شناسهٔ خبر: 48181 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

هما و یونسکو تفاهم نامه همکاری مشترک امضا کردند

تفاهم نامه تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران" هما"و کمیسیون ملی یونسکو- ایران توسط مدیرعامل" هما"و دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران امضا شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه شهرسازی، به نقل از روابط عمومی "هما" این تفاهم‌نامه در راستای ایجاد و گسترش همکاری‌های علمی، فرهنگی و آموزشی در سطح برنامه‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی بین دکتر «فرزانه شرفبافی»، مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" و دکتر «سعدالله نصیری قیداری»، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران منعقد شد.

 هدف از امضای این تفاهم نامه بهره‌برداری بهینه از امکانات، توانمندی‌ها، پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های مشترک این دو مجموعه است و پیشبرد برنامه‌ها و اقدامات فی مابین به منزله چارچوب کلی همکاری متقابل در نظر گرفته شده است. 

فرزانه شرفبافی، مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما" در این نشست، در راستای دلایل انعقاد این تفاهم نامه به پنج نکته حوزه متقابل همکاری اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به این‌که تمام فعالیت‌های شرکت هواپیمایی "هما" مبتنی بر خدمت‌رسانی به مردم و در رأس آن‌ها جابه جایی ایمن مسافران و رعایت حقوق آن‌هاست، این موضوع که این شرکت با یک نهاد پاک (کمیسیون ملی یونسکو)  پیوند داشته باشد برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است.  

وی افزود: ایران ایر در نظر دارد در بین مسافران خود تغییر نگرش ایجاد کند تا از این راه در کنار پروازهای امن، آرامش در طول سفر را نیز شاهد باشیم. از این‌رو برای ایجاد این تغییر نگرش و رفتار، نیازمند اطلاع‌رسانی از طریق کمیسیون ملی یونسکو هستیم. یکی از این موارد همکاری می‌تواند ارایه اطلاعات به مسافران برای کمک به صنعت حمل و نقل هوایی کشور باشد.

شرفبافی همچنین به مساله فرهنگ‌سازی در حوزه صنعت حمل و نقل هوایی کشور اشاره کرد و گفت: این مورد می‌تواند از طریق آموزش‌های لازم توسط کمیسیون ملی صورت پذیرد. چرا که آموزش و فرهنگ‌سازی از اهداف یونسکو است. تأکید بر اخلاق‌مداری، انسان‌دوستی، حفظ حقوق بشر و حفظ حقوق محیط زیست؛ که کمیسیون ملی می‌تواند در همه این موارد پیشنهادات و کمک‌های لازم را به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، ارایه دهد نیز از دیگر مواردی بود که مورد اشاره قرار گرفت. 

مدیرعامل هما در پایان معرفی و شناساندن میراث فرهنگی کشور ایران به کشورهای دیگر با کمک و همفکری کمیسیون ملی یونسکو و همچنین حمایت یونسکو از بانوان را یکی دیگر از دلایل انعقاد این تفاهم‌نامه برشمرد و افزود: کمیسیون ملی با پشتیبانی خود از بانوان مسلمان خدمت‌رسان در کشور می‌تواند در جهت تحقق اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران، گام‌های مؤثری بردارد. 

سعدالله نصیری قیداری، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، نیز ضمن خوش‌آمدگویی به دکتر شرفبافی و هیات همراه، در ادامه صحبت‌های مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران "هما"، گفت: این‌که کمیسیون ملی یونسکو به عنوان بازوی اجرایی سازمان یونسکو و به عنوان یک نهاد خوشنام در کشور بتواند در کنار شرکت "هما" فعالیت‌های آموزشی، علمی و فرهنگی انجام دهد و چهره خوب جمهوری اسلامی ایران را به دنیا معرفی کند، از موارد درستی بود که شما به آن اشاره کردید. در زمینه آموزش باکیفیت و فراگیر هم این بحثی است که امروزه به‌عنوان اولویت جهانی مطرح می‌شود. بنابراین کمیسیون ملی در این حوزه می‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد.

یادآور می شود در خصوص زمینه‌های مشترک همکاری در این تفاهم‌نامه به امضا رسیده می‌توان به این موارد اشاره کرد:

_ برگزاری دوره‌های آموزشی اخلاق شهروندی 

_ برگزاری دوره‌های آموزشی در حوزه‌های توسعه گردشگری 

_ برگزاری دوره‌های آموزشی در خصوص آشناسازی شهروندان و مسوولان با سایت‌های گردشگری کشور که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند

_ برگزاری نشست‌های تخصصی در خصوص گسترش اکوتوریسم، ژئوتوریسم و توریسم فرهنگی

_ برگزاری نشست‌های تخصصی در خصوص علوم هوانوردی و نقش علوم پایه در هوانوردی

_ تهیه بروشور فرهنگی برای اهدا به مسافران پروازهای "هما" در راستای معرفی مشاهیر ایرانی یونسکو و میراث فرهنگی ثبت شده کشور در یونسکو 

_ طراحی و اجرای جایزه ملی «بشر دوستی» و «توریسم اخلاق‌مدار» 

_ اطلاع‌رسانی شعارهای فرهنگی یونسکو در راستای حفاظت از محیط زیست و حفاظت از میراث فرهنگی کشور.

نظر شما