شناسهٔ خبر: 51027 - سرویس هوایی
نسخه قابل چاپ

در جلسه کمیسیون مشترک برجام صورت گرفت

بررسی مجوزهای هوایی اوفک در نشست برجام با حضور مديرعامل هما

نشست مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران پس از خروج از جلسه کمیسیون مشترک برجام اعلام کرد که در این جلسه درباره مجوزهای اداره خزانه‌داری و دفتر کنترل اموال خارجی (OFAC) در بخش هوایی صحبت شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی فرزانه شرفبافی مدیر عامل هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران "هما" پس از خروج از جلسه کمیسیون مشترک برجام گفت: در این جلسه درباره مجوزهای اداره خزانهداری و دفتر کنترل اموال خارجی (OFAC) در بخش هوایی صحبت کردیم. 

وی افزود: مشکلات مربوط به لغو تحریم‌ها در بخش هوایی را مطرح کردیم و مذاکرات در کمیسیون مشترک درباره موضوع لغو تحریمها ادامه دارد.

شرفبافی که دارای دکتری در رشته مهندسی هوافضا، گرایش سازه‌های هوایی از دانشگاه صنعتی شریف است عصرجمعه پس از خروج از نشست کمیسیون مشترک برجام در هتل کوبورگ وین در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: مشکلات مربوط به لغو تحریم ها در بخش هوایی از سوی هیات ایرانی مطرح شد و مذاکرات در کمیسیون مشترک درباره موضوع لغو تحریم ها ادامه دارد.

شرفبافی مدیرعامل ایران ایر و شیوا راوشی از مقامات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در نشست امروز کمیسیون مشترک برجام در وین حضور داشتند که دقایقی پیش (حدود ساعت ۱۳ به وقت محلی وین) جلسه را ترک کردند اما نشست کمیسیون مشترک برجام تا لحظه تنظیم این خبر همچنان ادامه دارد.

'دفتر کنترل دارایی ‌های خارجی آمریکا (OFAC) یک آژانس اجرایی و اطلاعاتی مالی است که زیر مجموعه وزارت خزانه‌ داری آمریکا فعالیت دارد و وظیفه آن برنامه ‌ریزی و اجرای تحریم‌های اقتصادی و تجاری در حمایت از اهداف امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا است.'

به گفته بسیاری از کشورها و طرف‌های تجاری و مالی ایران، رویکرد به شدت سخت‌گیرانه 'دفتر کنترل دارایی ‌های خارجی آمریکا' مانع اجرای مطلوب و کامل برجام در بخش تعهدات مربوط به آمریکاست.

پس از دستیابی ایران و شش قدرت جهانی به توافق هسته‌ای در تیرماه ۱۳۹۴ و پس از اجرایی شدن برجام از دی ماه این سال وزارت خزانه‌ داری آمریکا و در صدر آن دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC) بنا به تعهدات آمریکا در برجام برخی تحریم‌های هسته‌ای ایران از جمله تحریم‌های بانکی، نفتی و فروش هواپیما به ایران را لغو کرد.

اما با این حال در برخی موارد 'اوفک' پیام‌هایی را به برخی بانک‌های خارجی مخابره می ‌کند که از همکاری آن‌ها با ایران به نحوی جلوگیری کرده است.
هشتمین نشست کمیسیون مشترک برجام از آغاز اجرای توافق هسته ای تاکنون، ساعت ۱۱ صبح امروز جمعه به وقت محلی در هتل کوبورگ وین آغاز شد و به گفته سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ، این نشست بر موضوع رفع تحریم ها و رسیدگی به موارد نقض برجام توسط آمریکا متمرکز است.

نظر شما