شناسهٔ خبر: 45339 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

صباغزاده خبر داد:

سرمایه‌گذاری هشت کشور در بخش ریلی/ روسیه ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند/ هشت طرح اولویت‌دار شرکت زیرساخت در حوزه راه‌آهن

قطار حومه‌ای مشاور سرمایه‌گذاری شرکت زیرساخت با اشاره به سرمایه‌گذاری هشت کشور در بخش ریلی ایران گفت: روسیه ۱۰ میلیارد دلار در زیرساخت‌های ریلی تجهیزات، ناوگان و بخشی از راه‌آهن اینچه برون سرمایه گذاری می‌کند.

به گزارش خبرنگار پايگاه خبری‌ وزارت راه و شهرسازی همایون صباغزاده مشاور سرمایه گذاری شرکت زیرساخت اظهار کرد: روسیه ۱۰ میلیارد دلار در زیرساخت‌های ریلی تجهیزات، ناوگان و بخشی از راه‌آهن اینچه برون و کره ۴.۶ میلیارد دلار در راه آهن اصفهان- اهواز با هدف انتقال سنگ آهن سرمایه گذاری می‌کنند. 

وی افزود: کشور‌های چین، کره، آلمان، ایتالیا، هند و فرانسه نیز وارد سرمایه گذاری در بخش‌های ریلی کشور شده‌اند.

به گفته صباغزاده بعد از برداشته شدن تحریم‌ها روند جذب سرمایه و فاینانس سرعت گرفته، اما نیاز است شرایط سرمایه گذاری و ارتقای مشوق‌ها برای جذب سرمایه گذاران تغییر کند.

مشاور سرمایه گذاری شرکت زیر ساخت تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در طرح‌های آزادراهی با همکاری سرمایه گذاران داخلی انجام می‌شود و نیازی به سرمایه گذاری خارجی در این بخش نداریم.

وی با اشاره به سفر رییس جمهور روسیه و آذربایجان به ایران گفت: در مذاکرات سه جانبه، ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری بین ایران و آذربایجان برای راه آهن آستارا- آستارا مصوب می‌شود.

صباغزاده بیان کرد: با کشور‌های کره، چین و هنگ کنگ برای انجام این سرمایه گذاری در ایران در حال مذاکره هستیم.

وی درباره هشت طرح ریلی که از پروژ‌های اولویت دار شرکت زیرساخت هستند، اظهار کرد: راه آهن کرمانشاه- خسروی، میانه- تبریز، شیراز- بوشهر، گرگان- بجنورد، میانه- اردبیل، چابهار- زاهدان، زاهدان- مشهد، اصفهان- اهواز، گل گهر- شیراز و درود- خرم آباد- اندیمشک طرح‌های مهم ریلی هستند که برای ساخت در اولویت جذب سرمایه قرار دارند. 

مشاور سرمایه گذاری شرکت زیر ساخت افزود: بعد از لغو تحریم‌ها بیشترین فاینانس برای طرح‌های ریلی با شرکت‌های چینی انجام شده است که با امضای قرارداد بانک مرکزی و اگزیل بانک چین این روند تسهیل شده و انتقال پول مشکلی ندارد.

نظر شما