شناسهٔ خبر: 50225 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

۱۰ اقدام مهم سازمان ملی زمین و مسکن در دولت تدبیر و امید -۲

اهم اقدامات سازمان ملی زمین و مسکن در تامین مسکن خانوارهای دارای دو معلول و بیشتر/ تامین مسکن ۷۳۲۰ خانوار دومعلوله تا پایان سال ۹۷

مسکن خانه اقدامات سازمان ملی زمین و مسکن در پنج ساله دولت‌های یازدهم و دوازدهم در تامین مسکن خانوارهای دارای دومعلول و بیشتر تشریح شد. بر این اساس، تا پایان سال ۹۷، تامین مسکن ۷۳۲۰ خانوار دومعلوله تحت پوشش بهزیستی در دستورکار است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، به دنبال نتایج حاصل از بازنگری در طرح جامع مسکن مقرر است تامین مسکن خانوارهای هدف دولت در قالب بسته های برنامه‌ای متفاوت انجام پذیرد، تامین مسکن خانوارهای دارای دو معلول و بیشتر یکی از این برنامه‌ها است که سازمان ملی زمین و مسکن در دستورکار خود قرار داده است و در طی دوره هایی آنها را به سرانجام رسانده و تحویل خانواده هایی که شرایط فوق را دارند قرار می‌دهد.

بر اساس این تفاهمنامه تا پایان سال ۱۳۹۷ واحد مسکونی یا زمین مناسب برای تامین مسکن ۷۳۲۰ خانوار تحت پوشش بهزیستی در مناطق شهری که حداقل ۲ عضو معلول دارند، تامین خواهد شد.

وظایف سازمان ملی در زمینه فوق در ۲ بخش عمده خلاصه می‌شود:

- تامین زمین مورد نیاز در شهرها از محل منابع موجود

- شناسایی و معرفی واحدهای مسکن‌مهر بدون متقاضی و متناسب با شرایط فیزیکی معلولین و فاقد مسائل و مشکلات حقوقی

- در حال حاضر در جمع معادل ۲۶۸۴ واحد با توجه به موقعیت زمانی، منابع مالی نهادهای مربوطه و شرایط متقاضیان  مددجو، بهسازی، تکمیل شده‌اند.

- تحویل ۱۰۸۷ واحد مسکونی و نیز ساخت ۳۵۸ واحد مسکونی در اراضی واگذار شده به خانوارهای دارای دو معلول و بیشتر نیز انجام گرفته است.

مسکن اجتماعی:

در راستای تحقق اهداف اجتماعی مسکن در برنامه ششم مقرر است سالیانه به استعداد ۱۰ هزار واحد مسکونی از اراضی سازمان ملی زمین و مسکن و شهرهای جدید جهت ساخت مسکن اجتماعی واگذار شود. در این راستا سازمان ملی زمین و مسکن تقسیم‌بندی استانی این اراضی را با توجه به اعلام بنیاد مسکن به استان های خود ابلاغ نموده است.

جزئیات تامین زمین و واگذاری ۵۵۶۰ واحد مسکونی به خانوارهای دومعلول

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن پیش تر نیز با اشاره به اینکه در سال گذشته و سال جاری (۹۵ و ۹۶) بالغ بر ۵۵۰۰واحد مسکونی به خانوارهای دومعلول اختصاص یافت، گفته بود: در این سال‌ها، کل واحدهای مسکونی که از سوی سازمان ملی زمین و مسکن به خانواده‌های دارای دو معلول و بیشتر اختصاص یافت،  ۵ هزار و ۵۶۰ واحد مسکونی بود که از این تعداد، بهسازی و مناسب‌سازی ۳ هزار واحد مسکونی بر اساس ضوابط و مقررات بهزیستی با همکاری ما و سازمان بهزیستی انجام شد و از کل واحدها نیز ۲۵۰۰ واحد مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وی در ادامه گفت: تاکنون، زمین برای ساخت بیش از ۲ هزار واحد مسکونی به خانوارهای دومعلول تحویل سازنده‌ها شده تا اقدام به ساخت واحد مسکونی کنند که ساخت واحدها نیز بر اساس برنامه زمانبندی انجام خواهد شد و اتمام کامل آنها تا پایان سال ۹۸ محقق خواهد شد.

به گفته عظیمیان، بخشی از برنامه سال ۹۷ برای تامین مسکن خانوارهای دومعلول و بیشتر تامین زمین برای احداث ۲هزار واحد مسکونی است. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.)

عظیمیان همچنین درمورد مسکن اجتماعی پیش‌تر اعلام کرده بود: در موضوع مسکن اجتماعی، سازمان ملی زمین و مسکن وظیفه تامین زمین را برعهده دارد و سایر اقدامات اجرایی نیز توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام می‌شود. ابهامی که پیش‌تر بین سازمان و بنیاد وجود داشت در نحوه محاسبه قیمت زمین بود که در نهایت مصوب شد تا قیمت تمام شده ملاک‌عمل قرار بگیرد.

وی افزود: ابلاغیه وظیفه استان‌ها در تامین زمین برای اجرای طرح مسکن اجتماعی به تمامی استان‌های کشور ابلاغ شده و تمامی استان‌ها موظف به تامین زمین برای اجرای طرح مسکن‌اجتماعی هستند.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین یادآور شد: هیات مشترکی بین سازمان ملی زمین و مسکن و کمیته امداد امام خمینی تشکیل شده است در نظر داریم تا مسکن‌های مهر فاقد متقاضی را در اختیار کمیته امداد قرار دهیم تا بخشی از مسکن اجتماعی را از این طریق محقق کنیم. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.)

نظر شما