شناسهٔ خبر: 47599 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

بیت‌اللهی مطرح کرد؛

زلزله ۴.۲ ریشتری، پس‌لرزه زلزله ۵.۲ تهران و البرز است/ هشدار نسبت به فعال‌شدن گسل غرب تهران/ مسئولان برای کاهش خطرات ناشی از زلزله، سرمایه‌گذاری کنند

علی بیت اللهی رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به این مطلب که زلزله ۴.۲ ریشتری، پس‌لرزه زلزله ۵.۲ ریشتری تهران و البرز است بر فعالیت گسل زلزله غرب تهران تاکید کرد و گفت: مسئولان باید با مشاهده چنین زلزله‌های خفیفی که در واقع مانور زلزله محسوب می‌شود رویکردهای صحیح و اجرایی اتخاذ کرده و سرمایه‌گذاری کنند تا خطرات را به حداقل برسانند.

علی بیت‌اللهی رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درباره جزئیات زلزله ۵۵ دقیقه بامداد ۶ دی‌ماه که تهران و البرز را لرزاند، با تاکید بر این مطلب که زلزله فوق پس‌لرزه زلزله ۵.۲ ریشتری ۲۹ آذرماه بوده است به خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، گفت: رخداد پس لرزه ۴.۲ شب گذشته، پس‌لرزه، زلزله ۵.۲ محسوب می‌شود.

بیت‌اللهی در تشریح صحبت‌های خود، افزود: در پس‌لرزه‌هایی که بعد از زلزله ای که اصلی است رخ می‌دهد بر اساس منطق و علم زلزله‌شناسی باید پس‌لرزه‌ای با نیم تا یک ریشتر از زلزله اصلی رخ دهد و به این ترتیب انرژی آزادشده زمین تخلیه شود که در زلزله ۵.۲ ریشتری تهران و البرز این مورد را شاهد نبودیم و عموما پس‌لرزه‌های با فاصله ۲ تا ۳ ریشتر ثبت شده بود که پس‌لرزه شب گذشته تا حد قابل‌توجهی نگرانی ما را برطرف کرد.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی همچنین خاطرنشان کرد: پس لرزه شب گذشته با بزرگای ۴.۲ دقیقا بر روی موقعیت زلزله ۵.۲ ریشتری رخداد و اینکه زلزله۴.۲ ریشتری شب گذشته پس لرزه، زلزله ۵.۲ ریشتری است را تقویت کرد.

وی ادامه داد: زلزله ۴.۲ بامداد ۶ دیماه دقیقا بر روی زلزله ۵.۲، ۲۹ آذرماه منطبق می‌شود و نیروی همان زون است و در همان بازه زمانی قرار می‌گیرد بنابراین قطع به یقین، پس‌لرزه است.

تاکید بر خطر بالقوه زلزله و دائمی بودن آن در اقصی نقاط کشور

بیت‌اللهی تصریح کرد: اینکه پیش‌بینی کنیم که این پس‌لرزه، آغاز فعالیت گسل شمال تهران است و ممکن است زلزله بزرگ‌تری اتفاق بیفتد، سخنی بر مبنای مشاهدات علمی نخواهد بود و از طرفی اینکه گفته شود با وقوع این زلزله، زلزله‌ای با بزرگای بیش از ۴ و ۵ نیز قابل تصور نیست، صحیح نبوده و موردتایید نیست.

رئیس بخش زلزله‌شناسی مرکز تحقیقات در ادامه گفت: آنچه که ما اعلام می‌کنیم این است که همه متوجه شدند خطر بالقوه زلزله در اقصی نقاط کشور امری دائمی و مستمر است.

وی یادآور شد: احتمال خطر را همه می‌دانیم و بر اساس آن نیز باید برنامه‌های ساخت و ساز و توسعه ای را در دستور کار قرار دهیم. همچنین، مسئولان باید با مشاهده چنین زلزله‌های خفیفی که در واقع مانور زلزله محسوب می‌شود رویکردهای صحیح و اجرایی اتخاذ کرده و در اینکار سرمایه‌گذاری کنند  تا خطرات را به حداقل برسانند.

بیت‌اللهی بار دیگر تاکید کرد: زلزله ۵.۲ ریشتری که منشا اصلی آن گسل ماهدشت بوده، فعالیت گسل زلزله غرب تهران را نشان می‌دهد و بر آمادگی داشتن برای خطرات احتمالی زلزله توسط مسئولان و مردم تاکید دارد.

نظر شما