شناسهٔ خبر: 47104 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

حیدری مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل:

تحویل بیش از ۱۶ هزار واحد مسکن مهر در دولت یازدهم و دوازدهم به متقاضیان/ محورهای پرترافیک استان اردبیل چهار خطه می‌شود/ خلع يد و رفع تصرف ۳۵۶ هزار متر مربع از اراضی استان

محبوب حیدری مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: برای استان اردبیل ساخت ۳۰ هزار واحد مسکن مهر در نظر گرفته شده بود که اداره کل راه و شهرسازی این استان ساخت ۴۱ هزار واحد مسکن مهر در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر را در دستور کار قرار داد که از این تعداد بیش از ۱۶ هزار واحد مسکن مهر در دولت تدبیر و امید تحویل متقاضیان شده است.

محبوب حیدری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، با اشاره به اینکه تا کنون ۳۸ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر در استان اردبیل تحویل متقاضیان شده است گفت: در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر تمام واحدها دارای متقاضی بوده و واحدی بدون متاقضی نداشته‌‌ایم اما یک‌هزار پروژه مسکن مهر استان دارای مشکل حقوقی هستند و حل مشکلات پیمانکاران و متقاضیان در دادگاه در حال پیگیری است.

حیدری با اشاره به اینکه جشن پایان اتمام مسکن مهر خرداد سال ۹۷ در استان اردبیل برگزار خواهد شد افزود: تعداد باقی مانده مسکن مهر در استان اردبیل ۲ هزار و ۱۳۰ واحد است که بیش از یک‌هزار واحد تا انتهای سال افتتاح و ما بقی در سه ماه اول سال ۹۷ به بهره‌برداری خواهد رسید.

محورهای پرترافیک استان اردبیل چهار خطه می‌شود

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل در سخنانی دیگر به اقدامات انجام شده در ۸ ماه نخست امسال در بحث  جاده‌ای اشاره کرد و گفت: ۱۸ کیلومتر احداث راه، ۴.۷ کیلومتر بهسازی ، ۶۱.۳ کیلومتر روكش آسفالت، اجرای رویه‌های نوین شامل بازیافت گرم، سرد و آسفالت SMA به طول ۸.۳ کیلومتر، لكه‌گیری ۱۲۱ هزار و ۲۰۰ مترمربع، احداث  ۳۹ دستگاه پل با هزینه‌ای بالغ بر ۷۱۸ میلیارد ریال در راه‌های فرعی و اصلی استان و همچنین اجرا و احداث ۹.۵ کیلومتر راه، بهسازی ۹۲.۱ کیلومتر راه در سطح استان و ۸۶.۴ کیلومتر  روکش آسفالت با هزینه‌ای بالغ بر ۳۰۵ میلیارد ریال در راه‌های روستایی استان اردبیل اقدام شده است.

حیدری ادامه داد: از جمله راه‌های پر ترافیک استان اردبیل می توان به محور "اردبیل" – "سرچم"، "اردبیل"- "آستارا"، "اردبیل" – "تبریز" و " اردبیل"- " مشکین شهر" اشاره کرد که جاده‌های مذکور  با توجه به حجم بالای ترافیک، دارای سطح سرویس پایینی می‌باشد به همین دلیل برنامه توسعه و ارتقای محورهای مذکور به بزرگراه چهارخطه در حال اجرا است.

وی با اشاره به تاثیر احداث جاده بر روند کاهش ترافیک در استان اردبیل گفت: قطعاً احداث و توسعه راه‌ها باعث افزایش ظرفیت شبکه حمل و نقل جاده‌ای خواهد شد و به موازات آن میزان تراکم ترافیک در شبکه جاده‌ای استان کاهش می‌یابد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل با اشاره به یکی از مطالبات مردم استان مسیر "منجیل" - "خلخال" و مشخصات آن اشاره کرد و افزود: محور منجیل به خلخال به طول ۱۸۹ کیلومتر است که ۷۷ کیلومتر از آن در حوزه استان اردبیل و مابقی در حوزه استان زنجان و گیلان قرار گرفته و از ۵۵ کیلومتر مسیر باقیمانده ۴۲ کیلومتر آن در استان اردبیل در دست اجرا است و همچنین با فراخوان مناقصه، انتخاب پیمانکار جدید به منظور فعال‌سازی کل پروژه در دست اقدام است.

حیدری همچنین با اشاره به مسیر "ماسوله"- "خلخال" گفت: کل این مسیر ۱۰۰ کیلومتر  است که ۵۵ کیلومتر از آن در حوزه استان اردبیل با مشخصات راه روستايي، عملیات راه‌سازی شامل خاکبرداری و خاکریزی، ابنیه فنی به اتمام رسیده است.

وی اضافه کرد: ۱۲ کیلومتر از مسیر با آغاز فصل‌کاری جدید، عملیات اجرایی لایه‌های روسازی و آسفالت آن آغاز و کل پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید.

اجرای ۷۵۹ پروژه در ۳۹ محله از سکونتگاه‌های غیر رسمی استان اردبیل برای ارتقاء کیفیت زندگی

مدیرکل راه و شهرسازی در سخنانی دیگر با اشاره به اینکه در استان اردبیل ۴ شهر اردبیل، مشکین شهر، پارس آباد و خلخال دارای بافت فرسوده با مساحتی برابر با یک هزار و ۵۲۳ هکتار است گفت:  شهرستان اردبیل با ۹۶۳ هکتار دارای بیشترین مقدار بافت فرسوده است و از نظر جمعیت ساکن بر اساس مطالعات حدود ۱۵ درصد جمعیت در این محلات ساکن هستند.

همچنین حیدری به مشکلات بافت فرسوده استان اردبیل اشاره کرد و گفت: مهمترین مسائل و مشکلات این محله‌ها بحث نوسازی و تعریض معابر و هویت محلات می باشد ، که در بحث نوسازی و تعریض معابر این اداره کل به نمایندگی از طرف شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران، نسبت به معرفی تسهیلات ( وام مسکن) برای هر واحد به میزان ۴۰ میلیون تومان برای شهر اردبیل و ۳۰ میلیون تومان برای سایر شهرها در نظر گرفته شده است.

وی افزود: تا سال ۹۴ برای ۲ هزار  واحد و در سال ۹۵ برای یک هزار و ۵۰۰ واحد و امسال نیز برای  ۷۲۵ واحد پرونده تشکیل و به بانک‌های عامل جهت دریافت تسهیلات معرفی شده‌اند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل در خصوص  سکونتگاه‌های غیر رسمی استان گفت: با مطالعات صورت گرفته در سه شهر اردبیل، مشگین شهر و پارس آباد مجموع مساحت سکونتگاه‌ غیر رسمی یک هزار و ۱۴۶ هکتار است که بیشترین این مقدار به شهر اردبیل با مساحت ۸۱۲ هکتار تعلق دارد.

حیدری به اقدامات انجام شده در سکونتگاه‌های غیر رسمی استان اردبیل اشاره کرد و گفت: در شهر "اردبیل" ۱۵ محله با ۱۰۶ پروژه و در "مشگین شهر" با ۱۷ محله با ۵۸۱ پروژه و "شهر پارس‌آباد" با ۷ محله و ۷۲ پروژه برای ارتقاء کیفیت زندگی ساکنان این محدوده‌ها اقدامات بازآفرینی انجام شده است.

وی با بیان مسائل و مشکلات سکونتگاه‌ها غیررسمی در استان اردبیل خاطرنشان کرد: عدم دسترسی و یا امکان دسترسی ضعیف به خدمات شهری و ساختار جمعیت به طور عمده مهاجرین و محرومان شهر را در خود جای داده‌اند و ساخت و سازها اکثرا بدون مجوز و خارج از برنامه رسمی و قانونی شهر توسعه یافته و در درون یا خارج از محدوده قانونی شهرها قرار دارد.

حیدری افزود: عدم دسترسی به خدمات شهری از فقر شهری و فقر درآمدی و آموزشی ساکنان و فقر زیر ساخت و همچنین داشتن درآمد سرانه کمتر از میانگین شهر و نرخ بیکاری بالاتر از میانگین شهری، جمعیت ساکن در این محلات را در رنج قرارداده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل به اقدامات بازآفرینی شهری در این محدوده‌هانیز  اشاره کرد و گفت: تهیه و تدوین جدول اقدام مشترک پروژه‌ها در ستاد بازآفرینی استان و شهرستان، وظیفه برای کلیه دستگاه‌های اجرائی اعم از خدمات‌رسانی، انتظامی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی در نظر گرفته شده و این پروژه‌ها در جلسات ستاد بطور ویژه پیگیری می‌شود.

همچنین حیدری در خصوص  بخشی از این اقدامات افزود: بالا بردن تاب‌آوری واحدهای مسکونی، پرداخت تسهیلات نوسازی و بهسازی، اجراء پروژه‌های عمرانی در سه برنامه هدف شامل احداث خدمات روبنائی با زیر بنای ۴ هزار و ۵۶۳ متر مربع و به مبلغ  ۲۹ میلیارد ریال برای احداث پروژه‌هایی مانند ( احداث خانه محله، احداث کلانتری، احداث مدرسه و احداث سالن ورزشی و ساماندهی محیط و فضای شهری که با آسفالت ۸۸ هزار و ۶۶۰ متر مربع و به مبلغ ۶۷ میلیارد ريال، آسفالت و جدول‌گذاری و زیرسازی معابر در محلات مذکور به مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال) انجام و به بهره‌برداری رسیده است.

وی گفت: تامین خدمات زیر بنائی با تعریف دو پروژه اصلاح و تامین شبکه آب و فاضلاب و برق به مبلغ ۶ میلیارد ریال از دیگر برنامه‌ها در این محدوده‌ها است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل با بیان اینکه محدوده‌هاي تاریخی شهر اردبیل منعکس کننده ارزش‌های فرهنگی و تاریخی استان می‌باشد اظهار داشت: بقعه شیخ صفی اردبیلی با همکاری میراث فرهنگی و عمران و بهسازی شهری ایران، مجددا بهسازی، نوسازی و احیاء شده و این اداره کل به نمایندگی از سوی شرکت عمران و بهسازی و بر اساس توافق به عمل آمده در سه مرحله تملک، بازگشائی معابر و ساخت واحدهای تجاری مطابق الگوی ارائه شده توسط میراث فرهنگی را به عهده گرفته است.

حیدری اضافه کرد: در این راستا بر اساس اعتبارات دولتی و منابع داخلی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران نسبت به تملک و خرید ۵ هزار متر مربع اقدام کرد که از این مقدار ۲ هزار و ۶۰۰ متر مربع برای بازگشائی خیابان در اختیار شهرداری و ۳۰۰ متر مربع جهت الحاق به محوطه بقعه در اختیار میراث فرهنگی قرارداده شد و مابقی عرصه به احداث دو مجتمع تجاری به مساحت ۲ هزار و ۱۰۰ متر مربع با زیر بنای ۷ هزار و ۶۰۰ متر مربع با مشارکت بخش خصوصی اقدام شده است.

همچنین وی گفت: استان اردبیل طبق مطالعات ۳۹ محله در سه شهر دارد که از این تعداد ۲۱ محله به عنوان محلات هدف با مساحت ۵۶۸ هکتار و سه محله به عنوان محله پایلوت در شهرهای اردبیل، مشگین شهر و پارس‌آباد را در برنامه بازآفرینی شهر خود دارد و دیگر شهرستان‌ها نیز در حال واگذاري به مشاور جهت مطالعه محلات هدف است.

مدیرکل راه و شهرسازی در سخنانی دیگر به اقدامات شاخص اداره كل راه و شهرسازي استان اردبيل در ۸ ماه نخست امسال اشاره کرد و افزود: از ابتداي امسال اراضي دولتي به مقدار ۳۵۶ هزار و ۱۱۹ مترمربع به ارزش تقريبي ۳۱۰ ميليارد ريال خلع يد، قلع و قمع و رفع تصرف شد.

در ادامه حیدری گفت: افتتاح بيمارستان ۳۵ تختخوابي شهرستان كوثر با حضور وزير بهداشت و درمان نيمه اول امسال ، افتتاح راه اصلي "خلخال" – "فيروزآباد" به طول ۲۷ كيلومتر با اعتبار۴۳۰ ميليارد ريال با حضور وزير راه و شهرسازي و بازيافت، تثبيت و روكش آسفالت محور "خلخال" – " اسالم"  به طول ۱۲ كيلومتر با ارتقاء از راه فرعي به راه اصلي و اجراي ۸۶ كيلومتر روكش آسفالت راه‌هاي روستايي از برنامه‌های اجرا شده در سطح استان است.

وی ادامه داد:  احداث ساختمان بيمارستان ۱۶۰ تخت‌خوابي شهرستان پارس‌آباد که در مرحله تكميل و آمادسازی برای افتتاح در دهه فجر۹۶، شروع عمليات اجرايي بيمارستان ۲۷۰ تختخوابي " نجف‌زاده" شهرستان اردبيل، شروع اجرا عمليات چهارخطه کردن محور "اردبيل" – "سرچم"  از پروژه‌های در دست اجرا استان است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل با اشاره به اینکه این استان دارای ۲۶ شهر است اظهارداشت: تا کنون طرح جامع و تفصیلی ۲۳ شهر استان اردبيل آماده و طرح تفصیلی ۲۱ شهر نیز ابلاغ شده است.

در پایان حیدری گفت: طرح تفصيلي شهر "نير" و "سرعين" در كميسيون ماده ۵ مصوب و در مرحله ابلاغ است و همچنین طرح هادي شهري شهرهاي تازه تاسيس "اسلام آباد" ،" قصابه" و "مرادلو" توسط استانداري در دست تهيه است .

نظر شما