شناسهٔ خبر: 48632 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

واکنش رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به موضوع امضاء فروشی:

امضاء‌فروشی مهندسان ناظر بر ساخت و ساز ساختمان را نفی نمی‌کنم/ کم‌کاری و کم‌فروشی مختص به مهندسان و ناظران ساختمان نیست

فرج الله رجبی فرج الله رجبی با اعلام اینکه من نفی نمی‌کنم که مهندسان امضا فروشی می‌کنند، گفت: نباید فراموش کنیم که به مهندسان در مقیاس انسانی نگاه کنیم، هرچند که کم کاری و کم فروشی در هر صنفی وجود دارد و تنها مختص به مهندسان و ناظران نیست.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، فرج الله رجبی، نماینده مردم شیراز، عضو کمیسیون عمران و فراکسیون امید و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت ضمن تایید امضاءفروشی از سوی مهندسان ناظر گفت: با وجود اینکه از یک سو شاهد افزایش کیفیت ها در ساخت و ساز هستیم، نباید فراموش کنیم که به مهندسان در مقیاس انسانی نگاه کنیم، هرچند که کم کاری و کم فروشی در هر صنفی وجود دارد و تنها مختص به مهندسان و ناظران نیست.

رجبی با بیان اینکه حضور ناظر در ساختمان با مالک هماهنگ نیست، توضیح داد: مالک و ناظر قراری برای نظارت ندارند، به همین جهت وقتی گزارش مهندس ناظر برای مالک ارسال می شود و از تخلفات وایرادهای سازه پرده برداری می شود، مالک چون ناظر را ندیده است تصور می کند ناظر برای دریافت پول چنین گزارشی  را رد کرده در حالی که ناظر تنها کار خود را انجام داده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی به طور شفاف در خصوص اینکه آیا امضا فروشی شده است یا خیر گفت: امضا فروشی مانند هر اتفاق دیگری که هر جا ممکن است رخ دهد، امضا فروشی مهندسین ناظر نیز محتمل است اما این کار جریان غالب نیست بلکه به صورت استثنا با این موضوع مواجه هستیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی توضیح داد: من نفی نمی کنم که مهندسان امضا فروشی می کنند یا کم کار و کم فروش هستند. معتقدم با تغییر آیین نامه نظام مهندسی می توان تا حدودی امضا فروشی را کاهش داد.

نظر شما