شناسهٔ خبر: 50607 - سرویس مسکن و شهرسازی
نسخه قابل چاپ

طاهرخانی خبر داد:

پروژه قطار برقی گلبهار- مشهد از فعال‌ترین پروژه‌های قطار شهری در کشور است/ ساخت ۹۱ مدرسه در شهرهای جدید طی ۵ سال گذشته

حبیب‌اله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید گفت: ارتقای کیفیت زندگی در شهرهای جدید از جمله برنامه‌ های دولت است و منابع مختلف در این مسیر به کار گرفته شده اند.

حبیب الله طاهرخانی در مراسم بهره ‌برداری یک دبیرستان در شهرجدید گلبهار افزود: در آغاز فعالیت دولت یازدهم مجموعه شهرهای جدید با بارگذاری بسیار شدید واحدهای مسکن مهر مواجه شدند. به منظور رفع مشکلات زیرساختی و روبنایی این واحدها تسهیلات بسیاری پیش بینی شد زیرا بدون تأمین زیرساختهای زیربنایی و روبنایی، مسکن ارزش سکونت ندارد. 

وی ادامه داد: حوزه آموزش و پرورش یکی از مسائل موذد توجه در شهرهای جدید است چنانکه ظرف پنج سال اخیر ۹۱ مدرسه در این شهرها ساخته شد که برابری می کند با تعداد مدارسی که در طول عمر ساخت شهرهای جدید بنا شده اند. ۹۵ مدرسه دیگر نیز در حال ساخت است که پیشرفت‌ اجرایی ۲۰ تا ۹۰ درصدی دارند. 

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید گفت: کیفیت مدارس بگونه ای است که دارای محوطه‌های بزرگ باشند و بتوانند خدمات تفریحی و فرهنگی مختلف را علاوه بر دانش آموزان به مردم یک محل نیز ارائه دهند و این مدارس محور و مرکز محلات را برعهده گیرند. ساخت مدارس اجتماع محور با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش دنبال می شود. 

تاکنون ۱۷ شهرجدید در سطح کشور با سکونت ۸۰۰ هزار نفر ایجاد شده است. در این میان شهرجدید هشتگرد در استان البرز با ۶۷۵ هزار نفر بیشترین و شهر جدید مهاجران در استان مرکزی و شهرجدید رامشار در چهارمحال و بختیاری با ۶۰ هزار نفر کمترین جمعیت را دارند. 

قطار برقی گلبهار - مشهد 

طاهرخانی همچنین به پروژه قطار برقی گلبهار - مشهد اشاره و بیان کرد: این پروژه از فعالترین پروژه‌های قطار شهری در کشور است که برای ساخت آن تاکنون ۴۰ کیلومتر تملک شده و هیچگاه این پروژه متوقف نشده است.

وی افزود: شورای اقتصاد فاینانس پروژه گلبهار مشهد را صادر کرده و سال آینده اجرایی می شود. /

نظر شما