شناسهٔ خبر: 46978 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان مطرح کرد:

تحویل ۹۰درصد مسکن مهر استان همدان در دولت یازدهم و دوازدهم/ جزئیات اجرای ۱۳ پروژه راه‌سازی استان

فرهاد فرزانه مدیرکل راه و سازی استان همدان اظهار داشت: از ۲۹ هزار و ۸۱۱ واحد مسکن مهر ابلاغ شده به استان همدان بیش از ۹۰ درصد در دولت تدبیرو امید تحویل متقاضیان شده است.

فرهاد فرزانه مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان در گفتگویی  با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی در خصوص مسکن مهر این استان اظهارداشت:تاکنون  ۲۶ هزارو ۳۳۵ واحد مسکن مهر در استان ساخته شده است که از این تعداد یک هزار و ۵۰ واحد در آبان ۸۹ و مابقی توسط دولت یازدهم و دوازدهم تحویل متقاضیان  مسکن مهر شده است.

وی با بیان اینکه جشن اختتامیه مسکن مهر بهار سال آینده در استان همدان برگزار خواهد شد افزود: تا پایان سال یک‌هزار و ۲۷۶ واحد آماده اسکان شده که به متقاضیان برای بهره‌برداری تحویل خواهد شد و تنها تعداد ۶۵۶ واحد مسکن مهر در این استان بدون متقاضی است.

۱۳ پروژه جاده سازی در استان همدان در حال اجرا است

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان در ادامه افزود: بهسازی محور "قهاوند" به طول ۲ هزار و ۶۰۰ متر و ۱۰ میلیارد و ۹۰ میلیون ریال ، محور "سامن" – "بروجرد"(قطعه ۱) به طول ۶ کیلومتر ۳۰۰ متر به مبلغ ۷۳ میلیارد و ۶۷۰ میلیون ریال، محور "سامن" –"بروجرد" (قطعه۲ ) به طول ۹ کیلومتر با هزینه‌ای بالغ بر  ۱۱۰ میلیارد ریال ، محور "ملایر" –" توره" به طول ۶ کیلومتر به مبلغ ۶ میلیارد و ۱۷۵ میلیون ریال و  آسفالت باند دوم جوکار تویسرکان به طول ۶ کیلومتربه مبلغ ۱۷میلیارد ریال در حال احداث است.

همچنین فرزانه گفت: محور  "تویسرکان" –" کنگاور"  به مبلغ ۲۱ میلیارد ۳۷۳ میلیون ریال، بیس و آسفالت" تویسرکان" – " کنگاور" به طول  ۴ کیلومتر ( ۲۲ میلیاردو ۷۶۷ میلیون ریال ، محور نهاوند-  آورزمان" به طول ۵ کیلومتر با اعتبار ۴۰ میلیارد و ۲۳۵ میلیون ریال، بهسازی و تعریض گردنه " آسد‌آباد" به طول ۹ کیلومتر و مبلغ ۸۶ میلیارد و ۳۶۰ میلیون ریال، محور " اسدآباد"- " ذوب آهن" به طول ۵ کیلومتر به مبلغ ۲۷ میلیاردو ۸۸ میلیون ریال، "کبودرآهنگ" – " شیرین سو" (قطعه۵) (کنار گذر شیرین سو) به طول ۵ کیلیومتر و ۵۰۰ متر با اعتبار یک میلیارد و ۶۸۷ میلیون ریال، کنار گذر "رزن" به طول ۲ کیلومتر ۹۰۰ متر به مبلغ ۶۷ میلیاردو ۶۸۶ میلیون ریال -کنار گذر رزن (قطعه دوم) به طول ۵ کیلومتر ۵۰۰ متر به مبلغ ۹۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال و محور "رزن" –"  دمق" – " اورقین" به طول ۳ کیلومتر ۵۰۰ متر به مبلغ ۱۹ میلیاردو ۹۵۸ میلیون ریال  و احداث قسمت دوم محور "رزن"-" دمق " به مبلغ ۳۰ میلیاردو ۶۳۵ میلیون ریال نیز از دیگر پروژه‌های در حال احداث در استان است.

بیش از ۹ کیلومتر از مسیر خط راه‌آهن ایستگاه برون شهری تا ایستگاه درون شهری همدان میخ‌کوبی شده است

همچنین مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان در ادامه افزود:روز دوم آذرماه سال جاری  بازدید از جانمایی ایستگاه راه‌آهن  باحضور  دکتر خادمی  معاون  وزیر راه و شهرسازی  ، مدیران استانی، نمایندگان مجلس  در محل ایستگاه فعلی همدان انجام شد.

فرزانه با اشاره به اینکه ایستگاه درون شهری همدان با دستور  دکتر آخوندی در کنار ترمینال اتوبوس‌های همدان جانمایی شدگفت:  از ایستگاه برون شهری تا ایستگاه درون شهری راه‌آهن حدود ۱۳ کیلومتر و ۴۰۰ متر است که ۹ کیلومتر و ۳۰۰ متر آن تا میانه بلوار شهید همدانی میخ کوبی گردیده و میزان ۲ کیلومتر از آن به مرحله عقد برای اجرا رسیده است.

وی با بیان اینکه ساخت ایستگاه در این ترمینال در راستای تحقق سیاست‌های شهرسازی ریل پایه است اظهار داشت: ۴ کیلومتر پایانی با توجه به بررسی‌های انجام شده و طی جلسات متعدد با مشاور احتمالا به صورت زیرگذر اجرا خواهد شد و برای انجام این پروژه به ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

محلات تاریخی و فرسوده استان همدان با حفظ هویت تاریخی و کالبدی شهر، بهسازی و نوسازی می‌شود

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان با اشاره به اینکه ۹ شهرستان، استان همدان دارای بافت تاریخی، فرسوده و هدف است گفت: استان همدان در مجموع دارای ۸۰۵ هکتار بافت تاریخی، یک‌ هزار و ۷۸۰ هکتار و سکونتگاه غیر‌ رسمی یک‌هزار و ۶۴۴ هکتار است که بیشترین میزان بافت تاریخی ۵۱۲ هکتار، بافت فرسوده ۸۳۴ هکتار و سکونتگاه غیر‌ رسمی یک‌هزار و ۷۲ هکتار در شهرستان همدان قرار دارد.

همچنین فرزانه با بیان اینکه  با همکاری میراث فرهنگی محدوده بافت‌های تاریخی تعیین شده است گفت: نوسازی، بهسازی و احیاء بافت‌های تاریخی در همدان به گونه‌ای است که  هویت محلی، تاریخی و کالبد جسمی و روحی این محدوده‌ها حفظ خواهد شد و احیاء این محدوده‌ها در سطح استان باعث به وجود آمدن حس پویایی در محلات قدیمی می‌شود.

وی به پیاده راه بوعلی نیز اشاره کرد و افزود: این پیاده‌راه مصوبه ای ۱۷ ساله بوده و به طول ۸۰۰ متر و عرض ۳۵ متر با هزینه‌‌ای بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان به پایان رسید و در این طرح  از المان‌ها و مجسمه‌های مشاغل مختلف همدان و مبلمان‌‌های شهری سنتی استفاده شد و  فاز دوم این طرح  نیز قرار است با مشارکت مالکان پیاده راه شامل جداره سازی به سبک سنتی و مطابق با تاریخ شهر همدان اجرایی شود.

فرزانه در ادامه در خصوص  دیوارکشی و پوشش کانال محله شمس آباد ملایر نیز  گفت: دیوار کشی و پوشش کانال محله "شمس آباد" شهر ملایر با ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی با هزینه‌ای بالغ بر ۴۵ میلیون ۱۰۴ هزار تومان به بهره‌برداری رسیده است و  اجرای طرح جداره‌سازی و تعیین ضوابط سیما شهر آغاز شده است.

درپایان مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان با اشاره به اینکه در ۹ شهرستان استان همدان ستاد بازآفرینی شهری برگزار شده است افزود: تا کنون ۳۹ جلسه این ستاد با حضور دستگاه‌های مسئول و اعضای ستاد بازآفرینی شهری برای ارتقاء سطح کیفی زندگی مردم و هم سطح شدن با دیگر محله‌ها برگزار شده است.

نظر شما