شناسهٔ خبر: 46873 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

ملک مطرح کرد؛

۵۴۴ شهر کشور بافت فرسوده دارند/ رشد تک قطبی شهر‌ها و کم توجهی به شهر‌های کوچک علت مشکلات بافت‌های فرسوده

بافت فرسوده معاون دفتر راهبری و هدایت طرح‌های بازآفرینی شهری شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران گفت: از یک هزار و ۲۴۳ شهر کشور، ۵۴۴ شهر دارای بافت فرسوده هستند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، ماندانا ملک امروز دوشنبه در نخستین کارگاه آموزشی بازآفرینی محدوده‌ها و محلات ناکارآمد مبتنی بر رویکرد اجتماع محور در قزوین گفت: از شهر‌های دارای بافت فرسوده، ۱۶۸ شهر از جمله قزوین بافت تاریخی نیز دارند. 

وی با بیان اینکه بافت‌های تاریخی به بافت‌هایی در داخل شهر‌ها گفته می‌شود که منعکس کننده هویت فرهنگی و تاریخی شهر هستند، اظهار کرد: این محدوده‌ها همچنین دربردارنده ثروت‌های فرهنگی و میراث تاریخی، معنوی و طبیعی شهر‌ها محسوب می‌شوند.

معاون دفتر راهبری و هدایت طرح‌های بازآفرینی شهری شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران همچنین گفت: سکونتگاه‌های غیررسمی، محله‌هایی هستند که در اثر گسترش شهر‌ها در حاشیه شهر‌ها شکل می‌گیرند. 

ملک در مورد محدوده‌های شهری نیز اظهار کرد: محدوده‌های شهری با پیشینه روستایی نیز از این قبیل هستند که از لحاظ خدمات اجتماعی و توسعه فرهنگی کمی عقب افتاده اند و باید به آن‌ها بیشتر رسیدگی کرد. 

این مسئول شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به مهمترین مشکلات بافت‌های فرسوده، گفت: مسائل زیست محیطی، کمبود امکانات، عقب ماندگی فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی مهم‌ترین مشکلات بافت‌های فرسوده است که باید با همکاری دستگاه‌های متولی برای حل آن‌ها اقدام شود. 

وی افزود: مشکل اصلی بافت‌های فرسوده به خاطر رشد تک قطبی شهر‌ها و کم توجهی به شهر‌های کوچک و مناطق روستایی است که موجب می‌شود این مناطق به حال خود رها شده یا کم کم به مناطق عقب مانده در ابعاد مختلف تبدیل شوند. 

ملک اضافه کرد: به دنبال فقر شهری، وقتی سازوکار‌های زندگی در این مناطق وجود نداشته باشد به هویت آن‌ها نیز توجه نمی‌شود و برای حفظ آن‌ها تلاشی صورت نمی‌گیرد. 

معاون دفتر راهبری و هدایت طرح‌های بازآفرینی شهری شرکت عمران و بهسازی ایران ادامه داد: با این روند میراث ملموس و ناملموس این مناطق از میان می‌رود و شاهد شکل گیری مناطق و محلاتی با فرهنگ‌های متفاوت و دارای آسیب‌های اجتماعی در کنار شهر‌ها و کلان شهر‌ها خواهیم بود. 

وقوع سالانه یک هزار مورد زلزله در کشور 

وی در ادامه با اشاره به لزوم مقاوم سازی بافت‌های فرسوده برای مقابله با زلزله، گفت: سالانه یک هزار مورد زلزله در کشور اتفاق می‌افتد که ۲۴۰ مورد آن بالای چهار ریشتر است. 

ملک بیان کرد: ایران جزو ۶ کشوری است که با بحران‌های طبیعی زیادی رو به رو هستند به گونه‌ای که از ۴۱ مورد بلایای طبیعی شناسایی شده در جهان ۳۱ مورد آن در کشورمان به وقوع می‌پیوندد. 

وی در پایان اضافه کرد: با توجه به این میزان حادثه خیزی در کشور، لزوم توجه به بازآفرینی شهری و رسیدگی به مناطق آسیب پذیر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. 

براساس گزارش ایرنا، در طول برنامه ششم و هفتم توسعه باید ۲ هزار و ۷۰۰ محله در بافت‌های فرسوده شهری کشور نوسازی شوند که در برنامه ششم توسعه تا سال ۱۴۰۰ باید نوسازی یک هزار و ۳۵۰ محله در دستور کار قرار گیرد. 

نوسازی و بهسازی یک هزار و ۳۵۰ محله در بافت‌های فرسوده شهری مورد تاکید برنامه ششم توسعه نیازمند یک هزار میلیارد ریال اعتبار است. 

استان قزوین نیز یک هزار و ۳۵۰ هکتار بافت فرسوده شهری دارد که بهسازی ۵۴۰ هکتار آن با اعطای تسهیلات بانکی در دستور کار قرار گرفته است.

نظر شما