شناسهٔ خبر: 48258 - سرویس جاده‌ای
نسخه قابل چاپ

معاون دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل خبر داد؛

قرار گیری ۱۳ هزار اتوبوس تحت پوشش طرح شبکه سیر همنام/ تأثیر طرح شبکه سیر همنام بر ارتقای ایمنی

اتوبوس معاون دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: بیش از ۱۳ هزار اتوبوس بین شهری در کشور هم اکنون تحت پوشش شبکه سیر همنام قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، نیما شهرزاد بیان کرد: در اجرای شبکه سیر همنام، تاکنون ۳۵ شبکه کشوری، ۲ شبکه منطقه‌ای (۲ و یا ۳ استان همجوار)، یک شبکه محلی در کشور تشکیل شده است که از این تعداد ۷ سر شبکه در شهرستان‌ها و مابقی در تهران فعال هستند.

وی با بیان اینکه قبل از اجرایی شدن این طرح در مجموع ۲ هزار و ۱۵۰ شرکت مسافری در کشور فعال بود، اظهار کرد: در این طرح اتوبوس‌های بین شهری با نام یک شرکت اصلی مسافران خود را جابجا می‌کنند که در این صورت ۳۰ تا ۴۰ شرکت مسافری در سطح کشور با علامت تجاری مشخص مسافران بین شهری را جابجا خواهند کرد.

به گزارش ایرنا، پیش از این داود کشاورزیان رئیس سامان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در خصوص مزیت‌های اجرای طرح شبکه سیر همنام گفت: در طرح شبکه سیر همنام شرکت‌ها و رانندگانی که می‌خواهند در زمینه حمل‌ونقل مسافر فعالیت کنند موظف هستند در یکی از شرکت‌های مادر نام نویسی و قرارداد منعقد کنند، از این رو دیگر رانندگان اتوبوس‌ها نمی‌توانند به اختیار خود و توافق با چند شرکت و تعاونی از شهری به شهر دیگر و از آنجا به مقصد دیگر اقدام به جابجایی مسافر کنند.

وی افزود: در این طرح رانندگان اتوبوس دیگر نمی‌توانند به اختیار خود برای جذب مسافر به تعاونی‌های موجود در پایانه‌ها مراجعه کنند، بلکه در طرح شبکه سیر، آن‌ها طبق برنامه مشخص و معین از مسیر و مقصدی که قرار است اقدام به جابجایی مسافر کنند از قبل آگاه هستند.

به گفته وی، در شبکه سیر همنام شرکت‌ها باید با رانندگان تحت طرح شبکه خود قرارداد معین و مشخصی امضا کنند که این اقدام به منزله پذیرش و گزینش رانندگان از سوی شرکت‌ها می‌شود و گواهی می‌دهد که راننده از لحاظ فنی، رفتاری، اخلاقی صلاحیت کافی دارد.

کشاورزیان گفت: اتوبوس‌ها نیز باید برای برقراری سرویس در نقاط مختلف طبق قرارداد با شرکت‌ها از نظر مشخصات فنی مورد تائید قرار گیرند تا از این طریق شرکت‌ها بتوانند برای اتوبوس‌های خود صورت وضعیت صادر کنند.

شاه‌بیت شبکه سیر همنام این است که رانندگان و اتوبوس‌ها فقط می‌توانند در قالب یک قرار‌داد با یک شرکت به صورت واحد همکاری کنند و اگر تمایلی به ادامه همکاری با یکدیگر را نداشتند، قرارداد خود را لغو و راننده برای ادامه همکاری با شرکت دیگری قرارداد منعقد می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تأثیر طرح شبکه سیر همنام بر ارتقا ایمنی بیان کرد: به دلیل امکان ارزیابی شرکت و ثبت تصادفات اتوبوس، تأخیر، تعجیل، نحوه عرضه بلیت، ارتقا خدمات و صدور صورت‌وضعیت برای راننده و خودروی شناخته‌شده، شاهد ارتقا ایمنی خواهیم بود؛ زیرا تخلفات و تصادفات به نام شرکت ثبت می‌شود و از این بابت شرکت تلاش می‌کند تا برای کسب رتبه بیشتر خدمات ایمنی سفر‌ها در شبکه سیر خود را افزایش دهد.

نظر شما