شناسهٔ خبر: 45951 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

در جلسه هم‌اندیشی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل مطرح شد:

رفع دغدغه پیمانکاران با سود ۸ درصدی اسناد خزانه اسلامی/ هزینه‌های تحمیلی بر ساخت آزادراه‌ها با افزایش کیفیت مطالعات رفع می‌شود

جلسه جلسه هم‌اندیشی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل با معاونان، مدیران و روسای حوزه‌های نظارت و کنترل پروژه‌های شرکت برگزار و در آن به تبادل نظر در خصوص برنامه‌ها و چشم‌اندازهای پیش رو پرداخته شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت ساخت وتوسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، خیراله خادمی در جلسه هم‌اندیشی با معاونان، مدیران و روسای حوزه‌های نظارت و کنترل پروژه‌های شرکت با تاکید بر تعامل و همگرایی در شرکت گفت: با توجه به وظایف تخصصی شرکت و اهداف تعریف شده در این خصوص سعی شده است تا کلیه امور با تکیه بر توانمندی‌های داخلی شرکت و نیروهای متخصص درون سازمانی انجام شود و در این زمینه نیروسازی برای آینده یک شرکت نیز صورت می‌گیرد.  

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: روند نوینی در  احداث پروژه‌های عمرانی کشور تعریف شده است و با در نظر گرفتن کمبود اعتبارات نقدی در حوزه عمرانی نیاز است تا کلیه طرح‌ها  با تکیه بر اسناد خزانه اسلامی، اوراق مشارکت و نظیر آن پیش برده شود.

وی افزود:‌ طبق آیین‌نامه بند (ه) تبصره ۵ قانون بودجه سالجاری با در نظر گرفتن سود سالانه ۸ درصدی در خصوص اسناد خزانه اسلامی بخش مهمی از دغدغه پیمانکاران حل شده است و پیمانکاران می‌توانند با خاطر آسوده از این تسهیلات استفاده کنند.

بهره‌‌برداری از تعهدات ریلی سال ۹۶ دولت در آینده نزدیک

خادمی تکیه بر توانمندی‌های مدیریتی را یک اصل برشمرد و افزود:‌ در راستای تسهیل روند اجرای پروژه‌ها مدیریت منسجم و یکپارچه نقش اصلی ایفا می‌کند.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه امسال را سال توسعه خطوط ریلی برشمرد و عنوان کرد: اولویت اصلی و هدف‌گذاری شرکت برای سال ۱۳۹۶ تکمیل پنج طرح ریلی کشور و اتصال مراکز استان‌ها به شبکه ریلی است که بخش عمده‌ای از عملیات انجام شده است و به زودی شاهد بهره‌برداری از آنها خواهیم بود.

وی بهره‌برداری از ۹۱۹ کیلومتر خط ریلی تا پایان سال را رکورد مهمی در این زمینه دانست و افزود:  با اتمام ریلگذاری ۵۱۶ کیلومتر از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی در سالجاری بهره‌برداری از پنج اولویت ریلی کشور تا پایان سال با دارا بودن ۵۲ کیلومتر تونل، ۱۱۰ میلیون مترمکعب خاکریزی و خاکبرداری رکوردی بی‌سابقه در کشور است.

۱۲۰۰ کیلومتر آزادراه در دست ساخت است

در ادامه جلسه معاون ساخت وتوسعه آزادراه‌ها مطابق سیاست‌گذاری‌ها سال آینده را سال توسعه آزادراه‌های کشور اعلام کرد و گفت:‌ هم اکنون هزار و ۲۰۰ کیلومتر آزادراه در دست اجرا است که بخش عمده‌ای از این پروژه‌ها ابر پروژه‌های آزادراهی چون، اصفهان- شیراز، تهران- شمال، حرم تا حرم، همت- کرج و ... است.

سید حسین میرشفیع استقبال سرمایه‌گذاری بخش خصوص در پروژه‌های آزادراهی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: به منظور سهولت مشارکت مدل‌های جدیدی از قرارداد‌ها با ریسک‌های پایین، تنوع روش‌های سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده و با این تدابیر حضور سرمایه‌گذران نسبت به گذشته فعال‌تر شده است.

وی تمرکز بر مطالعات پیش از اجرای پروژه را بخش مهمی از عملیات دانست و خاطرنشان کرد: سعی شده است تا با مطالعات منظم‌تر و دقیق‌تر کیفیت این بخش افزایش یابد و بدین ترتیب بخش مهمی از هزینه‌هایی که به پروژه تحمیل می‌شود نیز از بین خواهد رفت.

معاون ساخت وتوسعه آزادراه‌ها با تاکید بر مهندسی ارزش افزود:‌ باید به نظام کنترل کیفیت و مدیریت کیفیت در پروژه‌ها توجه شود و این اقدامات باید از مرحله شروع مطالعات هر پروژه پایه‌گذاری گردد.
در ادامه معاون ساخت وتوسعه راه‌ها و بزرگراه‌ها توسعه این بخش را بر مبنای کریدورهای کشور دانست و گفت: در حال حاضر ۱۰۲ طرح در این حوزه در دست اجرا است و اولویت‌بندی با پروژه‌هایی است که در کریدورهای کشور واقع شده است.

بهره برداری از ۸۵۰ کیلومتر پروژه راهسازی اقتصاد مقاومتی تا پایان سال جاری 

محمدرضا کدخدا زاده افزود: ۸۵۰ کیلومتر راه در پروژه‌های اقتصاد مقاومتی تعریف شده است و با در نظر گرفتن بودجه تخصیص یافته باید تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

معاون برنامه‌ریزی شرکت نیز دراین جلسه ظرفیت‌سازی در حوزه نیروی انسانی را یکی دیگر از اهداف شرکت برشمرد و گفت: استعدادیابی، شایسته‌گزینی و جانشین‌پروری از عناصر اصلی موفقیت سازمان‌ها است و در این شرکت نیز سعی شده است به فراخور بودجه، دوره‌های آموزشی متناسب با این اهداف برگزار شود.

تخصیص ۷۴ درصد از بودجه عمرانی سال ۹۵

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بودجه نیز در این جلسه به بررسی اعتبارات سال ۱۳۹۶ پرداخت و اظهار داشت: در سال ۱۳۹۵ اعتبارات عمرانی کشور ۵۸ هزار میلیارد تومان بود که ۴۲ هزار میلیارد تومان آن معادل ۷۴ درصد در سطح کشور تخصیص پیدا کرد که سهم شرکت ساخت از این تخصیص بالاتر از میانگین کشور بود.

وی با تاکید بر تغییرات نظام بودجه‌ریزی در سال‌های اخیر خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۷ به دلیل انتقال ۱۰۲ طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به سقف طرح ‌های شرکت حجم وظایف و ومسئولیت‌‌ها در بخش تامین و نظارت افزایش خواهد یافت.  

در پایان جلسه نیز سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع شرکت درک متقابل بین سایر بخش‌های شرکت را یک امر مهم تلقی کرد و گفت: با داشتن نگاه سیستمی کلیه بخش‌ها به طور منسجم با یکدیگر در ارتباط باشند که موجب هم‌افزایی می‌شود.

رسیدگی به موضوعات نظیر وام، بررسی حقوق مشاوران، تعامل و ارتباط حوزه‌ها با مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها و مواردی از این دست مسائلی بودند که از سوی شاپور پولادی مطرح شد.

نظر شما