شناسهٔ خبر: 46891 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

محمدسالاری در نشست ساختمان‌های ناایمن و تاب آوری شهر تهران مطرح کرد:

شهروندان با مطالبه‌گری می‌توانند سیاست‌های مدیریت شهری را تغییر دهند

محمد سالاری نشست " ساختمان‌های ناایمن و تاب آوری شهر تهران" از سلسله نشست‌های تخصصی گفتمان شهر با سخنرانی بهروز بهنام عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، تیمور هنربخش مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور سرزمین، محمود قدیری معاون فنی سازمان آتش نشانی، عباس استاد تقی زاده مدیر مرکز تاب آوری مدیریت بحران شهر تهران و با حضور محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران و پیمان حسین محسنی شهردار منطقه ۱۲ و جمعی از اساتید، ائمه جماعت، شورایاران و پژوهشگران منطقه ۱۲ برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در این نشست محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به فلسفه تشکیل این سلسله نشست‌ها گفت: اگر ما تصمیم گرفتیم سلسله جلسات گفتمان شهر را برگزار کنیم به این دلیل است که بتوانیم با همکاری کارشناسان، متخصصین و ذینفعان در سطح جامعه شهری تهران دغدغه ایجاد کنیم و وقتی دغدغه ایجاد شود مدیریت شهری مجبور می‌شود به سمت رفع مشکلات در راستای تحقق مطالبات واقعی ذینفعان شهر حرکت کند.

وی افزود: یکی از اشکالات اساسی که طی دهه‌های گذشته در سطح حاکمیت، دولت، مجلس و نیز در سطح مدیریت شهری موجب شده که وضعیت کشور به لحاظ تاب آوری و ایمنی، در وضعیت بسیار نامساعدی باشد، اینست که شهروندان اطلاعات کافی از خطرات و خسارات ناشی از عدم تاب آوری شهر نداشته اند و لذا نه تنها به عنوان یک دغدغه عمومی مطرح نبوده بلکه خود ذینفعان و شهروندان هم در خصوص رعایت الزامات تاب آوری و ارتقاء ایمنی شهر و پرداخت هزینه‌های مربوطه غفلت کرده اند و در این حوزه مطالبه گری جدی نداشته اند.

سالاری با اشاره به اینکه  به تدریج این موضوعات جزو مطالبات اساسی جامعه شهری می‌شود گفت:حوادثی همچون حادثه پلاسکو، زلزله‌های بم و کرمانشاه و... با وجود اینکه حوادث دلخراشی بودند و تعداد قابل توجهی از هموطنان وآتش نشانان عزیز شهر و کشورمان و سرمایه‌های مادی آن‌ها از بین رفت، اما موجب شده که اکنون افکار عمومی از نمایندگان خود در شورا و مسئولین کشور ماموریت‌های نرم افزاری مانند ایمن سازی شهر را مطالبه کنند و صرفا خواستار ایجاد پل و بزرگراه درون شهری که شهر تهران را به یک کارگاه عمرانی تبدیل کرده بود، ولی در عمل ارتقاء کیفیت زندگی تاثیر قابل توجهی نداشتند.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران افزود:ما موضوعات بسیار با اهمیتی مانند مقررات ملی ساختمان، اصول شهرسازی و معماری و... در حوزه مدیریت شهری داریم که متاسفانه، چون این موضوعات مربوط به حوزه‌های نرم افزاری هستند هنوز به مطالبه عمومی و جامعه شهری تبدیل نشده و به همین دلیل در منظر عمومی شهردار ممتاز شهرداری بوده که تعداد پروژه‌های عمرانی بیشتری را اجرا و افتتاح کرده باشد.

وی با انتقاد از اینکه تاکنون در حوزه مسئولیت پذیری شهروندی اقدام قابل توجهی صورت نگرفته است اظهارداشت : متاسفانه به رغم بودجه و اعتبارات قابل توجه حوزه فرهنگی اجتماعی (معادل سالیانه ۱۸۰۰ هزارمیلیارد تومان) هیچوقت از شهردار تهران معاونت فرهنگی وا جتماعی و سایر سازمان‌ها و ادارات موازی و شهرداران مناطق و نواحی مطالبه و سوال نشده که در حوزه افزایش مسئولیت پذیری شهروندی چه کرده اید؟ به عنوان مثال در حوزه مسئولیت پذیری شهروندان تهران در خصوص تفکیک زباله از مبدا و.. تا چه اندازه موفق بوده اید؟

همچنین سالاری با اشاره به وجود مساجد، حسینه‌ها و اماکن متعدد مذهبی در تهران گفت: ما شهروندان به عنوان افراد مسلمان چقدر در حوزه رعایت مقررات ملی ساختمان و اصول شهرساز و معماری و اصول ایمنی مسئولیت پذیر هستیم و اصول شهرسازی و معماری را رعایت می‌کنیم و عدم رعایت آن‌ها را جزو گناهان نابخشودنی می‌دانیم؟ متاسفانه به این موضوعات توجهی نمی‌شود چراکه این‌ها جزو مطالبات معتمدین محلات، گروه‌های مرجع، امامان جماعت، مداحان، اساتید دانشگاه و حتی نمایندگان شورا‌های شهر نبوده است.

وی در ادامه  افزود: طی یکی دو دهه گذشته مدیران شهری تمام سرمایه شهر را می‌فروختند و صرف ایجاد بزرگراه می‌کردند، اما در حوزه بافت فرسوده با توجه به فجایعی که در انتظار این بافت هاست ما به عنوان شوراییان و مدیران شهری چه کرده ایم؟

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با بیان آماری از شهر تهران گفت: ما در شهر تهران ۱۲۵۰۰۰۰ ساختمان، ۸۳۰ کیلومتر شبکه آب، ۸۸۰ کیلومتر شبکه گاز، حدود ۱۱۰۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب، ۱۷۶۰ کیلومتر خیابان و کوچه و ۵۵۰ کیلومتر هم بزرگراه داریم که عمدتا شاخص‌های تاب آوری را ندارند، اساسا ما هنوز در کشور و پایتخت آن، کانال‌های تاسیسات شهری نداریم و این‌ها باید مطالبه مردم محلات و شورایاران، گروه‌های مرجع و آحاد ذینفعان شودتا بسیاری از مشکلات شهررفع می‌شود.

بر اساس گزارش سایت شورای شهر، سالاری با اشاره به سیاست‌های مدیریت شهری در دوره پنجم اظهار داشت: برنامه‌های شهردار تهران و بخشنامه‌هایی که تاکنون صادر شده موید این موضوع است که توجه به حوزه نرم افزاری، رعایت اصول شهرسازی ومعماری، رعایت اصول و مقررات ملی ساختمان و رعایت استاندار‌های ایمنی و جلوگیری از فساد و رانت در فرآیند مالی مورد توجه مدیریت شهری جدید است. امیدواریم مجموعه ذینفعان شهر هم این مطالبات را بصورت عام از مسئولین مدیریت شهری بخواهند.

وی همچنین  گفت: با این تغییر ، رویکرد شهرداری به عنوان شهردار موفق در نظر عموم خواهد بود که   در حوزه هایی، چون حفظ و صیانت از بنا‌های تاریخی و میراثی، نوسازی و بهسازی بافت فرسوده و موضوعاتی از این قبیل گام برداشته باشد.

نظر شما