شناسهٔ خبر: 47705 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

فرهادی خبر داد؛

۳۲ هزار پلاک در پایتخت روی گسل یا در حریم آن قرار دارند/ سامانه طرح تفصیلی برای اطلاع‌رسانی از وضعیت ملک

شهر تهران قائم مقام معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه حدود ۳۲ هزار پلاک روی گسل یا در حریم آن قرار دارند، گفت: تمام موارد مربوط به گسل‌ها و حریم آن‌ها روی سامانه شهرسازی کاملاً مشخص و بارگذاری شده است و در دستور نقشه‌هایی که برای مردم صادر می‌شود، معلوم است که وضعیت ملک از حیث گسل به چه صورت است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، تورج فرهادی با بیان اینکه گسل‌های تهران و حریم آن‌ها توسط ستاد بحران و مرکز مطالعات ژئوتکنیک مشخص و به معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران اعلام شده است، اظهار کرد: تمامی این موارد روی سامانه شهرسازی معاونت پیاده سازی شده است به این معنی که در هر یک از مناطق اگر شهروندان تقاضای ساخت یک پارسل یا پلاک ثبتی را داشته باشند، مشخص است که این پلاک روی گسل یا در حریم آن قرار دارد یا نه.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر در پایتخت حدود ۳۲ هزار پلاک در حریم یا روی گسل قرار دارند، گفت: تمامی موارد مربوط به گسل‌ها و حریم آن‌ها روی سامانه شهرسازی کاملاً مشخص و بارگذاری شده است و در دستور نقشه‌هایی که برای مردم صادر می‌شود، معلوم است که وضعیت ملک از نظر گسل به چه صورت است.

قائم مقام معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران تاکید کرد: شهروندان با ورود به سامانه طرح تفصیلی می‌توانند از وضعیت ملک خود از حیث قرار داشتن روی گسل یا در حریم آن مطلع شوند.

ممنوعیت احداث ساختمان‌های بسیار با اهمیت روی گسل و حریم آن

فرهادی با بیان اینکه در ویرایش آئین نامه ۲۸۰۰ و مبحث ششم مقررات ملی ساختمان مجموعه‌ای از ضوابط و مقررات برای ساخت املاکی که روی گسل قرار دارند تبیین شده است، گفت: با توجه به حساسیت موضوع قرار شده بود برای این حرایم ضوابط خاص دیگری غیر از آئین‌نامه‌های موجود در نظر گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه در گذشته ضوابطی از سوی سازمان مدیریت بحران تدوین شده بود، تصریح کرد: البته ضوابط پیشنهادی به دلایلی مورد قبول سیستم قرار نگرفت. در حال حاضر هم مرکز تحقیقات ساختمان وابسته به وزارت راه و شهرسازی ضوابط خاص طراحی ساختمان روی گسل‌ها و حریم آن‌ها را تدوین می‌کند، اگرچه این ضوابط هنوز ابلاغ نشده است.

قائم مقام معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران ادامه داد: ضمن اینکه طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی، احداث ساختمان‌های با اهمیت بسیار بالا مانند مدارس، ساختمان‌های مخابرات و خدمات و تاسیسات شهری که در مبحث ششم در آن تاکید شده است، روی گسل‌ها یا در حریم آن‌ها ممنوع اعلام شد.

فرهادی با اشاره به وجود ساختمان‌های خطرزا مانند انبار‌ها و کارخانجات شیمیایی روی گسل‌ها عنوان کرد: در صورت وقوع زلزله تخریب این ساختمان‌ها موجب آسیب به محیط اطراف می‌شوند. به همین دلیل طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی این نوع از کارخانه‌ها باید از حریم گسل خارج شوند.

براساس گزارش شهرنوشت، وی در پایان ممنوعیت بلندمرتبه سازی در حریم گسل‌ها را از دیگر موارد مورد اشاره در مصوبه معرفی کرد و افزود: معاونت شهرسازی طبق بخشنامه‌ای در سال ۹۶ تمامی موارد ممنوعه را اعلام کرد. همچنین، منتظریم تا از سوی وزارت راه و شهرسازی مقررات و ضوابط جدید برای ساخت و ساز در حریم گسل‌ها تدوین شود.

نظر شما