شناسهٔ خبر: 47857 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

مانی‌فر در اولین جلسه شورای سیاستگذاری نشان‌تعالی HSE؛

نهادینه کردن مقررات ملی و کنترل ساختمان در استان‌های سراسر کشور/ اعلام آمادگی ۱۵ استان برای برگزاری جلسات مبحث ۱۲ مقررات ملی

جلسه مدیرکل دفتر مقررات ملی‌وکنترل ساختمان با اعلام این مطلب که در حال حاضر، ۵۰ درصد حوادث ناشی از کار در بخش ساختمانی رخ می دهد،گفت: در قالب نشان تعالی HSE تلاش کرده‌ایم تا این حرکت را از تولد، رشد و بلوغ به سمت تعالی ببریم و به همین دلیل نیز موضوع ارزیابی در این فرایند در دستورکار قرار گرفت و ارزیابی جایگزین بازرسی در این بخش شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حامد مانی فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان در نشست فوق، گفت: دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان یکی از اصلی‌ترین ماموریت‌های وزارت راه و شهرسازی را که تاکید بر ایجاد ساختمان‌های ایمن و موضوع HSE و پرداختن به آن است در دستور کار قرار داد. به همین دلیل نیز همکاری نزدیکی با دانشکده محیط‌ زیست دانشگاه تهران برقرار شد و طی امضای تفاهم‌نامه بین معاونت مسکن و ساختمان و دانشکده محیط‌زیست دانشگاه تهران این همکاری رسما از ابتدای سال جاری (۹۶)، آغاز شد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان ادامه داد: هدف از اینکه به دنبال HSE رفتیم این بود تا با فرهنگ‌سازی در حوزه ساخت و ساز آشتی دوباره‌ای داشته باشیم. زیرا در حوزه ساخت و ساز، دست‌اندرکاران متعددی همکاری دارند و متولیان در قالب کارفرمایان، پیمانکاران و مجریان متعددی در حال فعالیت هستند.

مانی‌فر تصریح کرد: ما در قالب نشان تعالی HSE تلاش کرده ایم تا این حرکت را از تولد، رشد و بلوغ به سمت تعالی ببریم. به همین دلیل نیز موضوع ارزیابی در این فرایند در دستورکار قرار گرفت و ارزیابی جایگزین بازرسی در این بخش شد.

وی ادامه داد: تلاش کردیم تا با شناخت نقاط قوت و ضعف، ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست ساختمانی را در دستور کار قرار دهیم و با راهکارهای مناسب شرایط بهتری را برای دست‌اندرکاران حوزه ساخت و ساز و بهره‌مندان از خدمات آنها که همان شهروندان هستند فراهم کنیم.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان همچنین گفت: بهره‌مندی از ظرفیت‌های استانی از جمله مواردی بوده است که در بحث HSE (ایمنی، بهداشت و محیط‌ زیست) در دستورکار قرار دادیم. در حال‌حاضر، بیش از یکهزار نفر از کارشناسان مرتبط با حوزه ساخت و ساز از طریق فضای مجازی با روند انجام کار آشنا شده‌اند و نظام ارزیابی برای آنها تعریف شده و آموزش‌های لازم به ارزیابان نیز ارایه شده است.

مانی‌فر افزود: در بحث آزمون، بیش از ۶۰۰ نفر از کارشناسان آموزش‌های لازم را کسب کرده‌اند و آزمون‌های لازم نیز از آنها گرفته شده است.

وی توضیح داد: فراخوان‌هایی برای ادارات کل راه و شهرسازی ارایه شد که در آن فراخوان تقاضا کردیم پیمانکاران استانی را معرفی کنند که از طریق همین فرایند ۶۰ پیمانکار وارد فرآیند شدند و کار ارزیابی توسط ارزیابان آموزش‌دیده انجام شده است و اینکار به صورت مشارکتی بین ارزیابان دبیرخانه و ارزیابان حرفه‌ای انجام شد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان ادامه داد: کمیته فنی اولین جلسه خود را تشکیل داد و در جلسات بعدی نیز تک به تک کارگاه‌های ارزیابی، مورد بررسی قرار گرفت. تمام هدف ما این بود که بحث HSE (ایمنی، بهداشت و محیط‌ زیست) مورد توجه جدی قرار بگیرد و در ساخت و سازها رعایت شود.

مانی‌فر با اشاره به اینکه نادیده گرفتن مقررات ملی و کنترل ساختمان موجب اتلاف سرمایه‌های انسانی و خسارات به ثروت‌های ملی می‌شود، گفت: بر اساس آمار، حدود ۵۰ درصد از حوادث ناشی از کار در بخش ساختمانی است که باید تلاش کنیم این میزان را با ایجاد ظرفیت های موجود، کاهش دهیم.

وی خاطر نشان کرد: در این فرایند در صدد هستیم پیمانکاران را با منافع حاصل از کار آشنا کنیم و با تعریف منافع صحیح و درست آنها را تشویق به فعالیت کرده تا به موضوع HSE اهتمام بیشتری نشان دهند.

مانی‌فر ادامه داد: در سفرهای استانی که انجام شد و تقاضایی که در اینباره داشتیم تاکنون ۱۲ تا ۱۵ استان برای برگزاری جلسات HSE اعلام آمادگی کرده اند.

گفتنی است، اولین جلسه شورای سیاستگذاری نشان تعالی HES با حضور حامدمظاهریان معاون مسکن و ساختمان، مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان، نمایندگانی از سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی، شرکت‌عمران شهرهای‌جدید، شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، رئیس دانشکده محیط‌زیست دانشگاه تهران، دبیر اجرایی نشان تعالی HSE در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

نظر شما