شناسهٔ خبر: 47704 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

محمدرضا نجفی اعلام کرد:

تهران برای مواجهه با زلزله احتمالی آماده نیست/ بافت فرسوده و بلندمرتبه‌های ناایمن تهدیدی بزرگ برای تهران هستند

محمدرضا نجفی عضو مجمع نمایندگان تهران با بیان اینکه پایتخت به هیچ وجه برای مواجهه با زلزله احتمالی آماده نیست، وجود بافت‌های فرسوده، بلندمرتبه‌های بی‌ضابطه و عدم ارائه آموزش‌های لازم به شهروندان را از نشانه‌های عدم آمادگی دانست.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدرضا نجفی در واکنش به اظهارات یکی از اعضای شورای شهر مبنی بر اینکه پایتخت به قدر پناه گرفتن هم فضای امن ندارد، گفت: چنین اظهاراتی پخته و سنجیده نیست و امکان ندارد در تهران حتی یه فضای امن برای پناه گرفتن وجود نداشته باشد البته از سویی پایتخت به هیچ وجه برای مواجهه با زلزله احتمالی آماده نیست.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: هر چند به اندازه کافی منابع و فرصت در اختیار داشتیم اما متاسفانه برای مقابله با بحران های احتمالی صرف نشده است.

وی وجود بافت‌های فرسوده، عدم رعایت ضوابط بلند مرتبه‌سازی، مدیریت حمل و نقل شهری و طرح‌های تفصیلی و جامع شهری را از دلایل عدم آمادگی مقابله با زلزله احتمالی پایتخت دانست و گفت: مهمتر از تمامی این موارد عدم ارایه آموزش مناسب به شهروندان است که این ضعف را در زلزله اخیر به وضوح مشاهده کردیم به گونه‌ای که در این حادثه کوچک با ازدحام مردم در خیابان‌ها و بزرگراه‌ها، شلوغ شدن پمپ بنزین‌ها و قفل شدن بزرگ‌‌راه‌ها مواجه شدیم و این نشانه این است که مردم تهران برای مواجهه با بحران‌های بزرگ به هیچ وجه آماده نیستند و آموزش‌های لازم را ندیده‌اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: به عنوان نماینده مردم و یک شهروند تهرانی از تمامی دستگاه‌هایی که در این موضوع دخیل هستند تقاضا دارم هر چه سریع تر در کنار اتخاذ تدابیر لازم فکری، فرهنگی و آموزشی آمادگی لازم را برای مواجهه با بحران‌های احتمالی داشته باشند زیرا اگر در این مساله کوتاهی و غفلت کنند هرگز نمی‌توانند در مقابل آسیب‌هایی که از ناحیه بحران و حوادث احتمالی به شهروندان وارد شود در نزد خداوند و مردم پاسخگو باشند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، با یادآوری اینکه مجلس در برنامه ششم به نحو احسن به مساله آماده‌سازی ابنیه و ظرفیت‌های شهری برای مواجهه با بحران‌های احتمالی پرداخته است، تصریح کرد: می طلبد دولت هر چه سریع تر برای اجرای احکام برنامه ششم برنامه عملیاتی و زمانبندی شده تهیه و تدوین کند.

نجفی افزود: منابع باید برای پروژه‌های اولویت‌دار و مهم پایتخت مانند نوسازی بافت‌های فرسوده هزینه و صرف شود؛  باید با عبرت گرفتن از زلزله اخیر برای مواجهه و مدیریت بحران‌های بزرگ و وسیع آماده باشیم.

نظر شما