شناسهٔ خبر: 51066 - سرویس بنادر و دریانوردی
نسخه قابل چاپ

آغاز رسمی طرح نوروزی سفرهای دریایی در بندرخرمشهر

گردشگری بندر خرمشهر معاون دریایی اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر از آغاز رسمی طرح نوروزی سفرهای دریایی در این بندر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر، مهدی فراهانی گفت: از روز گذشته با برگزاری مانور چند منظوره، طرح نوروزی سفرهای دریایی در بندرخرمشهر به صورت رسمی آغاز شد و هم اکنون قایق های جستجو و نجات این بندر به منظور امداد رسانی به مسافران نوروزی با آمادگی کامل در رودخانه های اروند و کارون مستقر شده اند.

وی افزود:بندرخرمشهر به منظور خدمات رسانی مطلوب و پذیرایی از میهمانان نوروزی برای انجام تدابیر نظارتی و ایمنی همانند سال های گذشته اقدام به انجام گشت های منظم دریایی در رودخانه های اروند و کارون خواهد کرد.

معاون دریایی اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر در خصوص ظرفیت امداد رسانی این بندر اظهار کرد: پنج فروند شناور امداد و نجات در بندرخرمشهر مستقر هستند و این شناورهای تندرو در زمان بروز سوانح دریایی قادرند با سرعت بسیار بالایی به محل حادثه اعزام شوند و علاوه بر مشارکت در عملیات امداد و نجات از بروز خسارت و سوانح جانی جلوگیری کنند.

فراهانی ادامه داد: در ایام نوروز روزانه ۵۲۰ صندلی سفر استاندارد شناورهای تفریحی که از سازمان بنادر و دریانوردی مجوز گرفته اند، برای جابجایی مسافران در نظر گرفته شده است و از هموطنان عزیز تقاضا می شود از سوار شدن به شناورهای غیرمجاز و غیر استاندارد خودداری کنند.

ویبا اشاره به اینکه موتور لنج هایی که در رودخانه کارون مستقر هستند کاربری تفریحی ندارند گفت: این شناورها تنها کاربری عملیات بارگیری و باربری مجاز دارند و در صورت بروز حادثه از سوی آن ها سازمان بنادر هیچ گونه مسؤلیتی را در این خصوص به عهده نخواهد داشت.

به گفته معاون دریایی اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر متولی برخورد با این شناورهای غیر مجاز طبق دستورالعمل های مشترک فی مابین بر عهده مقامات انتظامی شهرستان خرمشهر است.

فراهانی بر استفاده از جلیقه نجات توسط مسافران نوروزی تأکید کرد و گفت: در صورت بروز سانحه هموطنان می توانند برای اعلام شرایط اضطرار و درخواست کمک با شماره تلفن ۱۵۵۰، مرکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی بندرخرمشهر تماس بگیرند.

وی در ادامه افزود: پیش بینی می شود در نوروز ۹۷ شاهد رشد ۲۰ درصدی تردد گردشگران دریایی در رودخانه های اروند و کارون باشیم.

معاون دریایی اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر در پایان ابراز امیدواری کرد که در تعطیلات نوروزی  سانحه ای در رودخانه های اروند و کارون رخ ندهد و در صورت بروز سانحه از آمادگی شناورهای امداد و بندر خرمشهر برای نجات جان افراد و جلوگیری از جوادث احتمالی خبر داد.

نظر شما