شناسهٔ خبر: 49740 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

در گفتگو با معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح شد؛

تشریح آخرین وضعیت مصلی تهران با پیشرفت فیزیکی ۷۳ درصدی/ تاکید بر اهمیت مصلی در مواقع بحرانی همچون زلزله/ مصلی تهران میزبان نمایشگاه کتاب در سال ۹۷ است

محمدجعفر علیزاده در بازدید از پایگاه خبری مدیرعامل سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات عمومی و دولتی با اعلام آخرین وضعیت تکمیل مصلی و رایزنی با شهرداری تهران برای همکاری در این پروژه ملی، گفت: امیدواریم با شهرداری تهران به جمع‌بندی نهایی برسیم زیرا تکمیل مصلی در قلب تهران با مساحتی بالغ بر ۲۰۰ هکتار علاوه بر ابعاد فرهنگی و اجتماعی و مذهبی، در مواقع خاص و در مواقع بحران همچون زلزله، می‌تواند نقش مهمی ایفا و خدمات عظیمی را به مردم ارایه کند.

محمدجعفر علیزاده مدیرعامل سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات عمومی و دولتی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، آخرین وضعیت تکمیل مصلی تهران را تشریح کرد. وی در ابتدا به پیشینه احداث چنین مکانی در تهران پرداخت و گفت: احداث مصلی تهران در اوایل انقلاب در محدوده‌ای به مساحت ۲۱۰ هکتار که قسمتی از آن در شمال و قسمتی در جنوب رسالت قرار داشت به منظور، اجتماعات بزرگ فرهنگی، مذهبی و محلی برای مردم تهران در نظر گرفته و به دنبال آن، فازبندی شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: قسمتی از مصلی که ساختمان های مهم و پیچیده دارد در محدوده ۶۳ هکتاری و در جنوب رسالن بین رسالت و خیابان شهید بهشتی قرار دارد که احداث ساختمان های آن در حال انجام است و در عین حال باید حود ۶۰۰ هزار متر ساختمان های ویژه در این محدوده احداث شود.

علیزاده طراحی و اجرا و تکمیل ساختمان‌های مهم و پیچیده مصلی را در محدوده ۶۳ هکتاری و سایر بخش‌های آن منوط به تامین اعتبار دانست و خاطرنشان کرد: طراحی مصلی به شکل EPC است و آن هم منبعث از وضعیت قیمت ها است. نسبت به زمان طراحی تاکنون، با رشد قیمت ها، پیش بینی ما این است که سازه علیرغم همه پیچیدگی ها و ابعاد، حول و حوش متری ۳ تا ۳ و نیم میلیون تومان هزینه را به خود اختصاص می دهد که این رقم، رقمی منطقی خواهد بود.

وی تصریح کرد:  برآورد نهایی با توجه به جزئیات جدیدی که در دست تهیه است به زودی نهایی می ‌شود که چه میزان اعتبار نیاز است تا اینکار بزرگ، نهایی شود.

مدیرعامل سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات عمومی و دولتی گفت: در حال حاضر، بخش مهم مصلی که در محدود ۶۳ هکتاری واقع است و سازه‌های مهم و پیچیده‌ای از جمله ایوان، گنبد، صحن، شبستان‌ها و فضای بزرگی که پاسخگوی تمامی اجتماعات همچون نمازجمعه‌ها، نمایشگاه‌ها، ایام و لیالی قدر، و تمامی مراسمی است که در سطح تهران انجام خواهد شد، هم‌اکنون،  ۷۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: حساس‌ترین سازه مصلی، گنبد، گلدسته و ایوان است که ایوان دهانه‌ای در حدود ۱۱۰ متر و ارتفاعی در حدود ۸۰ متر دارد که سازه کاملا منحصر به فردی در جهان است و کار ویژه‌ای است که هم‌اکنون عملیات آن در حال انجام است.

علیزاده گفت: اعتبار مصلی در سال ۹۶، ۸۹ میلیارد تومان بوده که لایحه بودجه در دست بررسی است. با توجه به تنگناهایی که در کشور وجود دارد، به نظر می رسد، اعتبار سال بعد مصلی به نیم کاهش یافته است. هم‌اکنون نیز در حال پیگیری هستیم که از منابع بتوانیم جهشی در اعتبارات مصلی بدهیم.

وی تاکید کرد:  اما تاکنون در لایحه سال بعد، بودجه مصلی به نیم تقلیل یافته که این بودجه در برنامه‌ریزی‌ها و در زمان بهره‌برداری و پیشرفت پروژه تاثیر می‌گذارد.

به گفته این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی، تمرکز سازمان هم اکنون بر روی عملیاتی است که بتوان بهره برداری همزمان در پروژه داشت.

نمایشگاه کتاب سال ۹۷ در مصلی تهران برگزار می‌شود

علیزاده همچنین اعلام کرد: نمایشگاه کتاب سال ۹۷ در مصلی تهران برگزار می‌شود و برنامه‌ریزی سازمان نیز برای تخصیص مناسب فضا برای برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی تهران است.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که تعیین‌تکلیف اختلاف نظرهای سازمان مجری با شهرداری تهران در مورد ازادسازی برخی از زمین های اطراف مصلی به چه نتیجه‌ای ختم شده است؟، با تاکید بر این مطلب که سازمان مجری با شهرداری تهران اختلاف نظری ندارد، گفت: آزادسازی برخی از زمین‌های اطراف مصلی را بنا بود شهرداری انجام دهد از جمله در شمال خیابان مصلی در شمال خیابان رسالت، حدود ۱۰۵ هکتاری است که به گلگشت اختصاص خواهد یافت از جمله مسئولیت های شهرداری است. بدین معنا، یک فضای ارتباطی ۷۰۰ متری یعنی رسالت از زیر و از داخل یک مسیری همچون تونل عبور خواهد کرد و ما در آنجا فضای ارتباطی ۷۰۰ متری بین ۶۳ هکتار و ۱۰۵ هکتار ارتباطی ۷۰۰ متری ایجاد خواهیم کرد که این نیاز به همکاری با شهرداری دارد.

علیزاده ادامه داد: شهرداری باید این بخش از رسالت را انجام دهد تا مصلی از رو عبور کند و با توجه به توپوگرافی منطقه این ارتباط را ما بتوانیم برقرار کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: گزینه دیگری که بر روی آن نیز در حال مطالعه هستیم این است که به جای ۷۰۰ متر، یک Bridge Plaza یا پل بازار ایجاد کنیم. بدین معنا که یک پلی به عرض ۳۰۰ متر که طرفین آن هم برای عبور عابران پیاده و همچنین برای مسیر تردد ایجاد می شود که  اجرای آن نیازمند همکاری شهرداری است.

علیزاده از دیگر طرح‌های مصلی را ایجاد پارک عریضی بین مصلی و پارک سوار بیهقی عنوان کرد و گفت: بین پارک سوار بیهقی و مصلی بنا شده است، پل عریضی برقرار شود. یعنی افرادی که به پارک سوار بیهقی می آیند بدون آنکه نیازی باشد از خیابانی عبور کنند با پل عریضی که فضای سبز خواهد بود عبور کنند که انجام همه این موارد منوط به همکاری شهرداری است.

مدیرعامل سازمان مجری افزود: ساخت مصلی به گونه ای است که گنبد دقیقا در منتهی‌الیه جنوب غربی مصلی و دقیقا در جوار خیابان پاکستان قرار دارد. در طرح اولیه بنا بود حدفاصل بین خیابان پاکستان و بزرگراه مدرس که ۱۲ هکتار است، کاملا آزاد شود.

علیزاده تصریح کرد: مستنداتی که ما داریم بنا بود این مواردی که اعلام شد توسط شهرداری انجام بشود و با مساعدت شهرداری کار پیش برود. بدین معنا که فضای داخلی را سازمان مجری بسازد و فضای پیرامونی را شهرداری مساعدت کند. کماکان در هر دوره ای این رایزنی با شهرداری تهران ادامه دارد.

وی گفت: در این دوره نیز، شهردار وقت تهران؛ آقای دکتر نجفی و تیم شان از مصلی بازدید بعمل آورده اند و در جریان فضای مصلی و پیشرفت پروژه‌ها قرار دارند که این رایزنی ادامه دارد. بهرحال به عنوان یک پروژه بزرگ ملی که نقش کاملا ملی دارد نیازمند همکاری دستگاه های متعدد و مختلفی هستیم که بتوانیم این پروژه عظیم را به نتیجه نهایی برسانیم.

علیزاده همچنین خاطر نشان کرد: ما در سازمان مجری به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌ایم که به عنوان نمونه از بهمن‌ماه ۹۱ به صورت پیوسته نمازجمعه در مصلی در حال برگزاری است. همچنین، همزمان نمایشگاه‌های متعدد، مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن، نمایشگاه کتاب، نمایشگاه عفاف و حجاب، برگزاری ایام گرانقدر لیالی قدر در مصلی تهران انجام می‌شود. لذا همزمان با بهره‌برداری، در حال تکمیل قسمت‌های مختلف مصلی هستیم.

تلاش سازمان مجری برای آزادسازی قسمت جنوبی مصلی و افزودن به فضای سبز

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: هم‌اکنون در جنوب مصلی، فضای سبز بزرگی ساخته شده است. همچنین، طراحی جدیدی کردیم که بتوانیم از این فضای بزرگ نیز برای سال اینده استفاده کنیم. ورودی این قسمت در حال اصلاحاتی است و بسیاری از فضاهای اطراف آزادسازی شده اند، ساختمان‌های قدیمی و فرسوده را تخریب کرده‌ایم. سعی می‌کنیم برای برگزاری نماز عید فطر سال ۹۷ این قسمت جنوب مصلی را که در حدود ۸ هکتار است نیز آزاد کنیم.

وی با تاکید بر اینکه هم‌اکنون در آن منطقه از مصلی (جنوب مصلی)، خیابان‌بندی، جدول‌بندی و اصلاح فضای سبز انجام شده است، خاطرنشان کرد: محوطه‌سازی جنوب گبند انجام شده و طرح به گونه‌ای پیش می‌رود که در آن حتی یک درخت نیز آسیب نخواهد دید. تلاش داریم، فضای سبز موجود را حفظ کنیم و تغییراتی بدهیم که مطبوع استفاده عموم باشد.

علیزاده گفت: با توجه به محدودیت شدید اعتبار، ساماندهی مطلوب فضای موجود در دستورکار قرار دارد.  

۱۴ درصد پیشرفت مصلی از سال ۹۲ تاکنون انجام شد

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام امیدواری کرد: امیدواریم با شهرداری تهران به جمع‌بندی نهایی برسیم زیرا این طراحی فضای عظیمی است که در قلب تهران فضای بزرگی بالغ بر ۲۰۰ هکتاری را به خود اختصاص داده که این فضا حتی در مواقع خاص و در مواقع بحران همچون زلزله، می‌تواند نقش مهمی ایفا و خدمات عظیمی را به مردم ارایه کند.

وی تصریح کرد: اتمام طرح و موارد اعلام شده کاملا وابسته به اعتباراتی است که در اختیار سازمان برای تکمیل مصلی قرار می گیرد.

مدیرعامل سازمان مجری در مورد پیشرفت مصلی در دولت یازدهم و پیش بینی پیشرفت برای دولت دوازدهم، اعلام کرد: پیشرفت مصلی پیوسته است. زمانیکه سازمان مجری، مصلی را تحویل گرفت، مصلی در حدود ۲۰ درصد پیشرفت داشت و در حال حاضر و تا پایان دیماه ۹۶، مصلی ۷۳ درصد پیشرفت داشته است.

علیزاده با تاکید بر این مطلب که سازمان مجری علمیات تکمیل مصلی را تحت هیچ شرایطی متوقف نکرد، گفت: حدود ۱۴ درصد از پیشرفت مصلی از سال ۹۲ تاکنون انجام شد.

وی همچنین خاطرناشن کرد: جهش اعتباری خوبی که سال ۹۵ به سازمان مجری ارایه شد و تخصیصی که از محل اسناد خزانه به سازمان داده شد نیز به سازمان در پیشرفت مصلی کمک شایان توجهی کرد. امسال هم از محل اسناد و نقد دنبال تخصیص هستیم که بتوانیم تغییرات مناسبی را ایجاد کنیم.

نظر شما