شناسهٔ خبر: 48111 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

عضو هیات‌عامل سازمان بنادر و دریانوردی؛

چین در خصوص سانحه نفتکش ایرانی به تعهدات بين‌المللی عمل كند

هادی حق شناس معاون امور دریایی سازمان بنادر با اشاره به اقدامات اطفا و نجات چین نسبت به شناور حادثه ديده ایرانی از رایزنی های حداکثری این سازمان برای نجات خدمه مفقود شده خبر داد و گفت: انتظار داريم چین در خصوص سانحه نفتکش ایرانی به تعهدات بين المللي خود عمل كند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، هادی حق‌شناس؛ معاون امور دریایی این سازمان در خصوص سانحه نفتکش ایرانی در آب‌های چین گفت: طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی دریایی در صورتی که شناوری در آبهای یک کشور دچار سانحه شود، مرکز تجس و نجات (MRCC) آن کشور موظف است نسبت به نجات خدمه شناور فورا اقدام کند و اگر به هر دلیلی نمی‌تواند باید از کشورهای همجوار درخواست کمک کند.

وی افزود: از آنجا که مالک و کارکنان این شناور ایرانی هستند، از طرف سازمان بنادر از مرکز تجسس و نجات بندر عباس با مرکز تجسس و نجات بندر  شانگهای چین ارتباط گرفته شده و پیگیر وضعیت عملیات هستیم و از طرف چینی خواسته شده اگر به هر دلیل نمی‌تواند کمک کند از باقی کشورهای همجوار درخواست کمک کند.

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد: ما به این اقدامات بسنده نکردیم و به کره جنوبی، استرالیا، پاناما، ترکیه و سایر کشورهای همجوار و کشتی های عبوری نیز اطلاع رسانی کردیم اما طبیعتا MRCC چین تا شعاع چند مایلی به علت خطرات موجود و گازهای سمی اجازه تردد نمی‌دهد.

وی اضافه کرد: انتظار ما به عنوان سازمان بنادر این است که کشور چین با توجه به امکانات گسترده اطفا حریق، اقدامات موثرتری انجام دهد و هنوز امکانات به کار گرفته شده موثر نبوده‌اند.

حق‌شناس در پایان عنوان کرد: برای حل این مساله و امدادرسانی حداکثری برای نجات خدمه این شناور، علاوه بر ارتباط با مرکز امداد و نجات بندر شانگهای چین، از طریق سفیر ایران در پکن، کنسولگری در شانگهای، وزارت نفت، وزارت راه، نماینده سازمان بنادر و دریانوردی در شانگهای، نماینده دائم مقیم جمهوری اسلامی ایران در سازمان جهانی دریانوردی در لندن نیز رایزنی های مورد نیاز انجام شده است و مدیرکل دریایی سازمان بنادر و نماینده شرکت ملی نفتکش در محل حضور دارند.

نظر شما