شناسهٔ خبر: 46652 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی در سفر به خراسان جنوبی عنوان کرد:

تکمیل و دوبانده‌سازی محور بیرجند-قاین از پروژه‌های دارای اولویت استان و حتی کشور است

بازديد معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی به‌منظور دیدار با استاندار خراسان جنوبی و بازدید از عملیات دوبانده سازی محور بیرجند- قاین صبح امروز وارد بیرجند شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی، امیر امینی معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزیر راه و شهرسازی و هیئت همراه در بدو ورود به خراسان جنوبی در فرودگاه بین‌المللی بیرجند مورد استقبال معاون عمرانی استانداری، مدیرکل راه و شهرسازی، مدیرکل فرودگاه و تعدادی دیگر از مسئولین قرار گرفت و سپس با استاندار خراسان جنوبی دیدار و گفتگو کرد.

وی در این دیدار با اشاره به اینکه پروژه دوبانده سازی محور بیرجند- قاین از اولویت دارترین محورهای استان و حتی کشوری است، گفت: اقدامات بسیار خوبی طی سه سال گذشته در محور بیرجند به قاین و دیگر باندهای دوم خراسان جنوبی علیرغم تمام کمبودها صورت گرفته که همین جا از مهندس جعفری مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی و همکاران ایشان تشکر می‌کنم و تلاش می‌کنیم با برنامه‌ریزی صورت گرفته و تأمین منابع موردنیاز عملیات زیرسازی و آسفالت کل پروژه تا آبان و آذر ۹۷ به اتمام برسد.

وی ضمن بیان این موضوع که ۷۵ درصد منابع وزارت راه و شهرسازی تخصیص یافته افزود: پیگیری می‌کنیم اعتباراتی که برای پروژه‌های غیرفعال تخصیص یافته به پروژه‌های دارای اولویت کشور از جمله: محور بیرجند- قاین اختصاص یابد تا در کمترین زمان ممکن پروژه به اتمام برسد.

معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی ۳ تا ۴ اولویت اساسی دارد که از جمله آن می‌توان به راه‌آهن اشاره کرد که خوشبختانه پیگیر پروژه راه‌آهن خراسان جنوبی هستیم. در این موضوع پیگیری شده ۱۵ درصد از هزینه اجرا از محل صندوق توسعه ملی و الباقی از طریق فاینانس و جذب سرمایه‌گذار اجرایی شود که با آستان قدس رضوی نیز صحبت شده است.

امینی افزود: علاوه بر این جهت احداث راه فراه بعد از گذشت حدود ۶ سال ۱۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافت. همچنین دوبانده سازی محور خوسف به سه‌راهی راهداران، بیرجند به سمت سربیشه، طبس به یزد و طبس به اصفهان، فردوس به بجستان، طبس به بشرویه از طریق خدآفرید از مهمترین پروژه‌های دارای اولویت راه و شهرسازی است.

وی با اشاره به افتتاح فاز یک بندر تجاری و بین‌المللی چابهار توسط ریاست محترم جمهور در روز گذشته بر تأثیرات مثبتی که در منطقه و به‌ویژه راه‌های ارتباطی ریلی و جاده‌ای خراسان جنوبی خواهد داشت تأکید کرد و اظهار امیدواری کرد که در آینده این امر موجب ارتقاء بزرگراه‌های استان به آزادراه و تسریع در احداث راه‌آهن را به همراه خواهد داشت.

لازم به ذکر است معاون وزیر راه و شهرسازی پس از دیدار با استاندار خراسان جنوبی از عملیات اجرایی احداث باند دوم بیرجند – قاین بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت محور قرار گرفت.

وی در این بازدید با اعلام اینکه کارهای خوب و مؤثری در این محور انجام شده و تقریباً در تمام محور کار زیرسازی انجام شده و در نقاطی نیز آسفالت شده افزود: خوشبختانه  در ۲ قطعه  محور پیمانکاران فعال هستند و فقط در ۳۵ کیلومتر از این محور که پیمانکار مشکلات مالی دارد عملیات اجرایی کندتر پیش می‌رود که در حال تجدیدنظر و رفع مشکل هستیم. وی در خصوص اتمام کل پروژه افزود: با تأمین مبلغ ۵۰ میلیارد تومان از محل ملی و استانی ۶۵ کیلومتر از ۱۰۰ کیلومتر محور تا پایان سال مالی ۹۶ (تیرماه ۹۷) بازگشایی می‌شود و ۳۵ کیلومتر باقی‌مانده تا آبان و آذر ۹۷ به بهره‌برداری خواهد رسید.

از طرفی در حال مذاکره با سرمایه‌گذار جهت ارتقاء محور از بزرگراه به آزادراه هستیم تا شاخص‌های برخورداری استان هم افزایش یابد. این محور جزو معدود محورهایی است در سطح کشور که دارای سطح سرویس ۵ و ۶ را دارد که می‌بایست ۴ خطه باشد که در این صورت شاهد ترافیک روان و کاهش تصادفات خواهیم بود. در مجموع روند اجرایی کار خوب است و پلیس‌راه و راهداری نیز می‌بایست در بازگشایی محور همکاری بیشتری با اداره کل راه و شهرسازی داشته باشند. چرا که هر قسمت از این محور که بازگشایی شده حوادث نیز کاهش داشته است.

نظر شما