شناسهٔ خبر: 47023 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

شهردار تهران مطرح کرد؛

اداره شهر با تراکم‌فروشی ممکن نیست/ مهمترین برنامه شهرداری تهران توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه ریلی است

محمدعلی نجفی شهرداری تهران با تاکید بر این مطلب که اداره شهر با تراکم‌فروشی ممکن نیست، مهترین برنامه شهرداری تهران را توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه ریلی عنوان کرد و از راه‌‌اندازی خط ۷ متروی پایتخت تا پایان ۹۶ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نجفی در برنامه زنده تهران بیست به ارایه نکاتی پرداخت و گفت: اجازه خطا در شهرداری تهران نداریم. همچنین بعد از انتخابات شورای شهر و قطعی بودن تغییر در مدیریت، تا استقرار شورای جدید چهار ماه کار شهرداری سست شده بود.

شهردار تهران افزود: اینکه شورای شهر منتخب از خرداد ماه به صورت غیررسمی کار خود را آغاز کرد، کار بسیار هوشمندانه‌ای بود و به من نیز بسیار کمک کرد. در عین حال، تدوین برنامه سوم دولت بر عهده من بود و حالا تدوین برنامه سوم شهرداری هم بر عهده من است و این را به فال نیک می‌گیرم.

نجفی با تاکید بر این مطلب که طرح تفصیلی تهران خوب اجرا نشده است، گفت: تهران بیش از حد تعیین شده در طرح تفصیلی مراکز تجاری دارد و شاهد پاساژهای خالی و بدون مشتری هستیم.

وی تصریح کرد: اداره شهر با تراکم فروشی ممکن نیست.

شهردار تهران همچنین خاطرنشان کرد: تهران به‌رغم اینکه همه می‌گویند مشکلات دارد و با چالش‌های جدی مواجه است ظرفیت‌های زیادی هم دارد و واقعا تهران یکی از زیباترین شهرهای دنیا است.

نجفی همچنین در مورد درآمدهای شهر تهران نیز به ارایه توضیحاتی پرداخت و گفت: متاسفانه درآمدهای تهران از مالیات ارزش بر افزوده دو هزار میلیارد تومان کاهش یافته است و امیدواریم با مصوبه مجلس این کمبود جبران شود.

وی همچنین تاکید کرد: بدون مشارکت مردم، قوی‌ترین شهردار و بزرگ‌ترین تشکیلات شهرداری نمی‌تواند شهر تهران را به شهری برای زندگی شهر انسان محور و شهری که آسایش و آرامش در آن حاکم باشد تبدیل کند. به همین دلیل نیز مهم‌ترین برنامه ما این است که مشارکت واقعی مردم در اداره شهر محقق شود در این صورت مشکلات و چالش‌ها برطرف خواهد شد.

نجفی گفت: به شهروندان عرض می‌کنم شهرداری را از آن خودشان بدانند.

شهردار تهران ادامه داد: مهم‌ترین برنامه ما توسعه حمل و نقل عمومی و به ویژه توسعه خطوط ریلی است. باید دو هزار واگن جدید خریداری شود.

نجفی اظهار امیدواری کرد که با توسعه حمل و نقل ریلی، تحولی در تهران رخ دهد.

شهردار تهران گفت: در حال حاضر، بسیاری از ناوگان اتوبوسرانی تهران فرسوده است و بخش عمده‌ای از اتوبوس‌های تهران بالای ۱۰ سال عمر دارند که بر خلاف قانون است.

وی ادامه داد: خوشبختانه بخشی از مطالبات شهرداری در بودجه دولت دیده شده است و من در هیات دولت به عنوان نماینده همه شهرها و کلانشهرها از حقوق مردم دفاع می‌کنم.

شهردار تهران گفت: شهرداری در برخی از خواسته هایش همچون قانون ارزش بر افزوده در دولت موفق نشد که امیدواریم این موضوع در مجلس جبران شود.

نجفی ادامه داد: ایران را با تهران می‌شناسند، همانطور که فرانسه را با پاریس می‌شناسند، اگر تهران خوب، زیبا و پرنشاط باشد هر کسی وارد تهران شود احساس می‌کند همه ایران اینطور است.

شهردار تهران افزود: تهران برای همه کشور الگو است چه کارهای خوب و چه کارهای بد در تهران برای سایر شهرهای کشور الگو می‌شود.

نجفی تصریح کرد: در انتخاب مدیران تلاش کردم حداکثر شایسته‌سالاری را مدنظر قرار دهم، از هشت معاون من، ۶ نفر دکترای تخصصی مربوط را دارد.

وی گفت: شهرداری ۸۵۰ مدیر دارد به اضافه بیش از یکهزار مدیر در سطوح پائین‌تر، از ۱۰۰ مدیر انتخاب شده ۳۰ درصد جوان هستند، ۲۰ درصد دارای دکترا هستند و هشت درصد از بانوان که البته در این بخش ضعف داریم.

نجفی معتقد است: به جای آنکه روی تعداد زنان و جوانان اصرار داشته باشیم معتقدم باید سیستمی را تعبیه کنیم تا زنان و جوانان رشد کنند.

شهردار تهران ادامه داد: در آینده، مدیران جوان در شهرداری بیشتر خواهند شد.

نجفی گفت: بنده خودم ۲۹ ساله بودم که در ابتدای انقلاب وزیر شدم. جوانی که شایستگی دارد باید انتخاب شود اما به صرف جوان بودن نباید انتخاب کرد، باید شایستگی و توانایی مدیریت در آن بخش را داشته باشد.

شهردار تهران ادامه داد: دو هزار و پانصد میلیارد تومان از بودجه شهرداری را به مترو اختصاص دادیم و امیدواریم دولت هم همین قدر به مترو اختصاص دهد و دو هزار و پانصد میلیارد تومان هم از اوراق مشارکت استفاده خواهیم کرد و انشالله موجب تحول خواهد شد.

وی افزود: امیدوار هستیم تا پایان امسال خط هفت مترو را راه‌اندازی کنیم، هر چند دوستان می‌گویند تا آخر اردیبهشت، اما فشار می‌آوریم تا آخر سال مجددا راه‌اندازی شود.

نجفی گفت: اگر بخواهیم تهران شهر انسان محور استفاده از ابزار فرهنگ و هنر بسیار بسیار مهم است. خوشحالم که بخش عمده‌ای از وقتم را  در این مدت صرف نشست و برخاست با اهالی فرهنگ و هنر کردم. همچنین، یکی از مهم‌ترین مسائل این است که روابط بین انسان‌ها و المان‌های شهری، موضوع اخلاق را هم لحاظ کنیم.

شهردار تهران ادامه داد: آقای صالحی‌امیری نمی‌توانند همزمان در کمیته ملی المپیک مسئولیت بگیرند چون طبق اعلام دکتر انصاری معاون رئیس‌جمهور، این مسئولیت شغل محسوب می‌شود و ایشان هم ماندن در شهرداری را ترجیح می‌دهند.

نظر شما