شناسهٔ خبر: 47422 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

بیرانوند خبر داد؛

۶ هزار کیلومتر محور ریلی به شبکه ریلی کشور افزوده می‌شود/ اتصال ۵ استان به شبکه ریلی کشور

نورالله بیرانوند معاون اقتصاد حمل و نقل راه آهن جمهوری اسلامی گفت: : ۶ هزار کیلومتر محور ریلی و اتصال ۵ استان به شبکه ریلی کشور در برنامه کاری راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نوراله بیرانوند، معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه‌آهن جمهوری اسلامی امروز، دوم دی ماه در نشست هم‌اندیشی روسای ادارات آموزش و تحقیقات راه‌آهن جمهوری اسلامی در سالن مرکز کنترل راه‌آهن جنوب با بیان اینکه افزایش ظرفیت کریدور‌های بین المللی از برنامه‌های اصلی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در حوزه زیرساخت است، اظهار کرد: اتصال مراکز تجاری و صنعتی به شبکه سراسری ریلی کشور و اتصال به کشور‌هایی که هنوز به ایران متصل نیستند در دستور کار ما قرار دارد.

وی افزود: در این زمینه اتصال راه‌آهن جنوب از طریق مرز شلمچه به بصره عراق در خوزستان یکی از مهمترین برنامه‌های راه‌آهن ایران است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه‌آهن جمهوری اسلامی تصریح کرد: در حوزه زیرساخت و توسعه شبکه ریلی کشور، ۶ هزار کیلومتر محور ریلی و اتصال ۵ استان به شبکه ریلی کشور در برنامه و دستور کار راه‌آهن جمهوری اسلامی قرار دارد.

بیرانوند عنوان کرد: در حوزه نوسازی ناوگان باری و مسافری و واگن و قطار، برنامه جامعی تدوین شده که ۴۶ هزار واگن باری، ۳ هزار واگن مسافری و ۱۷۰۰ لوکوموتیو در برنامه تامین ما است.

وی با بیان این‌که سازوکار‌های تأمین ناوگان و تامین مالی با محوریت بخش خصوصی فراهم شده است، گفت: در زمینه بهره‌برداری از شبکه ریلی، بخش زیادی از تجهیزات ریلی اکنون در کشور تولید می‌شود و این استعداد وجود دارد، اما مباحث تامین مالی یکی از محدودیت‌های ماست.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه‌آهن جمهوری اسلامی با اشاره به محدودیت‌های تأمین مالی طرح‌های ریلی، اظهار کرد: تامین کننده مالی اصرار دارد که بخشی از تجهیزات از کشور مبدا تامین شود و یکی از مسائل و مباحث محدودیت تعداد تجهیزات است که وقتی از نظر تعداد بالاتر می‌رود از نظر اقتصادی به صرفه‌تر می‌شود.

بیرانوند با اشاره به همکاری‌های راه‌آهن و دانشگاه، گفت: طراحی مجدد ایستگاه راه‌آهن اهواز به روش TOD یعنی ساخت ایستگاه جدید راه‌آهن اهواز با محوریت توسعه شهری، یکی از طرح‌های خوبی است که با دانشگاه شهید چمران در حال همکاری هستیم و مطالعات این طرح توسط این دانشگاه انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه ما با دانشگاه شهید چمران اهواز همکاری‌های خوبی را در زمینه تحقیقات و طرح‌های مطالعاتی و اجرایی مورد نیاز راه‌آهن در خوزستان شروع کردیم، خاطرنشان کرد: طرح‌های تحقیقاتی دیگری با همکاری دانشگاه شهید چمران و سایر دانشگاه‌های استان در حال اجرا است و در کنار این برنامه‌ها مذاکرات مختلفی با سرمایه‌گذاران متقاضی برای سرمایه‌گذاری در حوزه ریلی خوزستان صورت گرفته است.

براساس گزارش ایسنا، معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه‌آهن جمهوری اسلامی ادامه داد: یکی از سیاست‌هایی که در زمینه آموزش و تحقیقات داریم، تمرکززدایی و استفاده از ظرفیت استان‌ها در زمینه آموزش و تحقیقات است و خوزستان یکی از استان‌های با استعداد در این زمینه است.

وی در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران گفت: اتصال پنج استان دیگر به شبکه ریلی و تلاش برای اتصال مراکز تجاری و صنعتی عمده به خطوط ریلی از دیگر برنامه‌های راه آهن است. 

بیرانوند با تاکید بر لزوم نوسازی ناوگان مسافری، باری و لوکوموتیو اظهار کرد: تامین بالغ بر ۴۶ هزار واگن باری، سه هزار واگن مسافری و هزار و ۷۰۰ لوکوموتیو با محوریت بخش خصوصی از برنامه‌های راه آهن است و بخش عمده‌ای از زیرساخت‌های ریلی کشور در داخل کشور تولید می‌شود، اما یکی از محدودیت‌های ما در بخش تامین منابع مالی است.

وی درخصوص میزان خودکفایی کشور در حوزه خطوط ریلی افزود: شرکت‌های خارجی که پروژه‌های راه آهن را فاینانس می‌کنند به دنبال واردات بخشی از تولیدات کشور‌های متبوع خود برای این پروژه‌ها هستند.

بیرانوند گفت: یکی از سیاست‌های راه آهن کشور در زمینه آموزش و تحقیق، تمرکز زدایی و استفاده از ظرفیت استان‌ها و مناطق است که خوزستان نیز در این خصوص استعداد‌های بسیاری دارد. 

وی اظهارکرد: مذاکره با سرمایه گذاران حوزه ریلی خوزستان از برنامه‌های نشست روسای ادارات آموزش راه آهن است.

دومین جلسه هم اندیشی روسای ادارات آموزش راه آهن جمهوری اسلامی در امسال با هدف ارتقای سطح آموزشی کارکنان راه آهن در اهواز برگزار شد که جلسه نخست این هم اندیشی در تهران برگزار شده بود.

به گفته مدیرکل راه آهن ناحیه جنوب در چهار سال گذشته به طور متوسط ۱.۵ میلیارد دلار به صورت مستقیم در صنعت ریلی کشور سرمایه گذاری شده است.

نظر شما