شناسهٔ خبر: 50406 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

عفیفی‌پور خبر داد؛

جابجایی کالا در بندر شهید رجایی به مرز۸۰ میلیون تن رسيد/ از جهش ۲۲درصدی ترانزیت تا رشد ۸درصدی صادرات غیرنفتی

بندر شهید رجایی مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی ضمن اشاره به رونق قابل توجه تخلیه و بارگیری انواع کالای نفتی و غیرنفتی در بزرگترین بندر بازرگانی ایران، از افزایش ۲۲ درصدی ترانزیت و رشد ۸ درصدی صادرات غیرنفتی طی یازده ماه گذشته خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، "اله‌مراد عفیفی‌پور" ضمن تشریح عملکرد منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی طی دوره زمانی آغاز سال ۹۶ تا ابتدای اسفند ماه جاری، اظهار داشت: طی یازده ماهه سال جاری، در مجموع ۷۹ میلیون و ۱۸۹ هزار و ۲۵۰ تن کالای نفتی و غیر نفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران تخلیه و بارگیری شد که در همسنجی با سال گذشته، رشد مثبت ۸ درصدی را شاهد بودیم.

وی افزود: طی مدت یاد شده، ۵۴ میلیون و ۲۹۹ هزار و ۳۲۲ تن کالاهای غیر نفتی تخلیه و بارگیری شد که ۱۱ درصد افزایش عملیات در این نوع از کالاها را شاهد بودیم. علاوه بر این، ۲۴ میلیون و ۸۸۹ هزار و ۹۲۸ تن به فرآورده های نفتی با رشد ۳ درصدی اختصاص دارد.

صادرات ۳۵ میلیون تن کالای غیرنفتی

عفیفی‌پور، میزان صادرات کالاهای غیرنفتی در مهم ترین بندر بازرگانی ایران را ۳۵ میلیون و ۲۳۲ هزار و ۶۲۶ تن با رشد مثبت ۸ درصدی اعلام کرد و افزود: طی این دوره زمانی، رقمی بالغ بر ۸ میلیون و ۹۱۶ هزارو ۸۷۲ تن کالای غیر نفتی از طریق این بندر وارد و بیش از ۵۱ هزار و ۶۷۲ تن نیز کابوتاژ(حمل و نقل ساحلی) شد.

رونق چشمگیر ترانزیت غیرنفتی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان حجم کل کالاهای ترانزیت شده از طریق بندرشهید رجایی را بالغ بر چهار میلیون و ۹۰۸ هزار و ۷۱۷ تن با افزایش ۲۲ درصدی اعلام کرد.
حجم ترانشیپ از مرز ۳ ميليون تن گذشت.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، ترانشیپ کالاهای غیرنفتی شامل حجمی بالغ بر سه میلیون و ۴۹ هزار و ۵۳۵ تن نیز از طریق خطوط کشتیرانی فیدری به بنادر دیگر جنوب کشور به انجام رسید که این اقدام گامی مهم در راستای تبدیل بندر شهید رجایی به یک بندر کانونی محسوب می شود.

صادرات نفتی به مرز ۷.۳ میلیون تن گذشت

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی به تشریح آمار عملیات بندری در بخش نفتی این مجموعه بندری که بندر خلیج فارس نام دارد، پرداخت و گفت: از آغاز سال جاری تا آخر بهمن ماه، هفت میلیون و ۲۷۸ هزار و ۸۴ تن فرآورده های نفتی به خارج از کشور صادر، ۱۴ میلیون و ۹۳۶ هزار و ۸۲۸ تن کابوتاژ، ۴۳ هزار و ۱۳۵ تن فرآورده نفتی ترانزیت و دو میلیون و ۶۳۱ هزار و ۸۸۱ تن از اینگونه کالاها، نیز وارد بزرگترین بندر بازرگانی ایران کشور شد.

تردد بیش از ۳۶۰۰ شناور به دروازه طلایی اقتصاد ایران

عفیفی‌پور در پایان از تردد سه هزار و ۶۲۹ فروند کشتی های اقیانوس پیما و انواع شناورهای دریایی طی یازده ماه سال جاری خبر داد و گفت: تعداد سه هزار و ۵۱ فروند از این شناورها، بالای هزار تن و ۵۷۸ فروند نیز زیر هزار تن وزن داشته است.

نظر شما