شناسهٔ خبر: 49266 - سرویس استان‌ها
نسخه قابل چاپ

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی خبر داد:

تصویب اعتبار ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریالی برای بازآفرینی بجنورد و اسفراین

علیرضا مصطفی‌زاده مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی گفت: سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار برای مرحله دوم شناسایی و طرح سند چهارچوب برنامه‌ریزی محدوده‌ها و محلات نیازمند بازآفرینی شهر بجنورد و اسفراین مصوب شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی، علیرضا مصطفی‌زاده اظهار کرد: برای ادامه اجرای طرح بازآفرینی شهری در شهر بجنورد یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال و در شهر اسفراین یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال اعتبار مورد نیاز است.

مصطفی‌زاده افزود: اکنون مطالعه طرح بازآفرینی شهری در شهرهای شیروان، گرمه و جاجرم انجام شده است.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به وجود ۳۲ محله در سکونتگاه‌های غیررسمی با وسعت ۷۲۳ هکتار افزود: سکونت شهروندان در سکونت‌گاه‌های غیررسمی و بافت فرسوده شهری یکی از دغدغه‌های اساسی در شهر و پاشنه آشیل مدیریت شهری در استان و در کشور است.

مصطفی‌زاده بیان کرد: اکنون شهر بجنورد ۵۶۵ هکتار بافت ناکارآمد شهری دارد که شامل سکونت‌گاه‌های غیررسمی و بافت فرسوده است که باید بازآفرینی و توانمند شود.

وی عنوان کرد: ۳۵ درصد از جمعیت ۲۱۰ هزار نفری شهر بجنورد در سکونت‌گاه‌های غیررسمی سکونت دارند که به لحاظ میزان جمعیت ساکن در این منطق، شهر بجنورد دومین شهر کشور است.

وی با بیان اینکه اکنون ۲۱ هزار و ۱۸۴ خانوار با ۸۸ هزار و ۶۰۸ نفر جمعیت در ۳۲ محله شهرهای بجنورد، شیروان و اسفراین سکونت دارند، افزود: ۲۵ محله در بجنورد با وسعت ۵۲۲ هکتار، چهار محله در شیروان به وسعت ۱۸۹ هکتار و سه محله در اسفراین به وسعت ۱۲ هکتار به عنوان مناطق حاشیه‌ای این شهرها مصوب شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی با اشاره به اینکه برای ۴۸۲ هکتار بافت فرسوده در پنج شهر استان برنامه‌ها و اقدامات در دست پیگیری است، گفت: بافت فرسوده شهری نیز در شهر بجنورد ۱۵۴ هکتار، شیروان ۱۲۰ هکتار، اسفراین ۱۱۰ هکتار، جاجرم ۷۸ هکتار و گرکمه ۱۹ هکتار است.

نظر شما