شناسهٔ خبر: 46951 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مهدی زارع مطرح کرد؛

انتقاد نسبت به احداث ساختمان کنار گسل‌های خطرناک در تهران و پردیس/ فقدان یافته‌های علمی در پروژه‌های‌ عمرانی

مهدی زارع استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی‌زلزله ضمن انتقاد از احداث ساختمان و افزایش جمعیت در کنار گسل‌های بزرگ تهران و شهر جدید پردیس، گفت: مساله اصلی نبود پژوهش نیست بلکه مساله اصلی و چالش امروزی ما، عدم‌استفاده از تحقیقات و نظرات صاحبنظران و به کار نبستن پژوهش‌های همه‌جانبه علمی در رابطه با زلزله و حوادث طبیعی در اجرایی و عملیاتی‌کردن پروژه‌ها است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهدی زارع استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، ۲۱آذرماه در ویژه برنامه هفته پژوهش در سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اینکه مساله امروز ایران مقابله با بحران‌های طبیعی همچون زلزله و سیل است، اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در حال حاضر در کشور وجود دارد این است که عموما به تحقیقاتی که پژوهشگران رشته‌های مختلف انجام می‌دهند بی‌توجهی می‌شود.

این استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله افزود: در حال حاضر، با توجه به تذکرات متعدد صاحبنظران، دو ساختمان ۲۰ طبقه دقیقا روی گسل فعال ولنجک احداث شده است.

همچنین زارع در ادامه  یادآور شد: شهر جدید پردیس در نزدیکی گسل مشاء احداث شد و باید این نکته را مدنظر قرار دهیم که شهر پردیس به‌ اندازه جمعیتی که برای آن پیش‌بینی شده است آب ندارد و در تلاقی دو گسل بزرگ و فعال احداث شده است.

وی افزود: با وجود مشکلاتی که برای شهر جدید پردیس وجود دارد متاسفانه در درازمدت برای این  شهرکه هم اکنون حدود  ۶۰ هزار نفر جمعیت دارد در آینده جمعیت ۷۰۰ هزار نفری پیش‌بینی شده است.

همچنین استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله گفت: بیش از ۷۰ سال است که ایستگاه‌های هواشناسی در کشور فعالیت دارند و هرساله نیز این سازمان پیشرفت هایی را منطبق با علم دنیا کسب کرده است. با این حال این پرسش مهم مطرح است که جایگاه یافته ها و پژوهش های سازمان هواشناسی در اخذ تصمیمات کلان در کشور کجاست؟

وی در ادامه پرسش‌های متعددی ارایه کرد و گفت: دست‌اندرکاران اجرایی تا چه میزان از یافته‌های سازمان هواشناسی در اجرایی و عملیاتی کردن پروژه های عمرانی استفاده کرده‌اند؟

زارع همچنین گفت: آلودگی هوا یکی از معضلاتی است که هم‌اکنون کشور دارد و چالش عمده شهرهای ما است و با توجه به اینکه سازمان هواشناسی در این‌ خصوص تحقیقاتی داشته است . اکنون تا چه میزان از یافته‌های سازمان هواشناسی، تحقیقات دانشگاهیان و صاحبنظران استفاده شده است؟

وی در پایان افزود: مشکل عمده‌ نبود تحقیقات است و  مساله اصلی عدم استفاده از تحقیقات و نظرات صاحبنظران و به کار نبستن پژوهش‌های همه‌جانبه در اجرایی و عملیاتی‌کردن پروژه‌ها است.

نظر شما