شناسهٔ خبر: 45248 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

رشد آمار ترانزیت خروجی از پایانه‌های مرزی خراسان رضوی

ابراهیم نصری مدیر کل راهداری و حمل ونقل جاده ای خراسان رضوی گفت:ترانزیت خروجی از پایانه های مرزی استان درشش ماهه نخست ۹۶ در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۹ درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره كل راهداری وحمل ونقل جاده اي استان خراسان رضوي ،ابراهیم نصری با اعلام اين خبر افزود: دراین مدت یک میلیون و ۶۱ هزار و ۴۵۱ تن کالا از چهار پایانه مرزی لطف آباد، سرخس ، دوغارون و باجگیران به کشورهای افغانستان ، ترکمنستان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی ترانزیت شده است .

وی گفت:نیمی از ترانزیت خروجی استان مربوط به پایانه دوغارون و افزایش ۹ درصدی آن نیز بواسطه رشد ۵۱ درصدی ترانزیت خروجی این پایانه است.

نصری اضافه کرد: بروز برخی مشکلات در مرز میلک سیستان و بلوچستان موجب شده صاحبان بار ترانزیت ،پایانه دوغارون را برای انتقال کالای خود انتخاب کنند . همچنین افزایش امنیت و رونق کسب و کار و تجارت در افغانستان از دیگر دلایل افزایش ترانزیت کالا به کشور افغانستان است.

 این مقام مسئول اظهار داشت: از سوی دیگر دراین مدت ۳۵۸هزار و۶۲۵ تن کالا در قالب ترانزیت ورودی وارد این پایانه ها شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش ۲۷ درصدی را نشان می دهد.

وی این کاهش را مربوط به پایانه های مرزي سرخس و لطف آباد در مرز ترکمنستان دانست و گفت: كاهش ارز پولي كشور هاي آسياي ميانه‌ و در نتيجه كاهش قدرت خريد مردم اين كشور ها كه منجر به كاهش وارد به آن كشور ها شده است بيشترين عامل كاهش ترانزيت ورودي بوده است.

استان خراسان رضوی با چهار پایانه مرزی لطف آباد، دوغارون، سرخس و باجگیران، در سال ۹۵ رتبه سوم صادرات، رتبه پنجم واردات، رتبه سوم ترانزیت ورودی و رتبه نخست بخش ترانزیت خروجی کالای کشور را از آن خود کرده است.

خراسان رضوی ۲۰ هزار و ۵۷۴ کیلومتر راه دارد که ۶ هزار و ۴۲۲ کیلومتر آن بین شهری و ۱۴ هزار و ۱۵۲ کیلومتر راه روستایی است. /

نظر شما