شناسهٔ خبر: 45054 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

معاون شهردار پایتخت اعلام کرد:

تشریح ارقام مطالبات شهرداری تهران طی سنوات گذشته

حجت اله میرزایی به گفته معاون شهردار پایتخت شهردار تهران در جریان یک نشست با اعضای کمیسیون عمران مجلس مجموع رقم مطالبات شهرداری تهران را براساس قانون از ابتدای سال ۸۵ تا شهریور ماه سال ۹۴ را معادل ۱۴ هزار و ۱۵۳ میلیارد تومان اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از دنیای اقتصاد محمدعلی نجفی شهردار تهران تاکید کرده است: این رقم تا شهریور ماه سال ۹۴ احصاشده و مابقی مطالبات شهرداری تهران در حال بررسی است. به گزارش «دنیای اقتصاد» به این ترتیب رقم طلب شهرداری از دولت که در دوره گذشته مدیریت شهری از سوی مدیران شهرداری و اعضای شورای شهرتهران اعلام شده بود با اعلام این رقم از سوی شهردار جدید پایتخت نیز به صورت ضمنی تایید شده است.

حجت الله میرزایی، معاون برنامه‌ریزی شهردار تهران نیز با اشاره به ۶ سرفصل مطالبات شهرداری تهران از دولت اعلام کرد: لیست بدهی‌های قطعی دولت به شهرداری شامل ۶ سرفصل یارانه بلیت مترو، تخفیفات عوارض بافت فرسوده، سهم شهرداری از تخلفات راهنمایی و رانندگی، سهم عوارض سوخت و همچنین سهمی که بابت تخلفات و عوارض معوق ساختمان‌های دولتی از دولت دارد، می‌شود. او در عین حال تاکید کرد: این لیست موارد احصاشده توسط شهرداری تهران است و هنوز به تایید وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان حسابرسی نرسیده است.

 دولت در دوره گذشته مدیریت شهری با رد ادعای شهرداری درمورد رقم بدهی ۱۴ هزار میلیارد تومانی معتقد بود: شهرداری تهران نه‌تنها طلبی از دولت ندارد، بلکه به مجموعه دولت رقمی معادل ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بدهکار است. کارشناسان در بررسی دقیق‌تر این موضوع، ریشه اختلاف میان دولت و شهرداری در تعیین رقم دقیق مطالبه مالی را تفاوت تفسیر دو عبارت «مجاز است» و «مکلف است» در متون قانونی می‌دانند. به گفته کارشناسان، استفاده از واژه «دولت مجاز است» در بودجه‌های سالانه عملا تکلیفی را بر عهده دولت محول نمی‌کند./

نظر شما