شناسهٔ خبر: 48079 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

روحانی در جلسه با آخوندی، زنگنه و ظريف تاكيد كرد؛

کمک به کشتی آسیب‌دیده با تمام قوا/ مهمترین موضوع؛ تعیین سرنوشت کارکنان نفتکش

حسن روحانی رییس جمهور امروز در جلسه ای، آخرین وضعیت کارکنان نفتکش ایرانی را که در آبهای چین طعمه حریق شده است، بررسی و دستورات لازم را برای بکارگیری همه توان ملی و منطقه ای برای تسریع در تعیین سرنوشت و رسیدگی به وضعیت کارکنان این نفتکش صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در جلسه‌اي که با حضور وزیران امور خارجه، نفت و راه و شهرسازی و سایر مسوولان ذیربط برگزار شد، پس از استماع گزارش‌ها، تاکید کرد که مهمترین موضوع در مرحله کنونی تعیین سرنوشت و رسیدگی به وضعیت کارکنان این نفتکش و خانواده‌های عزیز آنان است و همزمان نیز باید پیگیری‌های لازم حقوقی برای جبران خسارات وارده، انجام گیرد.

رئیس جمهور در این جلسه پس از گزارش مهندس زنگنه وزیر نفت و دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی، از آنها خواست که ضمن ارائه گزارش نهایی و فنی از دلایل حادثه، پیگیری های لازم برای رسیدگی به ابعاد مختلف حادثه و بویژه سرنوشت کارکنان کشتی و حانواده های این عزیزان را انجام دهند.

دکتر روحانی همچنین ضمن اخذ گزارش دکتر ظریف از پیگیری های وزارت امور خارجه، دستور داد تا تمام امکانات دستگاه دیپلماسی برای پشتیبانی سیاسی و حقوقی، تسریع عملیات اطفای حریق، رسیدگی به وضعیت کارکنان و مذاکرات لازم با کشورهای همجوار ساحلی فعال شود.

نفتکش ایرانی حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی صادراتی ایران به کره جنوبی ساعت ۲۰ شانزدهم دی پس از تصادم یک کشتی باری با آن، طعمه حریق شد و عملیات برای اطفای حریق و تعیین سرنوشت ۳۲ خدمه این کشتی همچنان تداوم دارد.

کاپیتان"محسن بهرامی" سخنگوی کمیته اضطرار سانحه نفتکش "سانچی" دیروز در تهران به خبرنگاران گفت: احتمال محبوس شدن خدمه در موتورخانه نفتکش وجود دارد که برای دسترسی به آنها باید آتش سریعتر خاموش شود.

وی گفت: از امروز(سه شنبه) ظهر میزان آتش سوزی کمتر شده و آب دریا از سمت چپ بدنه کشتی در حال ورود به مخازن تعادل(بالاست) است. این اتفاق موجب شده تا انحراف ۲۰ درصدی کشتی به سمت راست کمتر شود و کشتی بتدریج به حال تعادل درآید.

وی ادامه داد: مرکز هماهنگی امداد و نجات چین (MRCC) در مدیریت اطفا حریق و امداد رسانی به خدمه این حادثه بسیار با احتیاط و دست به عصا حرکت می‌کنند. همزمان یک شرکت آمریکایی برای کمک به حادثه نفتکش ایرانی اعلام آمادگی کرده اما تجهیزات لازم را برای این اطفای حریق در منطقه ندارد. بنابراین نمی تواند به سرعت کمک کند.

کاپیتان بهرامی ادامه داد: دیروز صبح از شرکت های نجات دریایی (سالویج) ژاپن برای کمک به نفتکش سانچی کمک خواستیم و بلافاصله تجهیزات اطفا و امداد آنها از نزدیکترین پایگاه به سمت محل حادثه حرکت کرد. علاوه بر این یک فروند کشتی متعلق به ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و تمامی شناورهای متعلق به شرکت ملی نفتکش که به محل سانحه نزدیک بودند، به سرعت به منطقه اعزام شدند و در حال گشت زنی برای یافتن بازماندگان حادثه هستند.

وی با اشاره به یافتن پیکر یکی از خدمه کشتی گفت: ملیت جسد یافت شده که به بندر شانگهای چین منتقل شده، مشخص و ایرانی بودن آن محرز شد اما هنوز هویت دقیق و نام وی مشخص نشده است. این جسد لباس ضد حریق به تن دارد که نشان می دهد سایر خدمه کشتی آنقدر فرصت داشته اند تا لباس ویژه ضد حریق به تن کنند.

بهرامی گفت: خاموش کردن آتش نفتکش سانچی به دلیل اینکه حامل میعانات گازی بوده، زمانبر است زیرا میعانات گازی حتی از بنزین فرارتر هستند. حداقل یک سوم از طول ۲۷۴ متری کشتی مذکور صدمه دیده و درحال سوختن است. این کشتی ۱۲ مخزن محموله اصلی دارد که پیش بینی می شود ۳ مخزن آنها همچنان سلامت باشد. در اطراف مخازن اصلی ۱۰ مخزن آب تعادل(بالاست) نیز وجود دارد. 

وی این نکته را نیز مورد تأکید قرار داد که این حادثه از نظر فنی یکی از کم نظیرترین سوانح دریایی جهان محسوب می شود و به همین دلیل باید ابعدا مختلف آن مورد بررسی قرار گیرد تا علت سانحه مشخص شود.

بهرامی افزود: نمایندگان شرکت های بیمه گر، بندر شانگهای و تمام سازمانهایی که در این سانحه مسئولیتی دارند، با وسواس شدید در حال یافتن علت این حادث هستند و هریک از منظر خود مشغوول تهییه گزارش نهایی است.
بهرامی گفت: با تماشای تصاویر دریافتی از چین دریافته ایم، شدت برخورد کشتی هنگ کنگی به نفتکش ایران به قدری زیاد بوده که بدنه دوجداره کشتی را از سمت مقابل پاره کرده است.

وی به راهکارهای بررسی حادثه گفت: کشتی ها دارای ۲ جعبه سیاه هستند که جزییاتی مانند صحبت های اتاق فرماندهی و مسیر را ثبت می کند.

وی اظهار داشت: علت این حادثه بررسی شده و ابعاد آن مخفی نخواهد ماند زیرا شرکت های بیمه گر بین المللی به دلیل مباحث مالی چند ۱۰ میلیون دلاری خود، جزییات این مساله را به طور کامل بررسی خواهند کرد. با این وجود اکنون نمی توان علت حادثه را اعلام کرد.

بهرامی اضافه کرد: کشتی سانچی از مجهزترین نفتکش ها بود که ۱۰ سال پیش توسط شرکت هیوندای کره جنوبی ساخته شده است. این کشتی حتی برتر از استانداردهای بین المللی که تانکرها را مجاب به استفاده از ۲ رادار می کند، دارای ۳ دستگاه رادار است.

وی با بیان اینکه حضور دانشجویان دریایی در نفتکش در دنیا مرسوم است، گفت: این دانشجویان در حال آموزش بوده اند و تیم حاضر در این نفتکش افرادی متخصص بودند.

سخنگوی کمیته اضطرار سانحه نفتکش «سانچی» درباره پوشش بیمه ای نفتکش گفت: همه ۳۲ سرنشین نفتکش سانچی زیر پوشش بیمه بودند و مشکلی از این بابت وجود ندارد ضمن آنکه بدنه، مسایل زیست محیطی و محموله کشتی نیز بیمه بوده است.

وی گفت: ارزش محموله روی این نفتکش حدود ۶۰ میلیون دلار و ارزش نفتکش سانچی با توجه به قدمت ۱۰ ساله آن حدود ۶۰ میلیون دلار برآورد شده است.

سخنگوی کمیته اضطرار سانحه نفتکش «سانچی» درباره آلودگی ناشی از این حادثه نیز گفت: به دلیل اینکه میعانات گازی بسیار فرار است آلودگی و لکه نفتی ایجاد نمی کند.

بهرام  افزود: با وجود اینکه کشتی مذکور علاوه بر محموله میعانات گازی حدود ۱۷۰۰ تن سوخت سنگین داشته اما هنوز هیچ لکه نفتی در اطراف کشتی مشاهده نشده است. 

وی گفت: در حال حاضر علاوه بر کشتی های چینی و ژاپنی، کره ای ها نیز در حال امداد و نجات این حادثه هستند. 

اضافه می شود کره جنوبی از همان لحظات ابتدای سانحه (ساعت ۸ شب ۱۶دی به وقت محلی) با هواپیما و کشتی امداد و نجات به یاری شتافت. 

وی گفت: این کشتی دارای تمامی گواهینامه های بازرسی از موسسات رده بندی تراز اول دنیا است. حتی تجهیزات کشتی از توتال فرانسه و مکسفام ایتالیا گواهینامه اعتباری دارند. 

شایان ذکر است، نزدیک ترین ساحل به محل حادثه بندر شانگهای در ۱۶۰ مایلی (۲۷۰ کیلومتری) محل حادثه است.

نظر شما