شناسهٔ خبر: 46196 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی ایرانشهر:

تحویل بیش از ۱۶۰۰ واحد مسکن مهر در دولت یازدهم/ جشن اختتامیه مسکن مهر ایرانشهر پایان سال برگزار می‌شود

ايوب كرد مدیرکل راه و شهرسازی جنوب استان سیستان و بلوچستان (ایرانشهر) گفت: بیش از ۱۶۳۲ واحد مسکن مهر در حوزه جنوب سیستان و بلوچستان در دولت اعتدال و امید تکمیل و به متقاضیان مسکن مهر واگذار شده است.

ا ایوب کردانجرکی به خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفت: ساخت ۴ هزار و ۱۶۲ واحد مسکن مهر در جنوب سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار گرفت و هم اکنون بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ واحد مسکن مهر تحویل متقاضیان شده است.

کردانجرکی با اشاره به اینکه پروژه‌هاي مسكن مهر جنوب استان سیستان و بلوچستان در ۳ شهر ايرانشهر، چابهار، كنارك در حال اجرا مي‌باشد، تصریح کرد: احداث واحدهای مسکن مهر در شهرهاي مذكور در مراحل پاياني مي‌باشد و تمامی واحدها تا پايان سال جاري تحويل متقاضيان خواهد گرديد.

وی اضافه کرد: ۶۰ درصد از کل مسکن مهر جنوب استان در چابهار قرار داشته و ۵۲۶ واحد دیگر در دست تکمیل است و با به بهره‌برداری رسیده این واحدها جشن اتمام مسکن مهر را در جنوب ااستان سیستان و بلوچستان برگزار خواهد شد.

کردانجرکی در بخش دیگر سخنانش به سه پروژه جاده‌ای که توسط اداره کل راه و شهرسازی جنوب استان سیستان و بلوچستان در دست ساخت است اشاره و تصریح کرد: احداث باند دوم محور "ایرانشهر"- "خاش" به طول ۴۴  کیلومتر با پیشرفت فیزیکی ۳۵ درصد و احداث باند دوم "ایرانشهر" – " بمپور" قطعه سوم به طول ۴ کیلومتر با پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد بزودی به بهره‌برداری می رسد.

وی ادامه داد: همچنین راه اصلی "چابهار"- " گواتر" به طول ۱۵ کیلومتر در جنوب استان در حال انجام است و هم اکنون ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

كردانجركي به احداث ۵۰۰ كيلومتر راه روستايي در شهرستان‌هاي حوزه استحفاظي در جنوب کرمان اشاره کرد و گفت: قرارداد زيرسازي و آسفالت گرم راه‌هاي روستايي شهرستان‌هاي دلگان، ايرانشهر، نيكشهر، سرباز، كنارك، چابهار و قصرقند در جهت محروميت زدايي روستايي منعقد شده است كه تاكنون ۳۱۰ كيلومتر در حوزه هشت شهرستان احداث گرديده است و اين روند همچنان تا رسيدن به هدف گذاري ۵۰۰ كيلومتر ادامه خواهد یافت.

مدیرکل راه و شهرسازی ایرانشهر در ادامه سخنان خود به پروژه ریلی در دست احداث در حوزه ایرانشهر اشاره کرد و اظهار داشت: پروژه ریلی " ایرانشهر"- " زاهدان" به طول ۶۵۰ کیلومتر در دست احداث می باشد که ۳۶۰ کیلومتر از این مسیر در حوزه‌ ایرانشهر قرار دارد و قطعه "ایرانشهر"– "چابهار" به طول ۳۰۶ کیلومتر با پیشرفت ۵۰ درصدی در بخش زیرسازی در حال انجام است که تا کنون اعتباری بالغ بر ۲ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال از طرف وزارت راه و شهرسازی به این پروژه اختصاص یافته است.

مدیرکل راه و شهرسازی ایرانشهر با اشاره به اینکه محلات هدف در جنوب استان سیستان و بلوچستان شناسایی شده از برگزاری جلسات ستاد بازآفرینی شهری خبرداد و گفت: جلسات مختلفی برای بهسازی و نوسازی در این محدود‌ه‌ها برگزار شده و پروژه‌های مختلفی برای ارتقاء‌ کیفیت زندگی ساکنان این مناطق تعریف شده که تمامی پروژه‌های مصوب در سال ۹۴ به اتمام رسیده، پروژه‌های سال ۹۵ تاکنون ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پروژه‌های مصوب سال ۹۶ در حال انجام است.

کردانجرکی با اشاره به اینکه فقط در سه شهرستان جنوب استان بافت فرسوده وجود دارد افزود: شهرستان ایرانشهر با ۱۵۵ هکتار، کنارک با ۳۵ هکتار و همچنین چابهار ۳۲۰ هکتار جمعا دارای ۵۱۰ هکتار بافت فرسوده ناکارآمد شهری است.

وی به اقدامات در حال انجام در بافت تاریخی جنوب استان اشاره کرد و اظهار داشت: مطالعات برای نوسازی و بهسازی بافت تاریخی بیت رهبری ( منزل ایشان در ایام تبعید) و قلعه ناصری در ایرانشهر انجام شده و کار انتخاب پیمانکار نیز به اتمام رسیده و برای تملک خانه‌های اطراف بیت رهبری برای بازگشایی مسیر تردد آغاز شده است.

کردانجرکی در بحث سکونتگاه‌های غیررسمی گفت: در حوزه جنوب استان بزرگترین سکونت غیررسمی کشور به نام روستای " کمب" در چابهار قرار دارد که در سفر مختلف مسئولین بررسی و مطالعات آن انجام شده و در طرح بازآفرینی شهری برای ارتقاء کیفیت زندگی ساکنان آن تصمیماتی اتخاذ شده است همچنین در نیک‌شهر و سرباز نیز مطالعات سکونتگاه‌های غیررسمی انجام و برنامه‌های آن با اولویت تدوین شده است.

نظر شما