شناسهٔ خبر: 46987 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

توسعه شبکه ریلی در دو شهر:

همدان سوار بر قطار پرشتاب توسعه

خط دوم راه آهن توسعه شبکه ریلی در دو شهر همدان و ملایر از خواست‌های دیرین مردم دیار الوند و از راهبردی‌ترین برنامه‌های دولت تدبیر و امید محسوب می‌شود؛ طرحی که با جدیت دولتمردان پیش می‌رود و دستاورد‌های چشمگیری در این زمینه حاصل شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایرنا،سال ۹۰ بود که پس از یک دهه انتظار سوت قطار در ملایر به صدا درآمد و به عنوان نخستین شهر استان همدان به خطوط ریلی غرب کشور متصل شد؛ آرزویی که شاید برای ملایری‌ها و ساکنان منطقه می‌رفت تا به یک رویا تبدیل شود. 

اتصال ملایر به راه آهن غرب کشور که از سال ۱۳۸۰ آغاز شد و یک دهه به طول انجامید، در نهایت به طول ۹۰ کیلومتر از سمنگان اراک اجرا شد و این شهرستان را به خطوط ریلی کشور متصل و تحولی چشمگیر در حوزه توسعه ریلی و تردد مسافر و بار در این منطقه از جنوب استان همدان ایجاد کرد. 

خطوط ریلی غرب کشور، تهران را از مسیر کرمانشاه به مرز خسروی و در نهایت بندر لازقیه در ساحل دریای مدیترانه متصل خواهد کرد. همچنین به عنوان یکی از اولویت‌های مهم و کلیدی دولت تدبیر و امید، قرار است پنج مرکز استان به خط راه آهن سراسری متصل شوند که می‌توان گفت: با اجرای این طرح راهبردی، توسعه این استان‌ها بر مدار ریلی قرار می‌گیرد. 

هم اینک طرح راه آهن غرب کشور به طول ۶۰۵ کیلومتر به صورت یک خطه در حال اجرا است که محور‌های سمنگان به اراک به طول ۲۶۷ کیلومتر، کرمانشاه به خسروی به طول ۲۶۳ کیلومتر و همدان به ملایر به طول ۷۵ کیلومتر را شامل می‌شود؛ درحالیکه به تازگی خطوط راه آهن غرب کشور تا کرمانشاه رسیده و ۱۳ ایستگاه در این مسیر پیش بینی شده است. 

در این میان با ایجاد خطوط ریلی از ایستگاه ملایر- فیروزان- کرمانشاه به طول ۱۷۷ کیلومتر و همچنین احداث راه آهن ملایر به همدان، غرب به شرق و جنوب متصل خواهد شد و بدون شک امکان ارتباط ریلی غرب کشور با تهران و شبکه راه آهن سراسری را فراهم خواهد کرد. 

خط ریلی ملایر به کرمانشاه به عنوان یکی از خطوط ریلی در استان همدان، دارای هشت ایستگاه در شهر‌های ملایر، کهریز، شادمانه، فیروزان، زاگرس، گاماسیاب، بیستون و ایستگاه باری و مسافری کرمانشاه است و روزانه یک رام قطار با ظرفیت ۲۰۰ مسافر به صورت رفت و برگشت از طریق ایستگاه ملایر- مشهد جابجا می‌شوند؛ در حالیکه تا قبل از اینکه راه آهن همدان به تهران راه اندازی شود، مسافران استان همدان از طریق راه آهن ملایر به مشهد تردد می‌کردند. 

این در حالیست که با همت دولت یازدهم، راه آهن همدان به تهران به طول ۲۶۷ کیلومتر به عنوان دومین خط ریلی استان همدان با حضور رئیس جمهوری اردیبهشت امسال مورد بهره برداری قرار گرفت که در مسیر خود از شهر‌های تهران، رباط کریم، ساوه، فامنین و همدان عبور می‌کند و ۲ هزار میلیارد ریال اعتبار برای آن هزینه شده است. 

این طرح نیز یک دهه به دلیل اعمال تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی بر زمین مانده بود که در نهایت با افتتاح بخشی از مسیر، شهروندان همدانی از طریق راه آهن به تهران و مشهد سفر می‌کنند. 

براساس گزارش ایرنا، حال ۱۱ کیلومتر از مسیر راه آهن همدان به تهران باقی مانده و استاندار همدان با پیگیری‌ها و تلاش‌هایی که در این زمینه انجام داده است، بر برقی شدن این مسیر به منظور کاهش فاصله زمانی مسیر همدان به تهران به ۲ ساعت تاکید دارد. 

در همین چارچوب استاندار همدان به تازگی در دیدار خود با معاونان وزیر راه و شهرسازی، این نوید را به همدانی‌ها داد که طبق توافق صورت گرفته، ریل گذاری راه آهن همدان - تهران تا پایان آذرماه امسال تکمیل و از اوایل دی ماه بهره برداری می‌شود. 

طبق اعلام استاندار همدان، از ۱۱ کیلومتر باقیمانده سه کیلومتر آن درون شهری است و به منظور کاهش مشکلات تملک اراضی، این مسیر زیرزمینی ریل گذاری می‌شود؛ طرحی که دولت تدبیر و امید قول داده آن را محقق کند و خطوط ریلی را به مرکز پنج استان کشور بکشاند.

پس از اتمام ریل گذاری راه آهن همدان - تهران، فرآیند ریل گذاری خط آهن همدان - سنندج آغاز شده و طبق گزارش‌ها ۱۰۰ کیلومتر از این مسیر ۱۵۰ کیلومتری آماده ریل گذاری است. 

با این حال طبق برنامه و اولویت دولت، تاکنون قطار به دو مرکز استان‌های همدان و کرمانشاه رسیده و استان‌های گیلان و آذربایجان غربی هم تا پایان سال صاحب قطار می‌شوند و تبریز هم از مسیر جدید به شبکه ریلی متصل می‌شود. 

براساس خبر‌های اخیر اعلام شده از سوی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور، در دولت یازدهم در بخش زیربنا‌های ریلی، زیرسازی و ریل کشی حدود ۲ هزار کیلومتر راه آهن جدید اجرا شده است و تا پایان امسال نیز ۹۱۹ کیلومتر راه آهن جدید در کشور به بهره برداری می‌رسد. 
از سوی دیگر این حجم از اجرای خطوط ریلی در استان همدان، به طور قطع موجب کاهش میزان بار ترافیکی، افزایش جابجایی بار و مسافر، رونق صنعت، اقتصاد و صادرات و رشد صنعت گردشگری خواهد شد؛ مولفه‌های مهمی که بی شک تاثیر بسزایی در میزبانی همدان در برگزاری دو رویداد بزرگ بین المللی در سال ۲۰۱۸ (انتخاب به عنوان پایتخت گردشگری آسیا و میزبانی اجلاس جهانی گردشگری) می‌تواند داشته باشد. 

اینکه ملایر در کریدور (راهرو) ریلی کشور قرار گرفته، برای مسئولان، مردم و نمایندگان این شهرستان جای خرسندی است؛ چراکه با استفاده درست و مطلوب از ظرفیت‌ها می‌تواند تحول چشمگیری را در حوزه‌های مختلف نصیب این منطقه از جنوب استان کند و راه آهن به عنوان حلقه واسطی، ملایر را به غرب و مرکز کشور متصل می‌کند. 

در این میان، اعلام اینکه راه آهن غرب کشور می‌خواهد مسیر همدان به ملایر را نیز طی کند، خبر بسیار خوشحال کننده‌ای برای شهروندان ملایری بود و نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی خبر قطعی آن را اعلام کرد. 

حجت الاسلام احد آزادی خواه اظهار کرد: یکی از موضوع‌های مهم سفر سال گذشته وزیر راه و شهرسازی به استان همدان، طرح راه آهن همدان - ملایر و اتصال ۲ راه آهن غرب کشور از تهران- همدان- سنندج و تهران- کرمانشاه از مسیر همدان به ملایر و یکی از مطالبات جدی نمایندگان بود. 
وی بیان کرد: در جریان این سفر و نشستی که در استانداری همدان برگزار شد، وزیر راه و شهرسازی نیز این موضوع را پذیرفت تا از این طریق ۲ راه آهن به هم متصل شوند. 

وی گفت: پس از سفر وزیر راه و شهرسازی، اجرای این طرح می‌رفت که به حاشیه رانده شود، اما به تازگی نمایندگان استان همدان نامه‌ای را تنظیم کرده و در آن نامه خطاب به وزیر تاکید کردند که این موضوع را به طور جد پیگیری کنند. 

حجت الاسلام آزادی خواه در عین حال به دیدار اخیر محمد ناصر نیکبخت استاندار همدان با معاونان وزیر راه و شهرسازی در تهران اشاره کرد و افزود: دیدار استاندار همدان دستاورد‌های خوبی به همراه داشت و وی کار‌ها را خوب پیش برد چراکه در این دیدار ایجاد راه آهن همدان - ملایر پیگیری شد و به نتیجه رسید. 
وی یادآور شد: در جلسه‌ای هم که هفته گذشته با استاندار همدان داشتم، وی این نوید را داد که وزیر راه و شهرسازی قول مساعد داده است تا قبل از پایان سال جاری یا ابتدای سال ۹۷ طرح راه آهن همدان - ملایر به پیمانکار واگذار و مناقصه برگزار شود. 

این نماینده مجلس بیان کرد: انتظار داریم مرحله نخست این طرح در سال ۹۶ تعیین تکلیف شود و با توجه به اینکه اعتبارات آن نیز در ردیف ملی است، به طور حتم باید به گونه‌ای برنامه ریزی شود که قطار همدان به ملایر در طول ۲ یا سه سال آینده راه اندازی شود. 

حجت الاسلام آزادی خواه ادامه داد: راه آهن همدان به ملایر، علاوه بر مسیر ملایر - تهران - مشهد و کرمانشاه است و به طور قطع موجب رونق گردشگری و اقتصادی این شهرستان خواهد شد. 

این در حالیست که مسئولان مربوطه خبر از طراحی ریل گذاری مسیر همدان - ملایر را می‌دهند و پیش بینی کرده اند اجرای این طرح به طور میانگین اعتباری افزون بر ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال نیاز دارد و در صورت تکمیل و راه اندازی، راه ارتباطی غرب به شمال غرب کشور نیز همواره می‌شود. 

با پیگیری‌ها، روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور نیز اعلام کرد: طرح راه آهن غرب کشور به عنوان یکی اولویت‌های مهم دولت، شامل پنج طرح اراک - ملایر، ملایر - کنگاور، کنگاور - کرمانشاه، کرمانشاه - خسروی و همدان - ملایر است که طول راه آهن همدان - ملایر ۷۵ کیلومتر است و از ایستگاه کهریز منشعب و به ایستگاه راه آهن همدان ختم می‌شود. 

طبق اعلام روابط عمومی و امور بین الملل این شرکت، هم اکنون راه آهن غرب کشور به کرمانشاه رسیده است و عملیات تکمیلی آن همچنان ادامه دارد و از کرمانشاه تا مرز خسروی به طول ۲۶۳ کیلومتر باید خط ریلی ادامه پیدا کند که بر همین اساس امسال یک هزارو ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای راه آهن غرب کشور اختصاص و تاکنون نیمی از این اعتبار تخصیص یافته است. 

راه آهن غرب کشور به عنوان یکی از طرح‌های عظیم و راهبردی ریلی به طول ۶۰۵ کیلومتر از ایستگاه سمنگان در حوالی شهر اراک آغاز شده است و پس از عبور از شهر‌های ملایر، کنگاور، صحنه، کرمانشاه، اسلام آباد، گیلانغرب و قصرشیرین به مرز خسروی منتهی می‌شود.

نظر شما