شناسهٔ خبر: 45908 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مهدیان خبر داد:

آغاز آواربرداری از واحدهای مسکونی تخریب و آسیب‌دیده در زلزله کرمانشاه/ ۳۰ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی شهری و روستایی تخریب و آسیب دیدند/ اعطای تسهیلات ۳۰ و ۲۵ میلیون تومانی

زلزله معاون اموربازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلام این مطلب که در مجموع ۳۰ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در کرمانشاه در اثر زلزله تخریب شده و آسیب دیده‌اند، گفت:هم اکنون ۱۰۰ نفر از همکاران بنیاد کار کارشناسی واحد به واحدهای مسکن مهر را آغاز کرده اند و امیدواریم بتوانیم ظرف یک هفته تمامی واحدهای خسارت دیده را کارشناسی کنیم تا بلافاصله کار بهسازی و بازسازی آغاز شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عزیزالله مهدیان معاون اموربازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در برنامه‌ای که به منظور اقدامات دستگاه‌های مختلف برای کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه از شبکه خبر پخش شد درمورد مجموعه اقداماتی که آن بنیاد در دستور کار دارد به ارایه نکاتی پرداخت.

مهدیان در مورد تامین‌اعتبار یکهزار میلیاردتومانی که از سوی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به منظور بهسازی و بازسازی مناطق زلزله زده اعلام شده که باید تخصیص یابد و نحوه اجرایی شدن کار برای کمک به زلزله زدگان، گفت: در زلزله کرمانشاه حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی ۱۰۰ درصد تخریب شدند که از این تعداد ۱۱ هزار واحد جزو واحدهای روستایی هستند و ۴هزار و ۵۰۰ واحد نیز واحدهای شهری تخریب شدند.

معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: حدود ۱۵ هزار واحد نیز جزو واحدهایی هستند که خسارات کلی دیده اند اما قابل تعمیر هستند و مجموعا در زلزله اخیر ۳۰ هزار و ۵۰۰ واحد تخریب شده و خسارت دیده داریم.

مهدیان افزود: خوشبختانه تصمیماتی که با سفر ریاست محترم جمهوری به منطقه زلزله زده گرفته شد به این نحو بوده که برای همه این واحدها اعتبارات لازم برآورد و اعلام شده است که امیدواریم در اولین جلسه هیات محترم وزیران مصوب و ابلاغ شود.

وی گفت: تسهیلات شامل وام است که وام قرض‌الحسنه با کارمزد ۵ درصد برای نقاط شهری و ۴ درصد برای نقاط روستایی در نظر گرفته شده است. ۲۵ میلیون تومان وام برای واحدهای احداثی در مناطق روستایی و برای شهرها نیز ۳۰ میلیون تومان در صورت تصویب و ابلاغ و تخصیص، به مالکان اعطا خواهد شد.

به گفته مهدیان، کمک بلاعوض برای واحدهای روستایی ۵ میلیون و برای واحدهای شهری ۶ میلیون تومان است. برای واحدهای تعمیری نیز ۱۲ میلیون تومان تسهیلات و ۲ میلیون تومان کمک بلاعوض در نظر گرفته شده است.

معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: در کنار آن پیش بینی شده برای واحدهایی که ۱۰۰ درصد تخریب شده اند کمک برای اسکان موقت بشود که این کمک در نقاط شهری ۵ میلیون تومان، در نقاط روستایی ۳ میلیون تومان است. در کنار آن نیز باز هم کمک معیشتی برای افرادی که لوازم زندگی شان از بین رفته انجام می دهیم که این کمک نیز شامل ۲ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۳ میلیون تومان برای تامین لوازم خانگی است. اینها اعتباراتی است که پیش‌بینی شده است.

مهدیان تصریح کرد: علاوه بر آن تسهیلاتی نیز برای بازسازی زیربنایی و عمرانی شهر تامین خواهد شد.

وی گفت: کار بازسازی در مناطق زلزله زده آغاز شده است. هم اکنون ۱۰۰ نفر از همکاران بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کار کارشناسی واحد به واحدهای مسکن مهر را آغاز کرده اند. امیدواریم بتوانیم ظرف یک هفته تمامی واحدهای خسارت دیده را کارشناسی کنیم و بلافاصله کار شروع خواهد شد.

مهدیان ادامه داد: از هم اکنون ماشین‌آلات در منطقه مستقر شده‌اند و آواربرداری آغاز شده است. واحدهایی که کارشناسی شده‌اند و صاحب واحد آمادگی داشته باشد ما می‌توانیم آواربرداری واحد را شروع می‌کنیم که باید با حضور خود مالکان باشد. مصالحی که قابل استفاده است تفکیک و نگه‌داری می شود تا در بازسازی مورد استفاده قرار بگیرد. در نقاط شهری نیز به همین ترتیب آمادگی داریم تا کار را آغاز کنیم.

وی تاکید کرد: ما در تمامی حوادثی که داریم حتی قبل از آنکه اعتبارات ابلاغ شود از منابع حساب ۱۰۰ امام خمینی بهره برداری می کنیم تا مردم بتوانند کار را آغاز کنند و در این مورد نیز آمادگی لازم وجود دارد.

مهدیان گفت: قطعا با توجه به اینکه فصل سرما را پیش رو داریم تلاش ما این است که مردم خودشان پای کار بیایند و با یک برنامه ریزی منسجم حداکثر استفاده از زمان را کرده و واحدها را بهسازی و بازسازی کنیم.  

نظر شما