغییر جدی در حوزه سیاست‌گذاری زمین هستیم گفت: باید سیاست‌های آینده زمین تغییر اساسی کند.

عبده تبريزی گفت: وقتی می‌گوییم سیاست‌گذاری زمین شهری از یک مجموعه سیاست‌هایی صحبت می‌کنیم که وظیفه‌شان توزیع زمین و املاک در استطاعت مردم باشد بدین معنا این مجموعه سیاست‌ها باید از سوداگردی در زمین و تبدیل شدن عرضه و تقاضا به یک شرایط نابازار جلوگیری کند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی افزود: متاسفانه فرآیند سوداگری در زمین را شاهد هستیم.

وی ادامه داد: اینکه توزیع زمین در سالیان گذشته با روند نامناسبی اتفاق افتاد و آثاری بر کل اقتصاد جامعه گذاشت مورد تایید همگان است در حالی که توزیع مناسب زمین می‌توانست کمک شایان توجهی کند تا تصمیم گیری‌های مناسبی در حوزه سیاست زمین در سراسر کشور نهادینه شود.

عبده تبریزی با مروری بر افزایش قیمت زمین و مسکن در بیست سال گذشته در منطقه یک تهران گفت: زمین طی بیست سال ۹۴ برابر شد در حالی که ما در هيچ جایی از توسعه آن وضعیت را نداریم حتی تورم نيز چنین حبابی را در جامعه ایجاد نکرد.

وی ادامه داد: در حوزه اجاره بها نیز افزایش قیمت از سال‌های ۸۴ تا ۹۲ بسیار سریع بود و در سال ۹۲ تا ۹۶ نز افزایش پیدا کرد که این موضوع مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرد و در این حوزه پدیده سوداگری را شاهد بوديم.

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: شاهد هستید که از سال ۸۵ چه حرکت عظیمی در قیمت آپارتمان در شهر تهران رخ داد همچنین بحث خانه‌های خالی که دومیلیون و ۶۰۰ واحد مسکونی است نشان دهنده سوداگری در این بخش است و نشان می‌دهد که عرضه و تقاضا همدیگر را هم پوشانی نکردند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر معاملات نشان می‌دهد که بیشتر گرایش مردم در واحدهای مسکونی در متراژ ۵۰ تا ۷۰ و در نهایت ۱۰۰ متر مربع بوده است نه آنکه مسکن در متراژ بالا ساخته شود و نشان دهنده این است که معاملات واقعی نبود.

مشاور وزیر راه وشهرسازی خاطر نشان کرد: در حال حاضر که مصرف واقعی معیار معاملات قرار گرفته است تمرکز بر روی واحدهای مسکونی ۵۰ تا ۱۰۰ متر مربع است ولی واحدهای بسیار زیادی در فاصله سال‌های ۸۴ تا ۹۲ ساخته شد.

وی ادامه داد: تراکم جمعیت در شهرها و نحوه توزیع نامتقارن در شهرها بیانگر این است که متاسفانه شهرها براساس نیاز واقعی مسکن و نیاز به توسعه شهرها توسعه پيدا نکرد.

عبده تبريزی افزود: در ۱۰ سال گذشته وضعیت مسکن ملکی و نسبت مالکیت نشان می‌دهد عده بیشتری از مردم مجبورند اجاره‌نشین شوند و این مطلب نشان دهنده آن است که ما از طریق بازار نتوانستیم به اهدافمان در حوزه مسکن دست یابیم.

وی تصریح کرد: توزیع نامتوازن شهرها و عدم دستیابی مردم به مسکن مناسب نشان دهنده این است که سیاست‌گذاری زمین رشد پایداری نداشته است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر شهرها و مناطقی را نمی‌بینید که کمک کنند تا اینکه یک توسعه پایدار در داخل کشور رخ دهد و اینها حاکی از اين است که سیاست زمین مناسب توسعه پایدار حرکت نکرد.

وی افزود: باید در سیاست‌گذاری‌ها توجه کنیم که شهر مرکز توسعه و موتور تحول توسعه است شهر جاییست که در آن باید خلق ارزش افزوده و تشکیل سرمایه صورت بگیرد شهر جاییست که توسعه در درون آن رخ می‌دهد و در حال حاضر که ۸۰ درصد از مردم در شهرها زندگی می‌کنند باید سیاست‌ها را به گونه‌ای طراحی و برنامه‌ریزی کرد تا شهرها تبدیل به مرکز توسعه شوند و این هدفی است که از طریق یاست زمین باید دنبال شود.

عبده تبريزی گفت: شهرها و مناطق را باید به گونه‌ای توسعه دهیم که موتور تحول توسعه اقتصادی باشند و به کیفیت بهتر زندگی مردم بینجامند نه اینکه گستردگی نامنظمی ایجاد و بن‌بست ترافیکی و آلودگی ایجاد شود.

وی: توسعه واقعی شهری ارزش زمین را ارتقا می‌دهد و باید ارزش افزوده‌ای زمین به گونه‌ای توزیع شود تا زیرساخت‌های عمومی توسعه یافته و مردم در مسکن مناسب‌تری زندگی را آغاز کنند.

عبده تبريزی ادامه: بدین معنا اگر شهروندان در خانواده‌ای فقیر متولد شدند باید توسعه شهری به گونه‌ای باشد تا از امکانات و بدین منظور باید حداقل زیرساخت‌های عمومی کشور ارتقا یابند. بدین معنا نباید شایطی ایجاد شود تا اوضاع برابری گسترش یابد.

وی همچنین: ممکن است سازمان ملی زمین و مسکن به سازمان ملی زمین تغییر کند و از حوزه وزارتخانه خارج شود.

نظر شما