شناسهٔ خبر: 48375 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

علی بیت‌‌اللهی:

منطقه گسلی فیروزکوه فعال شده است

علی بیت‌الهی رییس کارگروه ملی زلزله با بیان اینکه زلزله ۴.۳ فیروزکوه نشان می‌دهد که منطقه گسلی این ناحیه فعال شده است، گفت: میزان تاثیرگذاری زلزله فیروزکوه بر گسل‌های تهران چند ساعت آینده مشخص می‌شود.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي علی بیت‌‌اللهی در گفت‌‌‌‌و‌‌گو با ایلنا، با اشاره به وقوع زلزله لحظات پیش درفیروزکوه گفت: حد فاصل دماوند و فیروزکوه یک منطقه گسلی بسیار فعال وجود دارد که در ناحیه شمال شرق استان تهران واقع شده است و آخرین زلزله مخرب تهران هم در سال ۱۸۲۰ میلادی هم در همین نقطه رخ داده بود.

وی ادامه داد: این منطقه در امتداد اتصال گسل مشاء و در ادامه اتصال گسل شمال تهران قرار دارد که در ۳۰ الی ۴۰ کیلومتری فیروزکوه واقع شده است.

رییس کارگروه ملی زلزله با بیان اینکه این زمین‌لرزه‌‌ها نشان می‌دهد که فعالیت گسل‌های منطقه فعال شده‌اند، اظهار داشت: در چند ساعت آینده مشخص خواهد شد که آستانه فعالیت این زلزله‌ها چقدر است، البته باید توجه داشته باشیم ساعات اولیه صبح امروز سه زلزله به بزرگی ۳.۲ و ۱.۹ و۱.۳ در این منطقه رخ داد.

بیت‌اللهی با بیان اینکه آیا این زمین‌لرزه‌ها موجب فعال شدن گسل‌های تهران می‌شود، تصریح کرد: در حال حاضر نمی‌توان در این باره اظهارنظر کرد البته باید توجه داشته باشیم که محل این زلزله ۱۲۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد.

وی ادامه داد: دو سال گذشته هم زلزله‌ای به بزرگی ۴.۵ ریشتر در این منطقه رخ داد که ساعاتی پس از آن، زلزله دیگری اتفاق نیفتاد اما از سوی دیگر تجربه زلزله اخیر کرمانشاه نشان داد که ۴۵ دقیقه پس از زلزله ۴ ریشتری، زمین‌‌‌لرزه به بزرگی ۷.۳ ریشتری رخ داد.

رییس کارگروه ملی زلزله تاکید کرد: بنابراین توصیه ما به مردم تهران این است که در این ساعات هوشیار باشند و لوازم مورد نیاز از جمله خودروهای خود و چادرهای مسافرتی و... را در دسترس قرار دهند.  

نظر شما