شناسهٔ خبر: 48699 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

وقوع آلودگی نفتی در بندر شهید بهشتی چابهار صحت ندارد

اسکله بندر چابهار معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان، گفت: پديده شكوفايی جلبك سبز، يك پديده طبيعی است و وقوع آلودگی نفتی در بندر شهيد بهشتی چابهار صحت ندارد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان، در پی انتشار خبری مبنی بر وجود لکه نفتی در بندر شهید بهشتی چابهار، معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: این پدیده لکه نفتی نبوده است، بلکه پدیده "شکوفایی جلبک سبز" یا بلوم پلانکتنی رخ داده است که مردم محلی به این پدیده "مریضی دریا" می‌گویند.

به گفته ابراهیمی باستناد بررسی سوابق وقوع پدیده پلانکتونی در سنوات قبل، به نظر می‌رسد اغلب بلوم پلانکتونی در سواحل چابهار هر ساله بعد از موسم مونسون در فصول پاییز و زمستان (در فصل سرد) و به دلیل سرمای هوا رخ می‌دهد، که بعضا در فصل بهار و تابستان نیز مشاهده شده است و این بلوم‌ها از یک الگو و روند طبیعی در منطقه پیروی می‌کند.

وی در ادامه تصریح کرد که این موضوع قبلا" توسط کارشناسان اداره حفاظت محیط‌زیست دریایی بندر چابهار مورد بررسی دقیق قرارگرفته و از بی‌خطری این پدیده اطمینان حاصل کرده‌اند.

ابراهیمی با تأکید بر این موضوع که انتشار هرگونه خبر غیر تأیید شده مبنی بر آلودگی دریا، عواقب حقوقی بین‌المللی سنگینی خواهد داشت و می‌تواند اقتصاد منطقه را با چالش مواجه کند؛ خواستار شد که افراد از انتشار هرگونه اخبار غیر صحیح و تأیید نشده امتناع کنند؛ در غیر این صورت این اداره کل حق قانونی پیگیری و برخورد قانونی با افراد متخلف را برای خود محفوظ می‌دارد.

وی خاطرنشان کرد: کارشناسان اداره کل بنادر و دریانوردی استان به صورت روزانه از اسکله‌های تحت مدیریت بازدید نموده و در صورت وقوع هرگونه آلودگی احتمالی، تیم مقابله با آلودگی این بندر با تجهیزات مدرن و کارآمد و با توان عملیاتی بالا این قابلیت را دارد که در کمترین زمان ممکن، با آلودگی مربوطه مقابله نماید و با استفاده از تجهیزات جمع‌آوری لکه‌های نفتی موجود در بندر، مواد نفتی ریخته شده به دریا را جمع آوری و از محیط‌زیست دریایی محافظت نماید.   

در نهایت، این مقام مسئول از مردم خواست که در صورت وقوع هرگونه حادثه یا در صورت مشاهده هرگونه آلودگی می توانند از طریق شماره تلفن ۱۵۵۰ (مرکز هماهنگی جستجو و نجات بندر چابهار) به این اداره کل اطلاع رسانی نمایند.

نظر شما