شناسهٔ خبر: 44490 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی خبر داد:

سوء‌استفاده جدید فرودگاه نجف در ایام اربعین/ افزایش غیرمنطقی نرخ سوخت و اعتراض ایران/ احتمال قطع و یا تعلیق پروازهای شرکت‌های هواپیمایی به نجف

فرودگاه نجف دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: مسئولان فرودگاه نجف در اقدامی غیرمنطقی و سودجویانه، نرخ سوخت هواپیما در این فرودگاه را از ۹۸ سنت به یک دلار و ۲۴ سنت افزایش داده‌اند، این اقدام موجب افزایش هزینه شرکت‌های هواپیمایی خواهد شد.

مقصود اسعدی سامانی با اشاره به اعتراض شرکت‌های هواپیمایی ایران به افزایش قیمت سوخت در فرودگاه نجف، بیان کرد: به تازگی مسئولان فرودگاه نجف در یک اقدام غیر منطقی نسبت به افزایش نرخ سوخت هواپیما در این فرودگاه نجف اقدام کرده‌اند.

وی افزود: در این راستا ‌هر لیتر سوخت هواپیما ‌در فرودگاه نجف از ۹۸ سنت به یک دلار و ۲۴ سنت افزایش یافته است، این اقدام که حتی مورد اعتراض وزیر حمل و نقل عراق هم قرار گرفت‌ موجب افزایش هزینه شرکت‌های هواپیمایی و در نتیجه افزایش قیمت بلیت پروازهای نجف خواهد شد‌.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش پروازهای شرکت‌های هواپیمایی به‌ویژه در ایام اربعین و تلاش شرکت‌ها برای ثابت نگه داشتن نرخ‌ها،‌ تصمیم مسئولان فرودگاه نجف برای افزایش نرخ سوخت به لحاظ تاثیر قابل توجهی که هزینه سوخت در قیمت تمام شده هر ساعت پرواز دارد، موجب افزایش قیمت بلیت هواپیما برای پروازهای نجف خواهد شد ‌و ممکن است شرکت‌های هواپیمایی را مجدداً برای قطع و یا تعلیق پروازهای خود به نجف ترغیب کند‌.

وی اضافه کرد: این در حالی‌ است که نرخ هر لیتر سوخت هواپیما در فرودگاه بغداد ۷۱ سنت، در فرودگاه عمان ۵۲ سنت و در فرودگاه‌های عربستان سعودی ۴۲ سنت است.

اسعدی سامانی بیان کرد: شرکت‌های هواپیمایی در تیرماه سال جاری در اعتراض به گران بودن هزینه هندلینگ و خدمات فرودگاهی فرودگاه نجف نسبت به قطع پروازهای خود به نجف اقدام کردند و با مذاکراتی که بین سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت‌های هواپیمایی ایرانی و مسئولان فرودگاه نجف صورت گرفت تعدیل مختصری در نرخ برخی از تجهیزات خدمات فرودگاهی صورت گرفت و پروازهای شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به نجف مجدداً برقرار شد.

وی اظهار داشت: دریافت ۲۰ دلار به‌عنوان بهره مالکانه‌ از هر صندلی پروازهای ایرانی به مقصد نجف و ۱۰ دلار عوارض فرودگاهی از مسافران ایرانی در فرودگاه نجف و تعیین ۸۵ دلار عوارض گمرکی به ازای هر پرواز و عطف به ماسبق کردن آن از سال ۲۰۱۰ و بیش از چهار برابر بودن هزینه هندلینگ پروازها در فرودگاه نجف نسبت به فرودگاه‌های ایران از مهمترین موارد اعتراض شرکت های هواپیمایی ایرانی به مسئولان فرودگاه نجف بود‌.

وی ادامه داد: آن زمان در مذاکرات صورت گرفته نرخ برخی از اقلام خدمات هندلینگ کاهش یافت، مسئولان فرودگاه مذکور در خصوص عوارض بهره مالکانه و عوارض گمرکی نیز قول مساعدت و همکاری و پیگیری در مراجع دولتی عراق را داده‌اند که تا‌کنون به نتیجه ای نرسیده است.

وی اضافه کرد: اما افزایش نرخ سوخت پروازها در روزهای اخیر شرایط جدیدی برای شرکت‌های هواپیمایی ایجاد کرده است و شرکت‌ها از طریق سازمان هواپیمایی کشوری پیگیر کاهش نرخ سوخت و تحقق وعده‌های مسئولین فرودگاه نجف در خصوص لغو عوارض بهره مالکانه و عوارض گمرکی و عوارض مسافری فرودگاه نجف ‌هستند.

به گزارش فارس فرودگاه نجف در بین ۵ فرودگاه بزرگ عراق با ۱۰۰.۷ میلیون دلار درآمد در سال ۲۰۱۶ بیشترین درآمد را کسب کرده است؛‌ در سال ۲۰۱۶ فرودگاه بغداد ۹۹.۲ میلیون دلار، فرودگاه اربیل ۹۸.۹ میلیون دلار، فرودگاه بصره ۳۱.۲ میلیون دلار و فرودگاه سلیمانیه ۳۰ میلیون دلار درآمد داشته‌اند.

در همین مدت در فرودگاه بغداد ۱۸ هزار و ۱۸۷ پرواز، فرودگاه نجف ۱۴ هزار و ۴۳۸ پرواز، فرودگاه اربیل ۱۳ هزار و ۸۸۹ پرواز، فرودگاه بصره ۵۳ هزار و ۹ پرواز و فرودگاه سلیمانیه ۵۰ هزار و ۸۹ پرواز انجام شد و کل پرواز‌‌ها ۹۰ هزار و ۸۹۰ پرواز بوده است.

طبق این گزارش در همان سال ۲۰۱۶ در کشور عراق میانگین قیمت برای فرود برای هر هواپیما ۱۳۰۰ دلار و متوسط هزینه خدمات زمینی فرودگاهی ۲۷۵۰ دلار بوده است؛ 

آمار فوق نشان می‌دهد که فرودگاه نجف بیشترین درآمد را در سال گذشته میلادی داشته است طبق پیگیری خبرنگار فارس، بیشتر این درآمد از شرکت‌های هواپیمایی ایرانی کسب شده است.

نظر شما