شناسهٔ خبر: 44930 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

جهانگیری:

اولویت دولت، ارایه تسهیلات نوسازی و مقاوم‌سازی مسکن‌روستایی است

اسحاق جهانگیری معاون‌اول رییس‌جمهوری در جلسه رفع موانع پرداخت تسهیلات مسکن روستایی، تاکید کرد: ارائه تسهیلات برای نوسازی و مقاوم‌سازی مسکن روستایی از مهمترین اولویت‌های دولت است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از پایگاه اطلاع رسانی دولت، اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در جلسه بررسی رفع موانع پرداخت تسهیلات مسکن روستایی با اشاره به جایگاه روستا و روستاییان در همه عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور، افزود: اجرای طرح ویژه مسکن روستایی با هدف ارتقای سطح کمی و کیفی واحدهای مسکونی روستایی اقدامی ضروری است که باید تداوم یابد.

وی پیامدهای منفی عدم توجه به روستاها نظیر مهاجرت بی رویه و رشد آسیب های اجتماعی در کلان شهرها را یادآور شد و خاطرنشان کرد: ساخت مسکن مناسب و مقاوم سازی خانه ها در مناطقی از کشور که بیشتر در معرض سوانح طبیعی نظیر زلزله و سیل هستند، در دستور کار قرار گرفته و این روند تسریع خواهد شد.

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به اینکه بر اساس مطالعات باید جمعا ۶ میلیون مسکن روستایی نوسازی و مقاوم سازی شود، خواستار هماهنگی بیشتر سازمان برنامه و بودجه، بانکها و بنیاد مسکن برای پیشبرد سریعتر این طرح شد.

جهانگیری تاکید کرد: نباید در اجرای این طرح هزینه اضافی از بابت قرارداد با بانک ها به روستاییان عزیز کشور تحمیل شود.

در این جلسه که وزیر راه و شهرسازی و رییس کل بانک مرکزی و نیز رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و نیز روسای بانک ها حضور داشتند، پیرامون میزان پرداخت تسهیلات، نحوه باز پس گیری مطالبات و نیز پیشرفت کار در حوزه مسکن روستایی بحث و تبادل نظر شد.

بر اساس گزارش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از زمان اجرای طرح بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار مسکن روستایی مقاوم سازی شده بطوریکه در حال حاضر ۳۹ درصد خانه های روستایی به لحاظ دوام سازه مقاوم شده اند.

در این گزارش عنوان شده در سال جاری رویکرد بهسازی بافت های فرسوده و آسیب پذیر، الگوی مسکن معیشت محور، توسعه گردشگری روستایی و بوم گردی، بهینه سازی مصرف انرژی، توجه به روستاهای کمتر برخوردار و اقشار محروم، الگوهای بومی معماری روستایی در دستور کار قرار گرفته است.

برچسب‌ها:

نظر شما