شناسهٔ خبر: 50605 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

طاهرخانی خبر داد:

افتتاح ۲۳۰۰ واحد مسکن مهر در خراسان رضوی/ تامین خدمات روبنایی و زیربنایی مهمترین مشکل سایت مسکن مهر شهرهای جدید

طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید گفت: تاکنون ۲ میلیون واحد مسکن مهر در کشور به متقاضیان تحویل داده شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایرنا حبیب الله طاهرخانی در حاشیه مراسم افتتاح ۲۳۰۰ واحد مسکن مهر در خراسان رضوی در جمع خبرنگاران در شهرجدید گلبهار افزود: مجموع واحدهای پروژه مسکن مهر در کشور ۲ میلیون و ۳۰۰ واحد است که بخشی از این مجموعه ها فاقد متقاضی و بخشی گرفتار پرونده های قضایی است. 

وی ادامه داد: بخش عمده مسکن مهر کشور تحویل متقاضیان شده و بقیه آنها نیز تا پایان سال ۱۳۹۷ تحویل می شوند. 

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید به مدیریت ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر در شهرهای جدید اشاره و بیان کرد: در خصوص واحدهای فاقد متقاضی نیز بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی بخشی از این واحدها در تعامل با کمیته امداد امام خمینی(ره)و سایر ارگانهای دولتی در اختیار آنها قرار می گیرند تا با تسهیلات مناسب ظرفیتی برای تامین مسکن اقشار کم درآمد باشد. 

وی گفت: اجرای بحث اصلی پروژه مسکن مهر و بخش عمده بهره برداری ها به خصوص در خراسان رضوی در دوران فعالیت دولتهای یازدهم و دوازدهم صورت گرفته است. 

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: مسکن مهر دارای ۲ بخش تکمیل ساخت واحدهای مسکونی است که بخش عمده آن تمام شده و مساله اصلی تامین زیرساخت‌های مسکن مهر نظیر آب، برق، فاضلاب و غیره است. 

طاهرخانی ادامه داد: برخی سایت‌های مسکن مهر نظیر پردیس و پرند نیز در مقیاس کلان ساخته شده اند و مسکن مهر را از پروژه مسکن سازی به پروژه شهرسازی تبدیل کرده است. 

وی گفت: میزان خدمات روبنایی برای این پروژه ها حجم بالایی را شامل می شود و تامین مالی و زمان اجرا زمانبر است. 

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید افزود: مساله اصلی در پروژه های مسکن مهر تامین خدمات روبنایی و زیربنایی است که در مجموعه شهرهای جدید به دلیل محدودیت منابع از محل منابع داخلی بخش خدمات روبنایی نظیر مسجد، کلانتری، مدرسه و غیره احداث می شود تا مردم دچار مشکل نشوند. 

وی ادامه داد: تمرکز وزارت راه و شهرسازی به ویژه در خراسان رضوی نیز با حمایت استاندار بر تکمیل این واحدها در کنار خدمات روبنایی مناسب شامل مدارس، فضای سبز و سایر خدمات مورد نیاز برای ساکنان است. 

طاهرخانی گفت: تاکید دولت و وزارتخانه تحویل مسکن متناسب با شان مردم است و امروز ۲۳۰۰ واحد مسکن مهر در خراسان رضوی به همراه تعدادی پروژه خدمات روبنایی با هزینه ۱۶۳ میلیارد تومان بهره برداری شد. 

حدود نیمی از واحدهای مسکن مهر استان خراسان رضوی در شهرجدید گلبهار واقع در ۳۵ کیلومتری شمال مشهد ساخته شده اند. طرح مسکن مهر خراسان رضوی شامل ۱۲۰ هزار واحد است که تاکنون ۹۴ هزار و ۵۰۰ واحد آن افتتاح شده است. از این تعداد ۳۳ هزار واحد در دولتهای نهم و دهم و ۶۱ هزار و ۵۰۰ واحد در دوره فعالیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم اجرا، تکمیل و بهره برداری شده اند./

نظر شما