شناسهٔ خبر: 50190 - سرویس ریلی
نسخه قابل چاپ

دراجرای خط ریلی اینچه برون - گرمسار

تاکید مدیرعامل راه آهن بر اخذ خط اعتباری ۱.۲ میلیارد یوریی از روسیه

نشست معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس هیات مدیره و مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی گفت: اخذ خط اعتباری ۱.۲ میلیارد یورویی از روسیه در اجرای خط ریلی اینچه برون - گرمسار پراهمیت بوده و موجب توسعه اقتصاد گلستان می شود.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي سعید محمدزاده روز دوشنبه در دیدار با استاندار گلستان با مهم قلمداد کردن این پروژه، اظهار کرد: اجرای این خط ریلی باعث ایجاد اشتغال بصورت موقت چهار ساله و دائم در منطقه خواهد شد.

براساس اعلام استانداری، مدیرعامل راه آهن ایران عنوان کرد: توسعه کامل سایت اینچه برون از طریق این اعتبار صورت می گیرد و با توافق صورت گرفته در نظر داریم خط آهن گرگان به کلاله را ذیل آن اجرایی کنیم.

وی یادآور شد: ما اینچه برون را به عنوان بندر خشک و زیر مجموعه راه آهن می دانیم و مشکلی با سرمایه گذاری در این منطقه نداریم و با سرمایه گذاران حوزه حمل و نقل در این منطقه قرار داد اجاره ای منعقد می شود.

مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی تصریح کرد: از هر سرمایه گذاری که در حوزه بندر خشک تمایل به همکاری داشته و از سوی استان گلستان معرفی شود ،حمایت خواهیم کرد.

محمدزاده همچنین اضافه کرد: برای تسهیل در امور مسافران با وجود مشکلات مالی، راه آهن سبز دشت به بندرگز دو خطه شد و رویکرد راه آهن تکمیل پروژه های در دست اجرا است.

به گزارش ایرنا بندر خشک اینچه برون در شرق گلستان در مساحت ۳۵۰ هکتار و با افق ذخیره و جابجایی ۳۶ میلیون تن بار پیش بینی شده است که می تواند تحولی بزرگ در توسعه اقتصادی منطقه و استان و ایجاد چند هزار شغل برای جوانان این مرز و بوم باشد.

استاندار گلستان نیز در این دیدار توسعه خط ریلی را در حوزه اقتصادی و توسعه مهم بیان کرد و گفت: با جدیت ایجاد مسیرهای ریلی جدید و همچنین بندر خشک اینچه برون را پیگیری می کنیم.

به گفته سید مناف هاشمی؛ یکی از مطالبات مردم و پیگیری مدیریت استان اجرا و تکمیل پروژه های ریلی است.

وی با بیان اینکه برای رفع دغدغه راه آهن در حوزه بندرخشک اینچه برون تلاش می شود، افزود: مسائل مربوط به ماده ۶۹ در خصوص واگذاری زمین را نیز مرتفع خواهیم کرد.

استاندار گلستان اضافه کرد: از سوی دیگر رفع مشکلات تکمیل راه آهن سبز دشت به بندرگز در حال پیگیری است.

هاشمی گفت: به تمامی دستگاه های اجرایی استان اعلام شده تا در اجرای برنامه های راه آهن در بندرخشک اینچه برون همکاری کنند.

استان مرزی گلستان واقع در شمال کشور یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت دارد که از اقوام و مذاهب گوناگون بوده و در ۳۰ شهر و ۱۰۷۵ روستا زندگی می کنند.

این استان در منطقه اینچه برون با کشور ترکمنستان مرز خشکی دارد و خط آهن بین المللی ایران - ترکمنستان - قزاقستان از این نقطه عبور می کند که خود فرصت مناسبی برای توسعه مبادلات اقتصادی و تجاری بین ایران و کشورهای آسیای میانه است.

نظر شما